Licealistki z Wałbrzycha w finale międzynarodowego konkursu klimatycznego!

czwartek, 29.10.2015 09:23 1752 0

Luiza Cholda (18) i Natalia Kowzan (18) z Zespołu Szkół Nr 3 w Wałbrzychu im. Mikołaja Kopernika pokonały wszystkie europejskie miasta, startujące w projekcie CLIMATHON, który został zorganizowany w Polsce przez Climate-KIC.

Tegoroczne maturzystki zakwalifikowały się do ścisłego finału, który odbędzie się na COP21 – największej konferencji Narodów Zjednoczonych w Paryżu, dotyczącej zmian klimatycznych.

Podczas, gdy dyplomaci na całym świecie ciężko pracują nad rozwiązaniem kwestii klimatycznych, 18 czerwca tego roku 17 krajów reprezentujących 6 kontynentów, w tym samym momencie na całym świecie rozpoczęło pierwszy etap projektu Climathon. Podczas 24-godzinnego spotkania warsztatowego połączono problemy współczesnych miast z ludźmi, którzy dzięki swojej pasji i chęci podjęli wyzwanie, aby je rozwiązać. Nie inaczej było w Polsce. Miastem, które aktywnie włączyło się do rywalizacji był Wałbrzych. Dzięki uprzejmości Prezydenta Miasta Wałbrzycha, mieszkańcy mogli korzystać z pomieszczeń Starej Kopalni, pracując w grupach nad swoimi projektami. Zwycięska drużyna przeszła do drugiego etapu, mając pół roku czasu na napisanie biznesplanu dla swojego pomysłu, pod okiem ekspertów wyznaczonych przez organizatora – regionalne biuro Climate-KIC. To właśnie ten etap zakończył się olbrzymim sukcesem młodych wałbrzyszanek. Ich biznesplan okazał się najlepszy w Europie, wygrywając z takimi miastami jak: Kopenhaga, Birmingham, Frankfurt, Gothenburg, Helsinki, Londyn czy Winterthur. W finale, 5 grudnia 2015 r., uczennice Zespołu Szkół Nr 3 zmierzą się w Paryżu ze zwycięzcami z pozostałych kontynentów, m.in. z Waszyngtonem (reprezentującym Amerykę Północną), czy z Wellington (reprezentującym Australię i Oceanię). Finał programu Climathon to nie tylko prezentacja zwycięskich pomysłów - to także trzy dni wypełnione szkoleniami i networkingiem. Biznesplan wałbrzyskiej drużyny dotyczył zamiany tradycyjnych, spalinowych autobusów komunikacji miejskiej na autobusy elektryczne. Licealistki za cel postawiły sobie wymianę co najmniej 50% floty do 2020 roku.

Autobusy elektryczne są cztery razy tańsze w utrzymaniu niż tradycyjne, spalinowe! - podkreśla Luiza Cholda - Przykładowo autobus elektryczny zużywa 1,35 kWh na przejechanie 100 km, co daje całkowity koszt około 50 zł, podczas gdy jego odpowiednik na pokonanie tej samej trasy zużyje 40 litrów paliwa. Nie wspominając o emisji zanieczyszczeń do środowiska! – dodaje Natalia Kowzan.

Inwestując w autobusy elektryczne, nie tylko redukujemy koszty transportu publicznego, ale też dbamy o środowisko w którym żyjemy, o powietrze którym oddychamy oraz minimalizujemy ryzyko wystąpienia groźnych chorób, np. raka. Możemy zachęcić przez to więcej osób do korzystania z transportu publicznego, zmniejszyć korki i jednocześnie propagować Wałbrzych na arenie międzynarodowej jako czyste i ekologiczne miasto  – mówi Natalia Kowzan.

To co urzekło Jury konkursu, to nie tylko wysoka wiedza specjalistyczna z zakresu emisji gazów, czystości powietrza, czy użycia technologii silników elektrycznych w transporcie miejskim, lecz także budowa modelu partycypacji społecznej oraz szeregu zachęt, mających na celu wciągnięcie lokalnej społeczności w grę o czyste powietrze, o zdrowie i o przyszłość miasta.

Climate-KIC jest największą europejską agencją, zajmującą się zmianami klimatu. Operuje w kilkunastu krajach europejskich, w tym w Polsce - we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Realizuje swoją misję, poprzez inwestycje w edukację, innowacje i przedsiębiorczość.

źródło: UM Wałbrzych

Dodaj komentarz

Komentarze (0)