[FOTO] Absolwenci II LO przeprowadzili wykłady w ramach Dni Nauki
Druga edycja Dni Nauki w "Banachu" przeszła do historii. 25 i 26 marca II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy gościło wielu wykładowców, absolwentów szkoły.
Inicjatorem Dni Nauki jest Hubert Gościmski, absolwent szkoły, obecnie student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który poprowadził wykład skierowany do uczniów klas VIII pt. ”Przypowieść o talentach licealisty”. Jednocześnie dla klasy 2b odbywały się warsztaty z mikrobiologii poprowadzone przez dr n. med. inż. Annę Dudę–Madej, których tematem była „Rola mikrobioty jelitowej w zdrowiu człowieka”, a warsztaty matematyczne dla uczniów szkół podstawowych poprowadziła p. mgr Agnieszka Grymek.
Kolejną prelegentką, która przygotowała wykład dla uczniów II LO i gości ze szkół podstawowych, była dr Agata Iżykowska-Uszczyk. Przybliżając dzieła polskich artystów sztuki nowoczesnej: Leona Chwistka, Henryka Stażewskiego oraz Ryszarda Winiarskiego wskazywała, że sztuka oraz matematyka nie są tak odległe od siebie. Mogliśmy się dowiedzieć, jak współcześni artyści wykorzystywali w swoich dziełach teorie matematyczne. Po wykładzie, dla zainteresowanych, odbyły się wspaniałe warsztaty związane z wcześniejszą prelekcją.
Poniedziałkowy Dzień Nauki zamykał wykład pt. „Dobre relacje zwiększają jakość życia i produktu” mgr Marcina Pakuły, absolwenta II LO, kierownika Działu Zakupów w firmie NSK Steering Systems Europe, coacha propagującego budowanie dobrych relacji z innymi.
Wtorkowe Dni Nauki rozpoczął dyrektor szkoły Jacek Iwancz, który zaprosił uczniów szkół podstawowych i klasy matematyczno-fizyczne na wykład pt.: Kosmos dla każdego - jak zacząć przygodę w branży kosmicznej”. Prelegentem był dr Jędrzej Kowalewski – absolwent II LO, założyciel i prezes spółki giełdowej Scanway S.A., która wykorzystuje technologie kosmiczne. Opowiadał o swoich początkach w branży kosmicznej oraz o pracy przy poszczególnych projektach, m.in. wspólnie z zespołem wysłał satelitę i mogliśmy zobaczyć piękne zdjęcia zrobione z orbity. Wspomniał również o eksperymencie polegającym na wydobywaniu surowców z asteroid w kosmosie.
Prawdziwą atrakcją była jednak możliwość założenia na siebie pierścienia od rakiety, która była w kosmosie. Po wykładzie odbyły się również warsztaty, na których uczniowie uczyli się, jak budować rakiety, samodzielnie przygotowali prototypy, które odpalili na szkolnym boisku. Jednocześnie goście ze szkół podstawowych brali udział w warsztatach matematycznych prowadzonych przez mgr A. Grymek.
Drugi dzień zakończył wykład dr Jacka Szczurowskiego, absolwenta II LO, profesora uczelni, prodziekana Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwerystetu Przyrodniczego we Wrocławiu ds. kierunków biologia i biologia człowieka. Opowiadał m.in. o tym, jak atrakcyjność człowieka wpływa na jego życie. Na przykładzie różnych badań prowadzonych na całym świecie wyjaśniał, dlaczego ludzie dla nas bardziej atrakcyjni, mogą mieć łatwiej w życiu. Uczniowie dowiedzieli się, jak nasze dzieciństwo wpływa na wizerunek w dorosłości.
Dr Jacek Szczurowski prowadził również warsztaty dla uczniów szkół podstawowych oraz klas biologiczno-chemicznych, których tematem była „Analiza listewek dermatoglificznych”. Zajęcia, mające wiele elementów daktyloskopii, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
- Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie oraz inspirujące wykłady. Cieszymy się, że absolwenci Banacha są zawsze chętni do dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem i pasjami z młodszymi rocznikami swojej szkoły. Wszystkie wykłady były na bieżąco transmitowane na kanale YouTube II LO Świdnica. Nad oprawą oraz stroną techniczną czuwali Karol Potoniec i Kinga Wiśniewska. Zdjęcia wykonały: Klaudia Karczmarz, Klaudia Grabowska oraz Hania Kiebuła, Jonasz Przybylski. Nad całością imprezy czuwała pani Barbara Trojanowska-Butmankiewicz, bez której ogromnego zaangażowania nie moglibyśmy uczestniczyć w tak niezwykłych Dniach Nauki. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zorganizujemy III edycję Dni Nauki, na którą już wszystkich zapraszamy - zaznacza dyrektor, Jacek Iwancz.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)