Powiatowe i miejskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Kłodzku. Flagi nie zostawiajcie! [FOTO]
Uroczystości związane z powiatowymi i miejskimi obchodami Święta Narodowego Trzeciego Maja w Kłodzku zakończyły się przed południem, ale dopiero wieczorem piszemy tę relację. Co bowiem, poza przypomnieniem rocznicy z naszej historii z nich wynika? Zostały z nami dwa zdania i ceremoniał wojskowy. Tyle wystarczy, by uznać ten dzień za ważny.
Wielokrotnie już powtarzaliśmy, jaką wartością jest obecność w Kłodzku 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej im. gen. dyw. Bronisława Prugara-Ketlinga. Tym razem odebraliśmy od nich kolejną lekcję patriotyzmu, który wymaga też konkretnych gestów. Flagi nie zostawiajcie! I nie chodzi tutaj o chwyt z kampanii wyborczej, a o szacunek do tego, co nas łączy.
Podniesienie na maszt biało-czerwonej flagi, któremu towarzyszy odśpiewanie hymnu państwowego, to prawdziwy rytuał, a nie banalna formalność. Zobaczcie tylko na naszych zdjęciach, z jakim szacunkiem żołnierze odnoszą się do flagi. Najpierw prezentują ją jak rzecz najcenniejszą, potem odprowadzają wzrokiem i salutują, aż dumnie zawiśnie.
Po uroczystościach flaga nie jest ściągana, zwijana i chowana na chybcika do pudełka. Żołnierze jej towarzyszą, strzegą, aż nikt nie będzie mógł jej uchybić. Tak trzeba strzec wartości, nie tylko flagi czy sztandaru. To uniwersalne przesłanie. A uroczysty apel zakończony salwą honorową odbył się w tym roku, po mszy u oo. jezuitów, na placu przy „Chrobrym”.
Gospodarzem był burmistrz Michał Piszko, a wspomniane już dwa ważne zdania wypowiedziała starosta kłodzki Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk. W czym powinniśmy naśladować twórców konstytucji sprzed 234 lat? W odwadze i umiejętnościach świadomego podejmowania ryzyka zmian. Szanować zaś powinniśmy osoby o odmiennych poglądach.
Ostatnim akcentem uroczystości było przejście delegacji samorządów, służb mundurowych, partii politycznych, instytucji, szkół i przedszkolaków pod Pomnik Żołnierza Polskiego w Parku Sybiraków. „Pamięć przeszłości siłą narodu” – głosi wyryty na nim napis. To hasło też warto powtarzać, jakby banalnie dziś nie brzmiało. Kwiaty zwiędną, pamięć nie może. [kot]
Komentarze (6)