Zarząd Powiatu Kłodzkiego prosi „Szanowną Panią Minister” o łaskę. To reakcja na jej skandaliczną decyzję

wczoraj, 18 godz temu 2496 9

Ministra sobie, minister sobie, a głupiemu radość... Chodzi o odmowę finansowania przez resort „kultury” Festiwalu Filmów Górskich i Festiwalu Literatury Górskiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku-Zdroju. Do tej bulwersującej sprawy włączył się Zarząd Powiatu Kłodzkiego.

W stanowisku opublikowanym 3 kwietnia [jego pełną wersję znajdziecie na końcu tekstu], zarząd prosi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hannę Wróblewską o „ponowne rozpatrzenie decyzji”. Prosi o to „w imieniu lokalnej społeczności oraz organizatorów”. Skrzywdzone ministerialną decyzję imprezy nazywa „kluczowymi wydarzeniami kulturalnymi” na terenie naszego powiatu.

Wszystko zaczęło się 21 marca, gdy ministra Wróblewska [jej resort „Gazeta Wyborcza" nazwała „Ministerstwem głupich grantów”] pochwaliła się zmianami w sposobie dzielenia pieniędzy podatników „na kulturę". Chwilę po tym opublikowano listę obdarzonych wysokimi dotacjami. Pieniędzy wystarczyło dla przebogatych Warszawy czy Krakowa, zabrakło dla zniszczonego przez wrześniową powódź Lądka-Zdroju.

24 marca Maciej Sokołowski, dyrektor Festiwalu Filmów Górskich i Festiwalu Literatury Górskiej oraz Karolina Sierakowska, szefowa Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku-Zdroju, napisali w liście do ministry Wróblewskiej, że jej resort napluł im w twarz. My dodaliśmy dzień później, że wraz z nimi nam wszystkim. Nam, powodzianom z ziemi kłodzkiej [więcej znajdziecie TUTAJ].

26 marca radny Zbigniew Piotrowicz podczas IV sesji Rady Powiatu Kłodzkiego powiedział, że Lądek-Zdrój w tej chwili jest jak pacjent, który żyje dzięki respiratorowi. – Ten respirator został teraz odłączony – ocenił decyzję Ministerstwa Kultury. Wsparli go natychmiast przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Łopusiewicz, starosta kłodzki Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk i członek zarządu Michał Cisakowski.

Minister Marcin Kierwiński ogłosił 28 marca w Kłodzku, że rozmawiał z ministrą Wróblewską i jej decyzja w sprawie lądeckich festiwali zostanie „skorygowana”. O sprawie zrobiło się bowiem głośno w kraju. Na temat zmiany krzywdy wyrządzonej przez urzędników jednak nie słychać. Państwo? Jego przedstawiciele, gdy jest naprawdę trudno, pełno mają w gębach tylko frazesy. 3 kwietnia zareagował zarząd powiatu.

Jeszcze 11 stycznia pisaliśmy: „Minister kultury przybyła na ratunek naszym zabytkom”. W podróż po dotkniętych przez powódź okolicach wybrała się w towarzystwie wydawać by się mogło znaczących parlamentarzystów. Padły obietnice [więcej TUTAJ]. Dziś wiemy, że to były czcze słowa. I powtarzamy: zróbmy te festiwale sami, na pohybel ministerialnej „warszawce”. Oto link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u4kxd      [kot]

Pełny tekst stanowiska Zarządu Powiatu Kłodzkiego skierowanego do Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Szanowna Pani Minister,

Zarząd Powiatu Kłodzkiego, w imieniu lokalnej społeczności oraz organizatorów, zwraca się z prośbą o ponowne rozpatrzenie decyzji dotyczącej braku wsparcia finansowego dla trzech kluczowych wydarzeń kulturalnych, cyklicznie odbywających się na terenie naszego powiatu: 30. Festiwalu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady, Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju, 27. Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku-Zdroju,.

Wspomniane imprezy cieszą się ogromnym uznaniem uczestników oraz krytyków. Od lat przyciągają artystów, twórców oraz miłośników kultury z Polski i zagranicy, co zdecydowanie przyczynia się do promocji regionu. Wzrost liczby odwiedzających przekłada się na większe przychody dla lokalnych przedsiębiorstw oraz promocję Powiatu Kłodzkiego jako atrakcyjnego miejsca na kulturalnej mapie Polski.

Festiwale stanowią również doskonałą platformę do edukacji kulturalnej, promując różnorodność sztuki i kultury – co jest niezwykle ważne w kontekście kształtowania postaw młodego pokolenia. Coroczne dotacje ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwiały podnoszenie poziomu tych imprez i budowanie ich prestiżu.

Dzięki ogromnemu doświadczeniu, chęci rozwoju i zaangażowaniu niezwykle kreatywnych dyrektorów tych festiwali przy organizacji kolejnych edycji nawiązano wiele form współpracy, które bez wsparcia finansowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie będą miały racji bytu.

Na przestrzeni lat, przy organizacji Festiwalu Filmów Górskich i Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju, współpracowano m.in. z: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Gminą Lądek-Zdrój, Uzdrowiskiem Lądek-Długopole S.A. ,Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju,  Banff Mountain Film and Book Festival (Kanada), Kendal Mountain Festival (Wielka Brytania), Festival Horolezeckych Filmov w Teplicach (Czechy).

Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej przez 26 lat gościł artystów najważniejszych teatrów tańca z Polski, Europy, USA i Chin. Ale to nie tylko prezentacja i promocja sztuki – to także wsparcie dla młodych artystów oraz twórców z niepełnosprawnościami.

Festiwal Filmów Górskich oraz Festiwal Literatury Górskiej sprawiły, że ta mała miejscowość – Lądek-Zdrój – co roku gości tysiące miłośników gór, przyciąganych przez obecność światowej klasy wspinaczy, podróżników i ekspertów.

Organizacja festiwali po tegorocznej powodzi stanowi symbol odbudowy i nadziei dla mieszkańców Powiatu Kłodzkiego. Takie wydarzenia mogą pomóc w odbudowie poczucia wspólnoty i przywróceniu pozytywnego wizerunku regionu.

Nie sposób pominąć aspektu ekonomicznego – te wydarzenia to szansa dla lokalnych hotelarzy, gestorów atrakcji turystycznych, restauratorów i właścicieli sklepów.

Podsumowując: Festiwal Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady, Festiwal Literatury Górskiej oraz Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej to nie tylko ważne wydarzenia kulturalne, ale też kluczowe elementy odbudowy życia społecznego i kulturalnego Powiatu Kłodzkiego po powodzi. Ich realizacja przyczyni się do długofalowego rozwoju regionu oraz poprawy jakości życia mieszkańców.

Jednak pomimo ogromnego zaangażowania, bez konkretnego finansowego wsparcia ich realizacja na dotychczasowym poziomie stoi pod znakiem zapytania.

Powiat Kłodzki – w miarę swoich możliwości – przyznał dofinansowanie na tegoroczne inicjatywy: 19 000 zł dla Stowarzyszenia „Towarzystwo Miłośników Kultury Fizycznej KOMPAS” ,18 000 zł dla Stowarzyszenia „Kultura u Źródeł”.

Apelujemy o rozważenie możliwości dofinansowania: 30. Festiwalu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady, 12. Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju, 27. Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej.

Wierzymy, że nasze wydarzenia – i ludzie zaangażowani w ich realizację – mają ogromny potencjał, który z pewnością zasługuje na wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. [-]

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (9)

autor dzisiaj, 16 godz temu
Pieniądze potrzebne na zbrojenia. Jak Ukraina przegra to zapomnicie o...
dzisiaj, 2 godz temu
Już dawno przegrała i codzienne ci się krzywda? Przestańcie już...
liberto dzisiaj, 1 godz temu
Tak, wiadomo, przecież biedne wielkie miasta, typu Warszawa, niesamowicie ucierpiały...
ja dzisiaj, 2 godz temu
Głosujcie dalej na uśmiechniętych, no oni się smieją ale z...
Markiza dzisiaj, 2 godz temu
Głosujcie koniecznie na Trzaskowskiego, on na pewno uratuje sytuacje!
Piotr dzisiaj, 8 godz temu
dalej głosujcie na uśmiechniętą koalicję, brak pomocy kolejne parki narodowe...
Śpioch. dzisiaj, 9 godz temu
Dalej zagłosujcie na KO.
Emigrant dzisiaj, 14 godz temu
Ten balet to jest w Lądku potrzebny jak drzwi do...
wczoraj, 18 godz temu
Podobnie zostało potraktowane Bardo i Bardzkie Lato Organowe. Impreza międzynarodowa...