[FOTO] Po wiszącym moście pozostało wspomnienie
Jak już wcześniej informowaliśmy, Gmina Walim realizuje niezwykle ambitny projekt, polegający na zwiększeniu dostępności do zasobów przyrodniczych oraz rozwoju nowych form edukacji ekologicznej, dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej “Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim. W związku z tymi pracami zlikwidowano już most wiszący a w jego miejsce powstaje betonowa kładka.
W ramach przedsięwzięcia zaplanowano prowadzona jest rozbiórka mostu wiszącego nad Jeziorem Bystrzyckim i budowę nowej kładki dla pieszych wraz z elementami ścieżki edukacji ekologicznej, stanowiącej ogromną atrakcję turystyczną, przebudowę oraz wyposażenie pomieszczeń Zamku Grodno i utworzenie Centrum Bioedukacji Multimedialnej, rozbudowę ośrodka edukacji ekologicznej o Centrum Bioedukacji i Obsługi Ruchu Turystycznego wraz z utworzeniem akwarium z fauną i florą Jeziora Bystrzyckiego.
Stalowa kładka dla pieszych (wiszący most) łącząca brzegi Jeziora Bystrzyckiego znajdowała się przy Rezerwacie Góra Choina. Została wykonana w 1968 roku przez nieistniejącą dzisiaj Hutę Szkła “Wałbrzych”. Z kładki, podwieszonej na stalowych linach zakotwiczonych w skałach, rozciągał się piękny widok na jezioro i Górę Choina. Aby zachować tę atmosferę będzie tu wzniesiona kładka betonowa. Powstaje ona wg projektu opracowanego przez zespół Badawczo-Projektowy “Mosty-Wrocław” pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej. Kładka będzie miała 126 m długości, od 2,4 do 4,9 m szerokości, w szerszych miejscach mają być wykonane ławy do siedzenia.
Na poprawę infrastruktury turystycznej w obrębie Jeziora Bystrzyckiego gmina Walim otrzymała 6 milionów złotych. Całość inwestycji, obejmująca również nowy budynek, akwarium z fauną jeziora i ścieżkę dydaktyczną, wyniesie około 11 milionów złotych.
Zakończenie prac zaplanowano na czerwiec tego roku.
Przeczytaj komentarze (2)
Komentarze (2)