Miasto otwiera 4 placówki opieki nad najmłodszymi wałbrzyszanami
Wałbrzych uruchamia pierwsze cztery żłobki i przedszkola. Liczba 1800 miejsc odpowiada wcześniej zgłaszanym przez rodziców potrzebom.
Na dzieci czekają opiekunki w żłobkach przy ul. Hetmańskiej oraz Truskawieckiej, zaś dzieci przedszkolne powitają nauczycielki w przedszkolach przy ul. Grodzkiej i Mącznej. W tych placówkach można było przygotować więcej miejsc, niż było potencjalnych chętnych. Inna sytuacja jest w żłobku przy ul. Hetmańskiej, gdzie liczba chętnych przewyższyła liczbę miejsc. W żłobku tym w pierwszej kolejności z opieki skorzystają dzieci opisane w wytycznych rządu, m.in. dzieci pracowników służby zdrowia, służb mundurowych czy handlu. Gotowych do pracy jest 50 pracowników żłobków i przedszkoli.
Placówki, zgodnie ze wskazaniami Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, będą pracować w ograniczonym trybie. Liczba dzieci w placówkach będzie ograniczona do maksymalnie 12 osób na grupę, przy czym do grupy będą przyporządkowani ci sami opiekunowie. Zajęcia odbywać się będą w jednej sali, a minimalna przestrzeń to 4 mkw. na jedną osobę.
Zgodnie z zaleceniami z sal usunięto przedmioty i zabawki, które trudno zdezynfekować, dzieci nie przynoszą własnych zabawek, a wyposażenie placówek będzie regularnie czyszczone i dezynfekowane. Sale mają być regularnie wietrzone. Grupy dzieci nie powinny się ze sobą stykać, tak samo należy unikać spotykania się rodziców różnych grup przy odprowadzaniu dzieci oraz zachowywać odpowiedni dystans – dotyczy to zarówno rodziców, jak i opiekunów. Rodzice mogą wchodzić tylko do przestrzeni wspólnej.
Pracownicy placówek mają dostęp do środków ochrony osobistej, m.in. rękawiczek i maseczek. Przed wejściem do budynku znajduje się płyn dezynfekujący ręce. Należy też dbać o to, by rodzice bądź opiekunowie dezynfekowali przed wejściem ręce lub korzystali z rękawiczek.
Ostatni tydzień miasto poświęciło przede wszystkim na przygotowanie się do otwarcia placówek, które obejmowało:
- kontakt z dyrektorami placówek i analizowanie dostępności kadry nauczycielskiej i opiekuńczej,
- sondowanie potrzeb rodziców (ok. 20% rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i ponad 30% rodziców dzieci w wieku do lat 3 wyraziło gotowość skorzystania z usług naszych placówek),
- wyposażanie placówek w środki ochrony osobistej: płyny, fartuchy, rękawice, maseczki, przyłbice ochronne itp.
- przygotowywanie i konsultowanie procedur przyjmowania i odprowadzanie dzieci, tworzenie dodatkowych regulaminów i informacji, wzorów niezbędnych do przyjęcia dzieci oświadczeń,
- przygotowania „techniczne” w placówkach: m.in. usuwanie wyposażenia i zabawek trudnych do dezynfekcji, przystosowywanie pomieszczeń do obecnych warunków, przygotowywanie środków ochrony do użycia, przeprowadzenie dezynfekcji pomieszczeń etc.
- badania przesiewowe kadry oraz rodziców
Skala, w jakiej od 18 maja będą funkcjonować żłobki i przedszkola, zależy m.in. od możliwości kadrowych i fizycznych przedszkoli i żłobków, możliwości zrealizowania zaleceń i wreszcie sytuacji epidemicznej, która nadal jest dynamiczna.
- Przedszkola będą pracować w dotychczasowych godzinach, żłobki od 6.00 do 17.00.
- Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci pracowników, w tym: systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
- w miarę posiadania wolnych miejsc przyjmowanie dzieci rodziców/opiekunów prawnych, którzy przedstawią zaświadczenie od pracodawcy, o konieczności powrotu do pracy,
- ograniczamy możliwość przebywanie osób trzecich w żłobkach i przedszkolach, z wyjątkiem służb niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania placówek. Warunkiem przyjęcia dziecka jest złożenie przez rodzica pisemnego oświadczenia/zobowiązania m.in. o świadomości czynników ryzyka, szybkiej reakcji w przypadku objawów chorobowych u dziecka, o zapoznaniu się z procedurami obowiązującymi w placówce i braku kwarantanny.
- Do przedszkola lub żłobka może przyprowadzać dziecko tylko rodzic lub opiekun. Żłobki i przedszkola będą organizowały przyjmowanie i odbieranie dzieci na podstawie procedur mających ograniczyć kontakty społeczne. Zasady, np. odprowadzania i przekazywania dzieci pod opiekę, mogą się nieznacznie różnić między placówkami, m.in. ze względów architektonicznych.
Żłobek na Truskawieckiej (65 miejsc) przyjmie 13 dzieci, 9 opiekunek wyraziło gotowość do pracy.
Żłobek na Hetmańskiej (130 miejsc) przyjmie 37 dzieci, 14 opiekunek gotowych do pracy.
Przedszkole na Grodzkiej 13 dzieci, 4 opiekunki
Przedszkole na Mącznej – (75 miejsc) 7 dzieci (stan na 18.05.2020 r.) Placówka może przyjąć maksymalnie 36 dzieci.
Komentarze (0)