Święto Wojska Polskiego - uroczystości w Łagiewnikach

dzisiaj, 23 godz temu 547 0

15 sierpnia obchodzone są dwa święta. Święto Wojska Polskiego to święto państwowe a Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem kościelnym, które nazywane jest również Świętem Matki Boskiej Zielnej.

Jest to święto liturgiczne obchodzone od V wieku. Wniebowzięcie to jeden z czterech dogmatów dotyczących Maryi. Mówi on o tym, że po zakończeniu ziemskiego życia, jej ciało i dusza mocą Boga zostały wzięte do nieba. Dogmat ten uznawany jest tylko w Kościele katolickim.

Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej dzień 15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do 1947. W PRL dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w bitwie dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

Od 1992 roku święto Wojska Polskiego obchodzimy ponownie. W roku bieżącym przypada 104. rocznica Bitwy Warszawskiej – nazywanej Cudem nad Wisłą, która jest uznawana za 18. z przełomowych bitew w historii świata. Stoczona została w dniach 13–25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej i zadecydowała o zachowaniu niepodległości Polski oraz zapobiegła rozprzestrzenieniu się komunizmu na Europę Zachodnią.

Uroczystości upamiętniające święta rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Józefa w Łagiewnikach sprawowaną przez proboszcza, ks. kan. Grzegorza Staniewskiego. Mszę uświetniła obecność pocztów sztandarowych Gminy Łagiewniki, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach i Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Olesznej. Po mszy św. poczty sztandarowe, władze samorządowe Gminy Łagiewniki oraz przedstawiciele szkół, zakładów samorządowych i mieszkańcy przeszli pod pomnik „Poległym za Ojczyznę”. Po odśpiewaniu hymnu Polski przy dźwiękach werbli kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje władz samorządowych Gminy Łagiewniki z Wójtem Gminy Łagiewniki Jarosławem Tyńcem, Przewodniczącym Rady Gminy Tomaszem Roszakiem i Zastępcą Przewodniczącego Markiem Milewskim. Znicze pod pomnikiem zapaliły delegacje Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach, Przedszkola „Na Akacjowym Wzgórzu”, Szkoły Podstawowej w Olesznej, Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek i Sportu, Zakładu Usług Komunalnych.

Następnie poczty sztandarowe i delegacje przeszły pod pomnik rtm. Witolda Pileckiego gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Poczty sztandarowe prowadził przew. Dorian Szlachcic a wartę honorową pod pomnikiem pełnili harcerze z Hufca. ZHP im. Synów Pułku w Łagiewnikach.

           Tadeusz Szot
Moja Gmina Łagiewniki

Dodaj komentarz

Komentarze (0)