Festiwal Góry Literatury w Dzierżoniowie. Dwa dni spotkań z książką, historią i ważnymi tematami społecznymi

wczoraj, 22 godz temu 3257 14

Już 8 i 9 lipca Dzierżoniów stanie się jednym z punktów na mapie prestiżowego Festiwalu Góry Literatury, który od 2015 roku przyciąga miłośników literatury, kultury i ważnych społecznie tematów. To pierwsza w historii edycja wydarzenia organizowana w naszym mieście. Do tej pory festiwal skupiał się głównie na Nowej Rudzie, Zamku Sarny i terenach podnóża Gór Sowich. Teraz – dzięki staraniom władz miejskich i współpracy z Fundacją Olgi Tokarczuk – literacka fala dotrze również do Dzierżoniowa.

Program pełen gwiazd i mocnych tematów

We wtorek, 8 lipca, w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach „Małe Góry Literatury” z Agatą Romaniuk "Bajanie z Panią Wieczorynką”. O godz. 11.30 w dzierżoniowskiej synagodze przy ul. Krasickiego 28 z autorami wydanego w tym roku  albumu "Cudem ocalona. Synagoga w Dzierżoniowie" autorstwa małżeństwa Dorin i Rafaela Blau porozmawia Marek Sztark. Publikacja stanowi niezwykłą pozycję na lokalnym rynku wydawniczym. Historia synagogi, którą dzięki założonej przez nich fundacji Beiteinu Chaj udało się ocalić od ruiny i uczynić ośrodkiem edukacji i sztuki stanowi przyczynek do wzruszającej opowieści o kolejach losu autorów książki, emigracji, więzach rodzinnych, wpływie polityki na życie zwykłych ludzi, kształtowaniu się tożsamości.  

O godz. 13.00 w synagodze o swojej książce "Miejsce urodzenia: Dzierżoniów" opowie Helena Lindskog. Autora w swojej książce opowiada historię swojego wczesnego dzieciństwa, kiedy wraz z rodzicami i bratem po II wojnie światowej przyjeżdża do miasta, w którym na każdym kroku napotka ślady niemieckiego jeszcze chwilę temu miasta.  „Moja pierwsza podróż rozpoczęła się późną wiosną 1946 roku w Iżewsku na zachód od Uralu, a zakończyła kilka miesięcy przed moim urodzeniem, latem 1946 roku, w Dzierżoniowie, starym, niedużym mieście na Dolnym Śląsku, skąd niedaleko i do czeskiej, i do niemieckiej granicy”.  Wywiad z Heleną Lindskog "Miejsce urodzenia: Dzierżoniów. Poniemieckie miasto z historią rodzinną w tle" publikowaliśmy na naszym portalu w październiku 2023 roku.

Tego samego dnia mieszkańców i gości miasta czekają spotkania w Kinoteatrze Zbyszek przy ul. Świdnickiej 23 z pisarką Katarzyną Zyskowską autorką "Nocami krzyczą sarny", autorem książek dla dzieci Grzegorzem Kasdepke,  pisarką Joanną Bator o książce "W moje strony. Trzy wyprawy w stronę wyobraźni, współczucia i troski"  oraz ekologiem i dziennikarzem Adamem Wajrakiem. Wieczorem o godz. 21. 00 zaplanowano koncert Artura Andrusa z zespołem.

Kolejny dzień spotkań z literaturą, w środę 9 lipca zainicjuje akcja edukacyjna w dzierżoniowskim Rynku Tour de Konstytucja (9.00–12.00), a od godz. 14.00 w Kinoteatrze Zbyszek czekają kolejne atrakcje: spotkania i dyskusje z Katarzyną Kasią, Grzegorzem Markowskim - "Siedem życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei", Lechem Molińskim i Jerzym Wypychem - "Te wszystkie raje, zrywy i jutrzenki. O małych kinach na Dolnym Śląsku", Katarzyną Grocholą - "Nigdy w życiu", Robertem Małeckim - "Rumor" oraz Joanną Kuciel-Frydryszak – autorką głośnej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”.

Motyw przewodni: dezinformacja, manipulacja, hejt

Tegoroczna edycja Gór Literatury podejmuje szczególnie ważny i aktualny temat – zjawiska dezinformacji, manipulacji i hejtu. Jak podkreślają organizatorzy, to tematy, o których trzeba mówić głośno i często – zwłaszcza w dobie powszechnego dostępu do mediów społecznościowych i szerzenia nieprawdziwych informacji.

– Żyjemy w czasach, w których każdy może być nadawcą informacji, ale nie każdy czuje się odpowiedzialny za jej jakość. Dezinformacja jest nie tylko lokalnym, ale globalnym zagrożeniem. To również narzędzie wojny hybrydowej, z którym musimy nauczyć się walczyć. W przestrzeni publicznej hejt i dezinformacja są dziś na porządku dziennym – zauważa wiceburmistrz Dzierżoniowa Dorota Pieszczuch.  – To temat ważny nie tylko dla polityków czy nauczycieli, ale dla wszystkich. Musimy rozmawiać o tym, jak się bronić, jak rozpoznawać prawdę. Dobrze, że festiwal podejmuje ten temat. Kiedyś wracało się do domu i miało się spokój od hejtu – teraz jest on w naszym telefonie, 24 godziny na dobę. To wielkie wyzwanie, zwłaszcza dla młodych ludzi. Mamy tu wspaniałą społeczność, ludzi otwartych na kulturę i gotowych do rozmowy. Festiwal to nie tylko spotkania z pisarzami – to też budowanie wspólnoty. Ważnym elementem wydarzenia jest właśnie wspólne bycie razem, rozmowa po spotkaniach, wymiana myśli. Chodzi o to, żebyśmy usiedli razem i zaczęli słuchać – siebie nawzajem i tych, którzy próbują coś powiedzieć przez literaturę.

W tym kontekście program festiwalu zyskał jeszcze większą wagę, stając się platformą do merytorycznej debaty i wymiany myśli – nie tylko literackich, ale też społecznych i obywatelskich.

Festiwal dla wszystkich – prawie wszystko za darmo

Większość wydarzeń w Dzierżoniowie będzie otwarta i bezpłatna. Wyjątek stanowi koncert Artura Andrusa.

– Bardzo nam zależało, aby to wydarzenie było dostępne dla wszystkich mieszkańców. Chcemy promować kulturę, literaturę, a także nasze miasto – mówi Magdalena Zalewska z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Dzierżoniowie. – Mamy ogromny potencjał lokalowy – od Kinoteatru, przez salę Pegaz, po zabytkową synagogę. Fundacja była pod wrażeniem naszych możliwości organizacyjnych.

Promocja miasta przez kulturę

Dzierżoniów liczy na to, że obecność tak prestiżowego festiwalu przyciągnie nie tylko lokalnych miłośników książek, ale też gości z innych miast – jak ma to miejsce w przypadku wydarzeń odbywających się w Nowej Rudzie czy na Zamku Sarny.

– To dla nas ogromna szansa. Dzięki Górom Literatury pokazujemy, że Dzierżoniów to nie tylko historia Diory, ale i nowoczesne, kulturalne miasto otwarte na ważne tematy. Mamy nadzieję, że festiwalowy gość, który tu trafi, wróci jeszcze nie raz - mówi wiceburmistrz Dorota Pieszczuch

Festiwal w Dzierżoniowie to nie tylko wydarzenie literackie, ale także okazja do promocji. W zależności od pogody przed Kinoteatrem zaplanowano stoiska z książkami i materiałami promocyjnymi. Odwiedzający festiwal będą mogli docenić także walory turystyczne miasta: trakt Diory, rynek, wieżę ratuszową, mury obronne, synagogę czy Wał Szwedzki.

Gdzie szukać informacji?

Szczegóły programu i rejestracja na wydarzenia są dostępne na stronie Fundacji Olgi Tokarczuk i oficjalnych kanałach festiwalu Góry Literatury.  Dzierżoniowska edycja festiwalu nie tylko spotkania z wybitnymi twórcami, ale szansa na większą obecność na kulturalnej mapie Dolnego Śląska. 

Wtorek, 8 lipca (Synagoga, Dzierżoniowski Ośrodek Kultury)

  • 12:00 – Małe Góry Literatury: warsztaty z Agatą Romaniuk – „Bajanie na żywo z Panią Wieczorynką”. 

  • 11:30 – w Synagodze: Dorin i Rafael Blau „Cudem ocalona synagoga w Dzierżoniowie”

  • 13:00 – Helena Lindskog „Miejsce urodzenia: Dzierżoniów” 

  • 14:30 – Katarzyna Zyskowska „Nocami krzyczą sarny” 

  • 16:00 – Grzegorz Kasdepke w rozmowie z Dorotą Oczak‑Stach

  • 17:30 – Joanna Bator „W moje strony. Trzy wyprawy  w stronę wyobraźni” 

  • 19:00 – Adam Wajrak w rozmowie z Karoliną Kuszlewicz

  • 21:00 – Koncert Artura Andrusa z zespołem (bilety płatne)

Środa, 9 lipca (Dzierżoniowski Ośrodek Kultury)

W ciągu dnia na Rynku – Tour de Konstytucja – akcja edukacyjna z wolontariuszami, otwarte rozmowy o prawach i demokracji (płynny ruch, bez ustalonego terminu) .

  • 14:00 – Katarzyna Kasia, Grzegorz Markowski „Siedem życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei”

  • 15:30 –  Lech Moliński, Jerzy Wypych "Te wszystkie raje, zrywy i jutrzenki. O małych kinach na Dolnym Śląsku"

  • 17:00 – Katarzyna Grochola "Nigdy w życiu"

  • 18:30 – Robert Małecki "Rumor" 
  • 20.00 - Joanna Kuciel-Frydryszak "Chłopki. Opowieść o naszych babkach"

APK

Przeczytaj komentarze (14)

Komentarze (14)

Tadek dzisiaj, 3 godz temu
Moze mi ktos wyjasni, jezeli Zydzi sa tacy dobrzy, to...
autor wczoraj, 21 godz temu
Czy w tym Festiwalu Góra Literatury będą poruszane ważne sprawy...
wczoraj, 20 godz temu
Na festiwalu są zawsze poruszane ważne sprawy Polski i Polaków,...
Walerian dzisiaj, 15 godz temu
To nie są najważniejsze sprawy. Najażniejsza sprawa to dobro...
dzisiaj, 8 godz temu
Widać że pana wyobrażenie o festiwalu musi się zderzyć z rzeczywistością. Proszę pójść na spotkania.
wczoraj, 21 godz temu
Żydzi wymordowali 56.000 Palestyńczyków w niecałe dwa lata. To nie...
autor wczoraj, 20 godz temu
Gdyby Arabowie czyli Hamas, wygrali te wojnę to ani jeden...
dzisiaj, 7 godz temu
To nie narodowcy wyeksmitowali z Polski w 68 roku 99...
autorka wczoraj, 20 godz temu
Proszę korzystać ze słownika:,,ludobójstwo,, piszemy tak!
Ewa dzisiaj, 14 godz temu
Poprawność polityczna ponad wszystko. Tour de Konstytucja sponsorowana przez Akcja...
mela dzisiaj, 9 godz temu
Pisowskie trole w natarciu .
Darek dzisiaj, 9 godz temu
Ot i widać kto rządzi Dzierżoniowem
WOLNA PALESTYNA dzisiaj, 11 godz temu
Żydom już dziękujemy , już się zaprezentowali.
wczoraj, 21 godz temu
Czekam na głębokie przemyślenia pismendy.