Uczyli się pomagać i sadzili krokusy

czwartek, 17.10.2019 15:20 2523 0

Ćwiczenia pierwszej pomocy z rekordową energią, 9 fantomów, ponad 100 ćwiczących i 3000 tysiące posadzonych krokusów – to efekt jednej akcji profilaktycznej zorganizowanej 16 października w Gminie Czarny Bór.

16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji Fundacja WOŚP organizuje rekord w resuscytacji. Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy. Z inicjatywy Biblioteki + Centrum Kultury oraz przy współpracy z Gminnym Zespołem Szkolno-Przedszkolnym do tej ogólnopolskiej akcji dołączyła również Gmina Czarny Bór. We wspólnych ćwiczeniach resuscytacji, które odbyły się w hali szkoły udział wzięli: Zastępca Wójta Dorota Skibska, Przewodnicząca Rady Gminy Marzena Łatka, Dyrektor szkoły Anna Dziewit, uczniowie i nauczyciele GZS-P, Ewa Czaplicka Prezes Stowarzyszenia „Atrakcyjni”, radni, pracownicy OPS oraz przedstawiciele Komisariatu Policji w Boguszowie – Gorcach. Akcja rozpoczęła się szkoleniem w zakresie postępowania w sytuacji zagrożenia życia i prowadzenia akcji resuscytacyjnej, nad prawidłowym jej przebiegiem czuwali strażacy Państwowej Straży Pożarnej (Adam Poręba i Waldemar Poręba), strażacy ochotnicy z OSP Witków (Robert Zając i Marcin Kała) oraz funkcjonariusze policji (Estera Jagielska i Maciej Trela). Punktualnie o godz. 12:00, wzorem całej Polski, wszyscy uczestnicy ćwiczeń rozpoczęli półgodzinną symulację resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Po emocjach związanych z rekordową pierwszą pomocą, był też czas na relaks przy pracach ogrodniczych. Celem organizatorów akcji była zarówno nauka pomocy przedmedycznej ale również szeroko pojęta profilaktyka dlatego też uczestnicy akcji, w okolicy B+CK, szkoły oraz na Skwerze Olimpijczyków posadzili 3 tysiące krokusów – kwiatów symbolizujących życie w trzeźwości i profilaktykę prozdrowotną. Młodzi ogrodnicy pracowali pod czujnym okiem architekta krajobrazu z Instytutu Zielni, jednak na efekt ich prac poczekamy aż do wiosny, kiedy to krokusy zaczną kwitnąć, gdy już jednak się pojawią będą nie tylko cieszyć oko, ale też przypominać o tej ważnej i pożytecznej akcji.

Koordynator wydarzenia, p.o. dyrektor B+CK – Katarzyna Bernaś, składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom: uczniom oraz gronu pedagogicznemu czarnoborskiej szkoły, strażakom PSP oraz OSP Witków, dzielnicowym Gminy Czarny Bór, Instytutowi Zielni oraz wszystkim, którzy dali się namówić na wspólne bicie rekordu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)