Co dalej z tamą w Stroniu Śląskim? Wody Polskie chcą ją odbudować, ale proponują debatę społeczną. Kto będzie „za”?

dzisiaj, 6 godz temu 1527 4

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu informuje, że określenie kierunków odbudowy infrastruktury hydrotechnicznej dla zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej na ziemi kłodzkiej to zadanie Wód Polskich. Wszystkie przyszłe prace mają zostać uzgodnienie z władzami lokalnymi oraz w wyniku debaty społecznej.

Na terenach dotkniętych powodzią pracownicy PGW Wody Polskie prowadzą inwentaryzację szkód, przeprowadzają prace interwencyjne oraz określają wstępny zakres prac niezbędnych do wykonania w celu zabezpieczenia uszkodzeń. Prace na terenie powiatu kłodzkiego prowadzą wykonawcy dotychczasowych umów – Budimex S.A., EKO-WOD sp. z o.o oraz PORR S.A, którzy dostosowują ich zakres do obecnych potrzeb.

Priorytetem są interwencyjne naprawy i zabezpieczenie uszkodzeń przed dalszą degradacją. Kolejnym krokiem będzie określenie skali oraz zakresu prac docelowych związanych z odbudową koryt cieków oraz towarzyszącej infrastruktury. Prace prowadzone przez PGW Wody Polskie są wspierane także przez służby zarządzania kryzysowego, w tym Państwową Straż Pożarną, OSP i Wojsko Polskie.

W dniach 28-29 września delegacja Wód Polskich, z udziałem Mateusza Balcerowicza – Zastępcy Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, wizytowała powiat kłodzki. – Wymierne wsparcie w tej kwestii niosą nam wykonawcy wcześniej zakontraktowanych prac, którzy powrócili na place budowy – powiedział Mateusz Balcerowicz. 

– Kolejnym krokiem będzie wyciągnięcie wniosków z powodzi i odbudowa w taki sposób, by przygotować na zagrożenie newralgiczne miejsca. Niezbędna tu będzie współpraca Wód Polskich, samorządów, środowisk naukowych, strony społecznej oraz branży inżyniersko-projektowej - podkreślił Mateusz Balcerowicz, który był suchym zbiorniku  w Stroniu Śląskim, który uległ katastrofie budowlanej.

Źródło: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Iwona dzisiaj, 59 min temu
Minęły dwa tygodnie od powodzi, zbliża się zima. Zarządzający Biała Ladecka inwentaryzuje... Kiedy zostaną wykonane jakiekolwiek prace związane z uszkodzeniami brzegów rzeki? Jesienią bywają opady, wiosna roztopy i opady. Inwetaryzacja nie ochroni ludzi przed podtopieniami. Mieszkancy, wolontariusze, wojsko wykonali już ogromną pracę. A zarządzający rzeka?
Polska właśnie dzisiaj, 1 godz temu
Zaraz się pojawią robaki z jakiejś organizacji typu "Niezatapialne miasto Stronie" w "Niezatapialnym powiecie kłodzkim" i się okaże, że tam ma siedlisko muchówek czerwononogi i tamy nie może być dzięki czemu wody antypolskie oszczędzą sporo milionów złotych a w Stroniu i Lądku głównym środkiem lokomocji stanie się ponton.
powodzianin dzisiaj, 2 godz temu
wydaje mi się żeby lepiej tamę zbużyć bo widać jak kończą się z nią zabawy. Gdyby nie tama, moja rodzina i wiele innych wyszła by z tego wiele lepiej.
ano dzisiaj, 1 godz temu
SUCHY ZBIORNIK należy przebudować według technologii na miarę XXI wieku. Obecny powstał w 1910 roku i oparł się powodzi z 1997 roku i dzięki temu ograniczył szkody zarówno w Stroniu Śląskim i Lądku Zdroju.