Wałbrzyscy policjanci ostrzegają przed nieostrożnymi zakupami w internecie. Mężczyzna stracił ponad 3 tysiące złotych
7 kwietnia boguszowscy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa w wirtualnej sieci. 23-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego myślał, że ma do czynienia z uczciwym sprzedawcą, zamówił u niego terrarium i klatkę dla ptaków i wpłacił na wskazane przez mężczyznę konto bankowe 3,3 tys. złotych. Okazało się, że od listopada zeszłego roku zakupionego sprzętu nie otrzymał. W związku z tym zdarzeniem policjanci walczący z przestępczością gospodarczą przypominają w jaki sposób unikać tego typu sytuacji i na co należy zwrócić uwagę przy robieniu zakupów poprzez sklepy mające swoje witryny w sieci, popularne portale aukcyjne oraz społecznościowe.
Chcemy kupić telefon, bilet na mecz, sprzęt gospodarstwa domowego, czy też pojazd. Oto kilku sugestii, które pomogą nam nie stracić swoich oszczędności.
Zakupy w sieci dokonujmy tylko w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. Wykonajmy telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto też sprawdzić od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Sprawdźmy, gdzie zarejestrowana jest domena strony oraz przeczytajmy regulamin sklepu, a także oceńmy wizualnie profesjonalizm wykonania strony internetowej.
W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drogi oszusta internetowego.
Pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru.
Zwróćmy także uwagę na cenę. Przedmioty sprzedawane w sieci są z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych. Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.
źródło: KMP w Wałbrzychu
Dodaj komentarz
Komentarze (0)