Kłopoty z awariami biletomatów na terenie powiatu
Biletomaty i ich awarie, to częsty temat użytkowników komunikacji miejskiej na terenie powiatu dzierżoniowskiego. Na ten temat otrzymaliśmy w grudniu list od naszego Czytelnika. Przedstawliśmy go prezesowi Związku Powiatowo-Gminnego Sowiogórskie Autobusy. Poniżej publikujemy list oraz otrzymaną odpowiedź.
List otwarty do Prezesa Spółki Sowiogórskie Autobusy
Od ponad 12 miesięcy na bieżąco zgłaszane są nieustanne problemy z zakupem biletów w biletomatach na terenie Bielawy. Do dnia dzisiejszego pomimo telefonów i zgłoszeń sprawa jest bagatelizowana. Sprawa jest dosyć poważna, ponieważ zakup biletu miesięcznego np. w dniu dzisiejszym przy ul. Waryńskiego w Bielawie był niemożliwy. Regularnie co miesiąc udaję się do biletomatu w celu zakupu biletów dla synów dojeżdżających do szkół. NIGDY nie udało mi się kupić go za pierwszym razem w Bielawie. Albo jeden, czasami dwa, a zdarzało się, że wszystkie biletomaty w okolicy były nieczynne lub nie działały prawidłowo. Rozumiem wszelkie awarie sprzętu, ale awarię trwającą ponad rok uważam za niedbalstwo i ignorowanie potrzeb mieszkańców przez Prezesa Arkadiusza Karcza. Pełniąc w/w funkcję jest Pan odpowiedzialny za prawidłową pracę spółki - powinien Pan być tego świadomy. W związku z powyższym proszę o udzielenie publicznej odpowiedzi dlaczego doszło do takich zaniedbań, w jaki sposób zamierza Pan usunąć problem i kiedy mieszkaniec dzwoniący w tej sprawie do Spółki przestanie być przekierowywany do informatyka - przepraszam to nie zajęcie dla mieszkańców tylko odpowiedzialnego za stan rzeczy Prezesa, pobierającego za to stosowne wynagrodzenie. Ponadto w regulaminie przewozów brak jest zapisów dotyczących ograniczonej możliwości zakupu biletu.
Przykrym jest także, że pomimo zgłoszenia urzędnicy UM w Bielawie nie dostrzegają w tym problemu ponieważ nie należy to do nich. Jest to godne pożałowania podejście lokalnych władz do tak strategicznego tematu jak komunikacja miejska (całe szczęście, że mieszkamy w mieście, które można przejść na piechotę, ponieważ strach pomyśleć co by było gdyby tak zarządzano komunikacją w większym mieście ).
Liczę że Sz.P. Arkadiusz Karcz będzie w stanie stanąć na wysokości powierzonego zadania i rozwiązać ten irytujący problem. Natomiast władzom miasta Bielawa, proponuję przyjrzeć się sprawie i spróbować wspólnie rozwiązać problem dla dobra mieszkańców którzy wybrali obecny skład Rady Miasta i Burmistrza. Proszę to potraktować jako moją osobistą prośbę.
Odpowiedź na list Czytelnika prezesa Związku Powiatowo-Gminnego Sowiogórskie Autobusy
W odpowiedzi na Pana list z 02 grudnia br. uprzejmie informuję, że Związek Powiatowo-Gminny „SOWIOGÓRSKIE AUTOBUSY” wykonuje zadania publiczne obejmujące ogół spraw dotyczących transportu publicznego pełniąc rolę organizatora publicznego transportu zbiorowego
w rozumieniu ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym i realizując zadania zdefiniowane w ustawach, z wyłączeniem zadań związanych z przystankami i dworcami. Związek wykonuje przekazane mu zadania Członków Związku w zakresie powiatowo-gminnych przewozów pasażerskich niestanowiących komunikacji miejskiej, w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
Odnosząc się do Pana pytania w zakresie biletomatów, informuję że biletomaty stacjonarne znajdujące się na terenie Bielawy, Dzierżoniowa i Piławy Górnej zostały wyprodukowane i zamontowane w 2014 roku przez firmę Merona, która ogłosiła swoją upadłość i od kilku lat
nieistnieje. Pojawiają się więc problemy związane z zakupem podzespołów i części do biletomatów, ponieważ części są trudno dostępne. Wskazać również należy, że urządzenia te pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w różnych warunkach atmosferycznych. Jak każde urządzenia ulegają też awarii. Pojawiają się również celowe uszkodzenia m.in. poprzez zapychanie różnymi przedmiotami miejsc do wrzucania bilonu. Każde zgłoszenie i informacja dot. nieprawidłowego działania biletomatów jest przekazywana pracownikom Związku zajmującym się naprawą i serwisem biletomatów, którzy podejmują działania niezwłocznie, natomiast w przypadku poważniejszych awarii wzywany jest serwis, który jest świadczony przez byłych pracowników firmy Merona, którego siedziba znajduje się w województwie wielkopolskim, co także powoduje wydłużenie reakcji na zgłoszoną awarię.
Do wskazanego przez Pana biletomatu znajdującego się przy ulicy Waryńskiego w Bielawie początkiem listopada br. został zlecony zakup nowego ekranu dotykowego, ponieważ kilkukrotne naprawy zamontowanego wcześniej ekranu nie przyniosły zamierzonego efektu.
10 grudnia br. nowy ekran został zamontowany oraz przywrócono poprawne działanie biletomatu.
Za utrudnienia spowodowane brakiem lub niewłaściwym działaniem biletomatów w imieniu Zarządu Związku przepraszam
Prezes Zarządu
Komentarze (27)
Zgodnie z art. 4 Kodeksu cywilnego: „Nikt nie może być zobowiązany do rzeczy niemożliwej.” Obowiązek zapewnienia infrastruktury umożliwiającej zakup biletu spoczywa na przewoźniku.
W przypadku nałożenia mandatu można odwołać się, powołując się na brak możliwości zakupu biletu. W należy podnieść argumenty:
Awaria biletomatu.
Brak innych form zakupu biletu (kioski zlikwidowane, brak sprzedaży u kierowcy, brak dostępu do aplikacji).
Dołączenie dowodów (np. zdjęcie niedziałającego biletomatu)
Chyba nie, no bo wtedy na pewno by działały.
Firma upadła czyli i części za nie długo nie będzie to po co inwestować w takie dziadostwo