Koncert uczniów bielawskiej Szkoły Fortepianu d-moll w Dworku Chopina w 215. rocznicę urodzin kompozytora

wczoraj, 14 godz temu 877 0

W sobotę 22 lutego 2025 roku w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju uczniowie bielawskiej Szkoły Fortepianu d-moll Doroty Mól  uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu literacko-muzycznym z okazji 215. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora, pedagoga i pianisty - Fryderyka Chopina. Nuty utworów Chopina zabrzmiały niezwykle wzruszająco w dworku w Dusznikach-Zdroju, w mieście, w którym 199 lat temu największy polski kompozytor zagrał dwa koncerty charytatywne.

Przed koncertem w urokliwym Parku Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju uroczyście złożono kwiaty pod dwoma pomnikami na cześć kompozytora. Muzyczno-literackie spotkanie poprowadziła polonistka Jolanta Maniecka, która w bardzo interesujący sposób przybliżyła życie i twórczość Fryderyka Chopina, zwanego poetą fortepianu. Zebrani mogli usłyszeć o historii rodziny, przyjeździe Mikołaja Chopina, ojca kompozytora do Polski, niezwykłym talencie aktorskim młodego Fryderyka, który najpierw szkole rozśmieszał uczniów naśladując nauczycieli i potrafił  parodiować znane mu osoby. W Wiedniu i Paryżu dał się poznać jako autor tzw. poliszyneli, bezsłownego naśladowania podpatrzonych postaci, należał także do inspiratorów amatorskich przedstawień kukiełkowych.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali uczniowie Szkoły Fortepianu d-moll: Maksymilian Zub, Wiktor Sośniak, Olgierd Kuriata, Hanna Gorczowska, Filip Gorczowski, Przemysław Kiełek, Szymon Michałkiewicz, Gabriela Łyś (występ solo i w duecie z Dorotą Mól), Filip Świderski, Aleksandra Zadykowicz, Zuzanna Nahajowska, Antoni Nahajowski, Ronja Bader, Ola Ancybus, Kuba Ancybus, Paulina Wojtaszek-Fikier (występ z mężem Maciejem oraz solo), Zuzanna Gałan, Laura Trzeciak, Zuzanna Kaptur, Antoni Smuk, Paulina Pawlaczek, Halina Granek- Wojciechowska i ponownie Maksymilian Zub.

Uroczysty koncert rozpoczął Maksymilian Zub grając Mazurek Dąbrowskiego z refrenem w opracowaniu Fryderyka Chopina. Rekonstrukcję utworu opracował Mariusz Dubaj. W programie koncertu na fortepianie Steinway&Sons uczniowie zagrali kompozycje Fryderyka Chopina w oryginalnych oraz łatwych opracowaniach: polonezy, walce, mazurki, preludia, etiudy, nokturny oraz pieśń ,,Życzenie". Ponadto wysłuchaliśmy poloneza a-moll ,,Pożegnanie Ojczyzny" Michała Kleofasa Ogińskiego w opracowaniu na cztery ręce, ,,Melodię" Artura Rubinsteina również w opracowaniu na cztery ręce, a w nawiązaniu do zbliżającej się 105. rocznicy urodzin Janiny Garści usłyszeliśmy utwór pt. ,,Dwa zajączki". Licznie zgromadzona publiczność długo oklaskiwała młodych pianistów.

Warto przypomnieć, że w sierpniu 1826 roku, a więc 16-letni wówczas Fryderyk przyjechał z matką i siostrami do Bad Reinerz, czyli dzisiejszych Dusznik-Zdroju. Chopin zagrał wówczas dwa koncerty charytatywne, z których dochód przeznaczono na utrzymanie sierot. Koncerty te uważa się za pierwsze zagraniczne występy młodego Fryderyka Chopina. Dzięki temu, że miasto uniknęło zniszczeń wojennych, już w 1946 roku zorganizowano tu I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, który trwa nieprzerwanie, w tym roku odbędzie  się już 80. edycja festiwalu.

Podziękowania dla  Macieja Schulza i Marka Mazurkiewicza z Dusznickiego Ośrodka Kultury za obecność na koncercie oraz udostępnienie Dworku Chopina na organizację tego wyjątkowego wydarzenia. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)