Uczyli się pomagać i sadzili krokusy
Ćwiczenia pierwszej pomocy z rekordową energią, 9 fantomów, ponad 100 ćwiczących i 3000 tysiące posadzonych krokusów – to efekt jednej akcji profilaktycznej zorganizowanej 16 października w Gminie Czarny Bór.
16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji Fundacja WOŚP organizuje rekord w resuscytacji. Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy. Z inicjatywy Biblioteki + Centrum Kultury oraz przy współpracy z Gminnym Zespołem Szkolno-Przedszkolnym do tej ogólnopolskiej akcji dołączyła również Gmina Czarny Bór. We wspólnych ćwiczeniach resuscytacji, które odbyły się w hali szkoły udział wzięli: Zastępca Wójta Dorota Skibska, Przewodnicząca Rady Gminy Marzena Łatka, Dyrektor szkoły Anna Dziewit, uczniowie i nauczyciele GZS-P, Ewa Czaplicka Prezes Stowarzyszenia „Atrakcyjni”, radni, pracownicy OPS oraz przedstawiciele Komisariatu Policji w Boguszowie – Gorcach. Akcja rozpoczęła się szkoleniem w zakresie postępowania w sytuacji zagrożenia życia i prowadzenia akcji resuscytacyjnej, nad prawidłowym jej przebiegiem czuwali strażacy Państwowej Straży Pożarnej (Adam Poręba i Waldemar Poręba), strażacy ochotnicy z OSP Witków (Robert Zając i Marcin Kała) oraz funkcjonariusze policji (Estera Jagielska i Maciej Trela). Punktualnie o godz. 12:00, wzorem całej Polski, wszyscy uczestnicy ćwiczeń rozpoczęli półgodzinną symulację resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Po emocjach związanych z rekordową pierwszą pomocą, był też czas na relaks przy pracach ogrodniczych. Celem organizatorów akcji była zarówno nauka pomocy przedmedycznej ale również szeroko pojęta profilaktyka dlatego też uczestnicy akcji, w okolicy B+CK, szkoły oraz na Skwerze Olimpijczyków posadzili 3 tysiące krokusów – kwiatów symbolizujących życie w trzeźwości i profilaktykę prozdrowotną. Młodzi ogrodnicy pracowali pod czujnym okiem architekta krajobrazu z Instytutu Zielni, jednak na efekt ich prac poczekamy aż do wiosny, kiedy to krokusy zaczną kwitnąć, gdy już jednak się pojawią będą nie tylko cieszyć oko, ale też przypominać o tej ważnej i pożytecznej akcji.
Koordynator wydarzenia, p.o. dyrektor B+CK – Katarzyna Bernaś, składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom: uczniom oraz gronu pedagogicznemu czarnoborskiej szkoły, strażakom PSP oraz OSP Witków, dzielnicowym Gminy Czarny Bór, Instytutowi Zielni oraz wszystkim, którzy dali się namówić na wspólne bicie rekordu.
Komentarze (0)