Nowoczesna Onkologia na Dolnym Śląsku - „Interdyscyplinarne podejście do raka piersi”

piątek, 24.1.2025 15:30 206 0

Podczas dzisiejszej Konferencji naukowej „Interdyscyplinarne podejście do raka piersi” zorganizowanej przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii oraz Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy eksperci skupili się na strategii współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny, mającej na celu poprawę wczesnego wykrywania raka piersi i kompleksowej opieki nad pacjentkami na Dolnym Śląsku.  Wczesna diagnoza to klucz do sukcesu w walce z tą chorobą.

W konferencji udział wzięli Jarosław Rabczenko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Natalia Gołąb, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Łukasz Sendecki, Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ we Wrocławiu, dr n. med. Jarosław Tomczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, mgr inż. Małgorzata Sienkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu oraz prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk i dr Paweł Zawadzki, Dyrektor i Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Podczas konferencji prezentowane są najnowsze osiągnięcia w leczeniu i profilaktyce raka piersi w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Omówiono wyniki leczenia i bardzo istotną rolę interdyscyplinarnego podejścia w opiece nad pacjentkami.

W skali kraju nakłady na leczenie onkologiczne wzrosły znacząco w ostatnich latach. - Na Dolnym Śląsku co roku diagnozujemy około 1,5 tysiąca przypadków raka piersi, co podkreśla, jak istotne są inwestycje w onkologię. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego aktywnie wspiera budowę Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu, który będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Polsce. Inwestycja znacząco poprawi dostęp do nowoczesnych terapii w regionie. Ten postęp zwiększa szanse na skuteczne leczenie pacjentów onkologicznych – mówi Jarosław Rabczenko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Mimo dobrze rozwiniętej sieci punktów diagnostycznych i dostępnych mammobusów w 2023 roku tylko 30% uprawnionych kobiet skorzystało z badań mammograficznych. To niepokojący wynik, zwłaszcza że wczesne wykrycie raka piersi ratuje życie.

- Na Dolnym Śląsku mamy ponad 30 stacjonarnych punktów badań i mammobusy docierające do mniejszych miejscowości. Problemem nie jest brak infrastruktury, lecz niewystarczająca świadomość znaczenia profilaktyki. Jako Dolnośląska Rada Kobiet za punkt honoru stawiamy sobie przełamanie tej bariery. Planujemy intensyfikację działań edukacyjnych i promocyjnych, aby dotrzeć do kobiet i zachęcić je do badań. Infrastruktura już jest – teraz musimy zadbać, by kobiety z niej korzystały. Profilaktyka raka piersi to nasz priorytet – podkreśla Natalia Gołąb, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Badania przesiewowe pozwalają na wykrywanie i skuteczne leczenie raka piersi. Dlatego dzięki wspólnemu zaangażowaniu razem z samorządem województwa utworzono w regionie nowe placówki mammograficzne i bardzo ważne jest, aby jak najwięcej pacjentek korzystało z badań. - Poprawa frekwencji na badaniach profilaktycznych jest dla nas niezwykle ważna, dlatego jako Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii deklarujemy, że wszystkie pacjentki, które się do nas zgłoszą będą miały zapewnioną najwyższej jakości opiekę specjalistów - mówi prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk

- Kluczowa jest profilaktyka i głęboko wierzę, że zgłaszalność Dolnoślązaczek do badań będzie się zwiększać i jak najwięcej pacjentek będzie miało szansę na szybką diagnozę i rozpoczęcie kompleksowego leczenia - mówi Paweł Zawadzki, Dyrektor ds. Rozwoju DCOPiH.

Edukacja młodych ludzi to również kluczowy element walki z rakiem piersi, dlatego tak ważne jest uwrażliwianie ich na zasady profilaktyki, zgodnie z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem. Ważną rolę pełni projekt „Onkologika” realizowany przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, którego celem jest edukacja w szkołach. - Takie działania są niezbędne, aby młodzież była świadoma, jak ważna jest profilaktyka. Jako Sanepid prowadziliśmy również własną kampanię „#Żyj Dobrze”, która promowała zdrowy styl życia, regularne badania profilaktyczne oraz edukację zdrowotną. Łączenie sił w edukacji zdrowotnej pozwala skuteczniej budować świadomość i zachęcać społeczeństwo do dbania o swoje zdrowie na każdym etapie życia. Profilaktyka to nasz wspólny priorytet – mówi mgr inż. Małgorzata Sienkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Statystyki pokazują, że rak piersi wykrywany w późnym stadium znacząco obniża szanse na przeżycie. - Na Dolnym Śląsku Narodowy Fundusz Zdrowia wyda około 20 mln złotych na profilaktykę raka piersi, co świadczy o priorytetowym traktowaniu tego problemu w naszym regionie. Dzięki tym środkom finansowane są badania mammograficzne. Wykorzystywane są również narzędzia cyfrowe, takie jak Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i portal pacjent.gov.pl, które dostarczają szczegółowych informacji o dostępnych programach – dodaje Łukasz Sendecki, Dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ we Wrocławiu.

Obecnie w Polsce jedynie około 30% kobiet korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby badania te miały znaczący wpływ na zdrowie populacji, wskaźnik ten powinien wynosić co najmniej 70%. -  Jako przedstawiciele medycyny pracy, opiekujemy się niemal 12,5 milionami pracowników w Polsce, wykonując rocznie ponad 4,5 miliona rutynowych badań. Dzięki temu mamy unikalną możliwość dotarcia do szerokiego grona kobiet w wieku aktywności zawodowej. Dlatego pragniemy aktywnie zaangażować się w promowanie profilaktyki raka piersi wśród naszych pacjentek. Podczas rutynowych badań profilaktycznych będziemy edukować kobiety na temat znaczenia regularnych badań mammograficznych, informować o dostępnych programach przesiewowych oraz zachęcać do ich realizacji – mówi Jarosław Tomczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)