Czy kolejki do lekarzy w dolnośląskim są krótsze? Raport NFZ
W kwietniu tego roku zlikwidowano limity na wykonywanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz na zabiegi usuwania zaćmy. Celem działań resortu zdrowia miało być zlikwidowanie kolejek na te świadczenia. Wprowadzenie reformy poskutkowało zwiększeniem dostępności wymienionych usług medycznych w większości województw.
Na konferencji prasowej w marcu bieżącego roku minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział zniesienie limitów na wybrane świadczenia zdrowotne. - Zdecydowaliśmy, że będziemy finansowali w sposób bezlimitowy część świadczeń, w tym: tomografię komputerową i rezonans magnetyczny oraz świadczenia z zakresu usuwania zaćmy - powiedział minister Szumowski. Ogłoszone zmiany weszły w życie 1 kwietnia.
Jak wynika z raportu przygotowanego przez portal SwiatPrzychodni.pl, do kwietnia 2019 roku średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w województwie dolnośląskim wynosił 197 dni. Krócej czekało się na wykonanie tomografii komputerowej – 80 dni. Najgorsza sytuacja miała miejsce w przypadku zabiegu usunięcia zaćmy, na którego wykonanie średnia długość kolejki wynosiła 809 dni.
Pięć miesięcy po wejściu w życie reformy, można zauważyć, że sytuacja w województwie dolnośląskim uległa poprawie. Obecnie na badania rezonansem czeka się 119, a na tomografię 28 dni. Natomiast średnia długość kolejek do usunięcia zaćmy skróciły się do 241 dni. Przyjmując, że dalsze zmiany długości czasu oczekiwania będą następowały w tym samym tempie, to kolejki na zabieg usunięcia zaćmy zostaną zlikwidowane w ciągu 2, na tomografię w ciągu 3, a na rezonans 8 miesięcy.
Choć kolejki skróciły się, to dolnośląskie plasuje się w środku stawki województw pod względem najkrótszych czasów oczekiwania. W przypadku długości kolejek na zabieg usunięcia zaćmy i badanie rezonansem magnetycznym województwo zajmuje ósme miejsce w Polsce. Natomiast pod względem czasu oczekiwania na tomografię komputerową, dolnośląskie jest czwartym województwem z najszybszymi terminami udzielenia świadczenia.
Komentarze (0)