Filmowe murale w Wałbrzychu – znamy laureatki konkursów na projekt!
Dzięki współpracy samorządu województwa dolnośląskiego, Urzędu Miasta w Wałbrzychu i Dolnośląskiego Centrum Filmowego w najbliższych miesiącach w Wałbrzychu powstaną dwa filmowe murale. Zainspirowane kultową „Akademią Pana Kleksa” z 1984 roku w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego oraz obsypanymi nagrodami „Sztuczkami” z 2007 wyreżyserowanymi przez Andrzeja Jakimowskiego, będą pierwszymi realizacjami w ramach Dolnośląskiego Szlaku Filmowego.
5 maja został zamknięty nabór projektów adresowanych do artystów (m.in. muralistów, grafików, ilustratorów), którzy mieszkają i tworzą w województwie dolnośląskim. Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Dolnośląskiego Centrum Filmowego, przedstawicieli Gminy Wałbrzych, eksperta w zakresie sztuk wizualnych, przedstawicieli wałbrzyskiej wspólnoty mieszkaniowej i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, przeanalizowała walory estetyczne, kompozycyjne i promocyjne, sposób interpretacji tematu oraz aspekt harmonijnego ich wkomponowania w przestrzeń miejską 17 nadesłanych projektów.
Cenione ilustratorki na wałbrzyskich murach
Zwyciężczynią konkursu na projekt muralu inspirowanego filmem „Akademia Pana Kleksa” w reż. Andrzeja Gradowskiego (1984) została Joanna Gniady z projektem „Piegi”. To wrocławska ilustratorka tworząca dla międzynarodowych magazynów, wydawnictw i instytucji kulturalnych. Rysowała m.in. dla Opery Narodowej w Paryżu, „The Guardian”, „ELLE Italia”, „Wysokich Obcasów” czy grupy Czesław Śpiewa. Gniady należy do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), a jej prace prezentowane były podczas wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw w kraju i za granicą – m.in. Graphic Design Festival Scotland, Design Week Portland, Łódź Design Festival czy Design Festival Kids Love Design. Mural jej autorstwa zostanie zrealizowany przy al. Wyzwolenia 42 w Wałbrzychu już w czerwcu tego roku.
Natomiast konkurs na projekt muralu inspirowanego filmem „Sztuczki” w reż. Andrzeja Jakimowskiego (2007) wygrała Malwina Hajduk z projektem „Sztuczki”. To wrocławska ilustratorka i projektantka graficzna, która projektuje książki, identyfikacje wizualne wydarzeń artystycznych i wystaw. Bardzo często współpracuje z instytucjami kultury i sztuki oraz z wydawnictwami. Malwina Hajduk w swoim dorobku ma również ilustracje do książek dla dzieci – jest autorką rysunków do serii książek z cyklu „Kocia Szajka” Agaty Romaniuk. Realizacja muralu jej autorstwa zaplanowana jest na jesień tego roku przy ul. Mickiewicza w Wałbrzychu.
Dolnośląski Szlak Filmowy
Wałbrzyskie murale to jednocześnie początek Dolnośląskiego Szlaku Filmowego, który Dolnośląskie Centrum Filmowe przy wsparciu UMWD w kolejnych latach planuje poszerzyć o następne projekty promujące filmowość regionu. Na pierwszy ogień idzie Wałbrzych,
w którym pracowali najwięksi polscy reżyserzy, m.in. Andrzej Wajda czy Agnieszka Holland. Od lat 50. powstało tu około 40 filmów i seriali. Jeszcze większe wrażenie wywiera długa lista z nazwiskami kilku pokoleń wybitnych aktorów, takich jak Zbigniew Cybulski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Krystyna Janda czy Maciej Stuhr.
Dolny Śląsk od dawna inspiruje filmowców, a jednym z elementów misji DCF-u jest wzmacnianie i popularyzacja kultury filmowej regionu nie tylko poprzez dofinansowanie produkcji filmowych ze środków Dolnośląskiego i Wrocławskiego Funduszu Filmowego, ale także poprzez kreatywne działania kulturalne, animacyjne i artystyczne.
Szczegółowe informacje dotyczące przebiegu i rozstrzygnięcia konkursów dostępne są na stronie www.dcf.wroclaw.pl oraz www.um.walbrzych.pl.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)