Jak obronić się przed komornikiem?

niedziela, 28.4.2024 13:51 119

Polskie przepisy przewidują szereg procedur, dzięki którym dłużnik może obronić się przed egzekucją komorniczą. Odzyskanie dostępu do zablokowanego konta bankowego, a nawet anulowanie długu – wszystko to jest możliwe, jednak konieczna jest znajomość odpowiednich regulacji prawnych.

Nieoczekiwana „wizyta” komornika

Osoba fizyczna, która zalega ze spłatą swoich zobowiązań finansowych, staje się dłużnikiem. W większości przypadków zna swoją sytuację i może próbować np. negocjować z bankiem rozłożenie kredytu na mniejsze raty. Zdarzają się jednak przypadki, gdy przyczyna rozpoczętego postępowania egzekucyjnego jest dla takiej osoby niejasna. Przymusowe pobranie z konta bankowego pieniędzy czy nawet przejęcie części majątku jest dla takiej osoby dużym zaskoczeniem. Kontaktuje się z komornikiem, który podaje dane nieznanego zadłużenia i wierzyciela, z którym dłużnik wcześniej nie miał do czynienia.

W takich okolicznościach pierwszą formą zablokowania komornika jest złożenie w sądzie rejonowym powództwa przeciwegzekucyjnego. Podstawą tego są wątpliwości co do zasadności działań komornika. Jeśli sąd wyda pozytywną ocenę, rozpoczęta przez komornika procedura egzekucyjna zostanie wstrzymana.

Jak zablokować komornika?

Oczywiście sądowe wstrzymanie procedury nie wystarczy, by całkowicie zablokować komornika. W następnej kolejności trzeba podjąć działania wyjaśniające lub negocjacyjne. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest zakwestionowanie autentyczności długu – oczywiście tylko wtedy, gdy dłużnik rzeczywiście nie pamięta, by miał jakiekolwiek zobowiązania wobec danego wierzyciela.

Zdarzają się też sytuacje, gdy dłużnik zdaje sobie sprawę ze swoich należności, jednak z różnych przyczyn nie jest w stanie ich spłacić. Nawet wtedy rozpoczęcie procedury egzekucyjnej może go zaskoczyć. Dzieje się tak, gdy nie otrzyma on wcześniej zawiadomienia o rozprawie czy wyroku sądu. To również przesłanka do wykorzystania instrumentów służących wstrzymaniu egzekucji.

Podstawą do zakwestionowania działań komornika mogą być też m.in. uchybienia organu egzekucyjnego. Dłużnik ma wtedy prawo do złożenia skargi na komornika, zarzutów na plan podziału czy zażalenia na postanowienie.

Wsparcie dla dłużnika

Tak naprawdę w polskim prawie istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym dłużnik może skutecznie obronić się przed komornikiem. Nawet jeśli rzeczywiście jego zaległość jest bezsporna, wierzyciel nie staje się bezkarny w swoich działaniach. Co więcej, procedury prowadzone przez komornika muszą być zgodne z prawem. Wszelkie uchybienia stanowią podstawę do zablokowania komornika. A to daje dłużnikowi czas np. na negocjacje, rozwiązanie spornej sprawy czy chociażby zdobycie środków na pokrycie części zobowiązania.

Skuteczna obrona przed komornikiem wymaga wsparcia eksperta obeznanego w prawie. Na stronie https://www.eurolege.pl/oferta/komornik/ opisano ofertę obsługi prawnej Kancelarii Prawa Finansowego EUROLEGE, która zajmuje się m.in. antywindykacją i obroną dłużników przed egzekucją komorniczą. Profesjonalna obrona znacząco zwiększa szanse na zablokowanie komornika, wyjaśnienie spraw, a nawet całkowitą likwidację długu.