Aktywne zakończenie wakacji

wtorek, 3.9.2024 09:13 0

W minioną sobotę, 31 sierpnia 2024 r. na terenach przybrzeżnych w okolicach osiedla Kozanów we Wrocławiu, można było zobaczyć szkolenie z zakresu reagowania kryzysowego.

Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (16 DBOT) wzięli udział w kolejnym szkoleniu z cyklu reagowania kryzysowego. Tym razem zostało ono ukierunkowane na działania z zakresu przeciwpowodziowego. Przedsięwzięcie było podzielone na 2 części: wodną oraz lądową.

W trakcie szkolenia wodnego realizowane były zagadnienia dotyczące:

- podejmowania osób poszkodowanych (przytomnych oraz nieprzytomnych) na środki pływające,

- właściwego przechodzenia pomiędzy środkami pływającymi w ruchu,

- wykonywanie bezpiecznego skoku z łodzi wraz z przejęciem poszkodowanego,

- „ściągania” poszkodowanego przy użyciu szelek ratowniczych.

Do szkolenia wykorzystano także Pływający Transporter Samobieżny (PTS), który jest używany przez Siły Zbrojne m. in. w trakcie powodzi. Żołnierze zapoznali się z zasadami bezpiecznego użytkowania oraz praktycznie sprawdzili możliwości PTS-a na lądzie oraz w wodzie.

W czasie szkolenia lądowego przeprowadzono:

- zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej,

- praktyczne wykonanie wałów przeciwpowodziowych oraz umacnianie już istniejących,

- wykonanie prowizorycznych elementów ratunkowych przy użyciu ubrań oraz butelek,

- poszukiwania w terenie przybrzeżnym przy wykorzystaniu psa poszukiwawczo – ratunkowego.

Ciekawym elementem, który został przećwiczony, była ewakuacja ponad 30 żołnierzy z PTS-a znajdującego się na środku Odry i przetransportowanie ich na brzeg przy wykorzystaniu różnego rodzaju łodzi.

Szkolenie żołnierzy 16 DBOT zostało przeprowadzone przy współudziale:

- Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu (Komisariat Wodny KWP we Wrocławiu),

- Dolnośląskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego (WOPR),

- Urządu Miasta Wrocławia (Centrum Zarządzania Kryzysowego),

- Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP Zorba, OSP Starówka),

- Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu (CSWIiCh).

Zdobywanie nowych umiejętności oraz doskonalenie już posiadanych w zakresie współdziałania ze służbami jest bardzo istotne dla żołnierzy naszej Brygady – podkreśla Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płkEdward Chyła – Miejsce, które zostało wybrane do przeprowadzenia szkolenia nie było przypadkowe, ponieważ tereny te wielokrotnie ucierpiały podczas powodzi – dodaje.

Dodatkowo w trakcie przedsięwzięcia była możliwość zapoznania się z wyposażeniem oraz specyfiką pracy poszczególnych służb i instytucji (Komenda Miejska Policji we Wrocławiu, Urząd Żeglugi Śródlądowej, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego). Nie zabrakło również atrakcji dla wszystkich odwiedzających. Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka zaprezentowała swoją laserową strzelnicę, na której każdy mógł się poczuć jak biatlonista strzelając do celu. Ponadto Straż Miejska Wrocławia oraz Ochotnicza Straż pożarna przygotowała szkolenie, podczas którego można było spróbować swoich sił w przeprowadzeniu pierwszej pomocy na specjalistycznym manekinie oraz dowiedzieć się co robić w sytuacjach realnych tak żeby pomóc osobie poszkodowanej.

Ciekawostką dla odwiedzających był również robot „Talon IV”, który służy saperom z CSWIiCh do podejmowania materiałów niebezpiecznych. Żołnierze prezentowali jego możliwości oraz sposób w jaki jest obsługiwany.

Wojska Obrony Terytorialnej są odpowiedzialne za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w Resorcie Obrony Narodowej. Tego typu ćwiczenia są bardzo istotnym elementem w szkoleniu żołnierzy, którzy uczą się praktycznego działania ze służbami, z którymi będą współdziałali w realnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)