BASK: baskijska energia i dialog między kulturami

środa, 18.1.2017 11:41 1909 0

BASK, czyli „Otwarta Pracownia Kultury Baskijskiej” to projekt, jakiego wcześniej w Polsce nie było. Współczesna kultura Basków przedstawiona poprzez działania i warsztaty kulinarne, ilustratorskie, projektowania ubioru, językowe, muzyczne i filmowe, a nawet projektowania mebli – to wszystko sprawiło, że udało się we Wrocławiu pokazać jedną z najstarszych kultur europejskich przez pryzmat jej nowoczesnego oblicza, bez „cepeliady”, bez nadęcia.

Wraz z końcem roku dobiegła końca kilkuletnia praca wokół popularnego we Wrocławiu BASKA. To dobra okazja, by oddać głos Katarzynie Zielińskiej, jednej z głównych organizatorek tego nowatorskiego projektu, będącego ważnym elementem programu ESK 2016.

Katarzyna Zielińska o projekcie BASK
BASK był odpowiedzią na potrzebę współpracy między Wrocławiem, a jego siostrzaną Europejską Stolicą Kultury 2016, Donostią (San Sebastian).

W ciągu 4 lat organizacji projektu udało nam się stworzyć przestrzeń dla edukacji opartej na dialogu dwóch kultury, polskiej i baskijskiej.

Bardzo ważna była dla nas idea odzyskiwania piękna, którą od początku realizowało ESK. Działania projektu BASK w zapomnianych przestrzeniach miasta stały się impulsem, który pchnął innych organizatorów życia kulturalnego Wrocławia do ponownego zaadoptowania tych przestrzeni.

Bez wątpienia można stwierdzić, że BASK był projektem wyzwalającym niesamowitą energię i radość, zarówno wśród odbiorców jak i artystów zaangażowanych w jego realizację. Otwarta formuła programu dawała możliwość włączenia się do projektu bez względu na wiek, doświadczenie uczestników czy stopień znajomości kultury baskijskiej. Z roku na rok projekt przyciągał coraz więcej osób.

- Niestety wraz z końcem Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, kończy się tez historia BASKa. Doświadczenie i pomysły zebrane przez wszystkie lata będziemy starali się wykorzystać w naszej dalszej działalności kulturalnej. Piszę „my”, bo projekt nie rozwijałby się z roku na rok, gdyby nie merytoryczna i organizacyjna praca grupy ludzi, czyli Heleny Mieszkowskiej, Anny Stachowiak, Michała Grzegorzka i Huberta Kielana. Tym właśnie osobom chciałabym bardzo podziękować za wspólną, czteroletnią baskijską przygodę! - podkreśla Katarzyna Zielińska, koorynatorka i pomysłodawczyni projektu. 

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)