Pielgrzymka do Sanktuarium w Stoszowie [WIDEO]

dzisiaj, 22 godz temu 274

Tradycyjnie już od kilkunastu lat w wigilię odpustu w kościele w Stoszowie idziemy w pieszej pielgrzymce, aby pokłonić się Matce Boskiej w kościele Trójcy Świętej w Stoszowie. Tak było i w tym 2025 roku.

W sobotę 5 lipca odbyła się XVIII Pielgrzymka do Kościoła Trójcy Świętej w Stoszowie - Sanktuarium Maryjnego uznanego ze względu na słynącą łaskami figurę Matki Boskiej z 1714 r. czczoną, jako Maria Pocieszycielka wystawioną w ołtarzu głównym, który wyrzeźbiony z drewna w stylu „ciężkiego baroku” oraz Pietę z XV wieku. Pielgrzymki wyruszyły z Uciechowa, której przewodniczył ks. Adam Wożniak i z Łagiewnik. W Łagiewnikach w kościele pw. św. Józefa mszę św. w intencji pielgrzymów odprawił ks. Grzegorz Staniewski. Po mszy świętej spod kościoła pielgrzymi wraz ze swoim przewodnikiem ks. Arturem Bilskim wyruszyli w drogę do Stoszowa. Spotkanie i połączenie pielgrzymek z Łagiewnik i Uciechowa nastąpiło pod figurą Matki Bożej z góry La Salette w Stoszowie, aby po krótkiej modlitwie przejść do kościoła w Stoszowie, gdzie odbyły się dalsze uroczystości pod figurą Maryi Matki Pocieszenia.

Za to, że możemy w zadumie, śpiewie i modlitwie przejść te kilka kilometrów to podziękowania należą się Panu Wiesławowi Najdkowi z Ratajna, który od wielu lat jest organizatorem pielgrzymek do Stoszowa.

Historia figury Maryi Matki Pocieszenia w Stoszowie.
W 1714 r. w domu przy ul. Albrechta we Wrocławiu wydarzyło się coś niezwykłego. W piwnicy tego domu znajdowała się kamienna figura. Chłopiec karczmarza został posłany do piwnicy celem dostarczenia trunków. W swojej arogancji przepijał do figury. Zanim zdążył skończyć swoją bluźnierczą ucztę, został powalony nie do określenia uderzeniem i upadł nieprzytomny. Kiedy przyszedł do siebie opowiedział o tym, co się wydarzyło. Właściciel karczmy kazał postawić figurę z pełną czci godnością w holu domu. W krótkim czasie zaczęto otaczać ją wielką czcią. 24 lipca 1737 roku baronowa Elizabeth Maksymiliana von Glaubitz przeniosła figurę do kościoła w swoich dobrach ziemskich do Stoszowa. Od tej chwili rozpoczyna się historia kultu i pielgrzymek do Maryi, którą pobożny lud nazwał Matką Pocieszenia. Wystarczy wspomnieć, że w 1850 r. Przybyło 2000 pielgrzymów i rozdano 1200 Komunii św. W 2008 roku Dzieciątku Jezus nałożono koronę (nie są znane losy poprzedniej), która została wykonana z ofiarowanego złota przez Czcicieli Maryi, Matki Pocieszenia.

Moja Gmina Łagiewniki