Galeria do artykułu 'Balet Opery Śląskiej w Bytomiu! Czy może być coś bardziej zaskakującego w wakacje na ziemi kłodzkiej? [FOTO]'

sobota, 12.7.2025 14:02 1074 2

Komentarze (2)

rak wczoraj, 18 godz temu
Rak mówi jak jest: dotacje, które pachną niesprawiedliwością

Można się domyślać, czemu Międzynarodowy Festiwal Tańca (MFT) traci rozmach. Może dlatego, że środki, które mogłyby pomóc go rozwinąć, rozpływają się gdzie indziej. Kiedyś w Lądku-Zdroju gościli artyści z Chin, Litwy, USA — a dziś? Dziś mamy bardziej wspomnienie niż wydarzenie.

Bo w Lądku mamy dwa duże festiwale. Oba są dotowane — z pieniędzy miejskich, państwowych, z grantów. Ale tylko jeden z nich — MFT — jest naprawdę dla ludzi. Tam widz wejdzie za darmo, obejrzy spektakl na wysokim poziomie, skorzysta z oferty, której nie trzeba przeliczać na dolary.

A ten drugi? Festiwal Filmów Górskich? On też dostaje wsparcie. Ale tam bilety kosztują po 100 dolarów i więcej — czyli więcej niż wejściówka na dobry koncert rockowy. I nikt nie pyta, czy kogoś na to stać. Czy rodzina z Lądka może sobie pozwolić na uczestnictwo. A przecież to też miała być promocja naszego miasta.

Rak pyta: czy to jest sprawiedliwe? Skoro obie imprezy korzystają z publicznych środków, to dlaczego tylko jedna jest otwarta dla mieszkańców i turystów bez barier finansowych? Dlaczego komercyjny festiwal, który zarabia na biletach, dostaje publiczne pieniądze, a festiwal kultury i tańca – walczy o przetrwanie?

Rak powie to jasno: jeśli mamy dotować kulturę, to dotujmy taką, która daje coś ludziom. MFT daje – i to za darmo. A jeśli ktoś robi imprezę komercyjną z biletami po kilkaset złotych — niech ją sobie finansuje sam. Bo to nie jest promocja miasta. To jest prywatny biznes za publiczne pieniądze.

Rak mówi jak jest.
W wielu miastach — Rak to wie — organizuje się festiwale i koncerty, które naprawdę promują lokalną kulturę. Ale jeśli są one typowo komercyjne, to nie otrzymują dotacji. Prosta sprawa. Bo tam, gdzie kończy się kultura dostępna dla wszystkich, a zaczyna się czysty biznes, publiczne pieniądze nie powinny wchodzić do gry.
rak niedziela, 13.07.2025 06:58
To już 27. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca – wcześniej znanego jako Lato Baletowe!
Balet Opery Śląskiej w Bytomiu znów zawitał na Ziemię Kłodzką, udowadniając, że wakacje mogą zaskakiwać nie tylko pogodą, ale i sztuką na najwyższym poziomie.

Publiczność miała okazję przeżyć prawdziwą ucztę dla zmysłów – sceniczne piękno, ekspresja ruchu i emocje zaklęte w tańcu stworzyły niepowtarzalną atmosferę. Całość wydarzenia była prowadzona z wdziękiem i wyczuciem – zapowiedzi poszczególnych pokazów pozwalały lepiej zrozumieć koncepcje choreograficzne, docenić wysiłek tancerzy i w pełni zanurzyć się w taneczny świat.

A finał? Po prostu porywający!
Na scenie zaprezentowało się ponad 40 zespołów i solistów – uczestników festiwalowych warsztatów. Całość wydarzenia poprowadzona była z wyczuciem i – zapowiedzi poszczególnych występów dodawały dramaturgii i pozwalały w pełni docenić różnorodność stylów i choreografii. Występy zachwycały nie tylko różnorodnością stylów – od klasyki po modern – ale też zaskakiwały poziomem wykonania. W wielu momentach publiczność mogła odnieść wrażenie, że ogląda nie amatorów, a profesjonalistów – tak silna była energia, precyzja i zaangażowanie młodych artystów.

Międzynarodowy Festiwal Tańca to nie tylko pokaz możliwości scenicznych – to także spotkanie kultur, wymiana pasji i dowód na to, że sztuka tańca potrafi jednoczyć ludzi ponad granicami.
I trudno o lepszy sposób na lato – piękne, wzruszające i z charakterem.