[FOTO] Minęło 80 lat od likwidacji obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Na terenie muzeum upamiętniono jubileusz
W sobotę 15 lutego na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę likwidacji KL Gross-Rosen i ewakuacji więźniów z obozu głównego.
Wśród gości tego ważnego wydarzenia byli m.in. konsul z Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu Martin Kremer, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Kamil Dworaczek, władze samorządowe Strzegomia na czele z burmistrzem Krzysztofem Kalinowskim, przedstawiciele wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce, żołnierze Wojska Polskiego oraz reprezentanci wielu instytucji, związków, stowarzyszeń i towarzystw.
Główny punkt sobotnich uroczystości stanowiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci tysięcy więźniów niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych, którzy zginęli w „marszach śmierci” i transportach ewakuacyjnych w okresie od stycznia do maja 1945 roku.
Tablicę odsłoniła Leokadia Wieczorek, prezes Stowarzyszenia Polaków Pokrzywdzonych przez III Rzeszę, która jako kilkuletnia dziewczynka doświadczyła trudów pracy przymusowej w czasie II wojny światowej. Warto wspomnieć, że twórcą i wykonawcą tablicy pamiątkowej był strzegomski artysta-rzeźbiarz Jerzy Zysk. Spotkanie dopełniły bardzo interesujące wykłady dot. losów więźniów KL Gross-Rosen i kolejnych etapów ich ewakuacji z głównego obozu.
/UM Strzegom/
Przeczytaj komentarze (2)
Komentarze (2)