[FOTO] Rozpoczęcie roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej w Wałbrzychu

wczoraj, 12 godz temu 102 0

Uroczyście rozpoczęto Rok Akademicki 2024-2025 w filii Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu 18 października 2024 r. w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie -Zdroju.

Podczas uroczystości obecne były władze uczelni: prof. dr hab. inż. Jerzy Detyna, prof. dr hab. Piotr Młynarz, dr inż. Piotr Górski, prof. dr hab. inż. Celina Pezowicz – Dziekan Wydziału Mechanicznego,  dr inż. Tadeusz Lewandowski – dyrektor Filii Politechniki Wrocławskiej w Legnicy, dr hab. inż. arch. Joanna Jabłońska, prof. uczelni oraz władze samorządowe i zaproszeni goście.

Przemówienia powitalne wygłosili dyrektor wałbrzyskiej filii- prof. dr hab. inż. Jerzy Detyna oraz prorektor ds. organizacji i infrastruktury Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. Piotr Młynarz. Za włożony wkład pracy w prowadzenie wałbrzyskiej uczelni podziękowano poprzedniemu dyrektorowi wałbrzyskiej filii – dr inż. Andrzej Figlowi, prof. uczelni.

Podkreślano współpracę uczelni z innymi szkołami wyższymi w regionie, w planach są chociażby wspólne juwenalia, konieczność tworzenia programu studiów atrakcyjnego nie tylko pod kątem dydaktycznym, ale także znalezienia przyszłego zatrudnienia. Zapowiedziano także rozszerzenie oferty uczelni o kolejne kierunki, nie zdradzając jednak szczegółów.

Filia Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu kształci obecnie studentów na studiach dziennych inżynierskich na kierunkach informatyka techniczna i zarządzanie i inżynieria produkcji. Zajęcia w Wałbrzychu odbywają się w ramach tych samych programów studiów, które obowiązują we Wrocławiu i prowadzone są przez wrocławskich nauczycieli akademickich. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia absolwenci mają możliwość kontynuowania nauki na dowolnie wybranym kierunku studiów technicznych stopnia drugiego.

Kampus Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu składa się z pięciu budynków, sal wykładowych i laboratoryjnych (m.in. chemii, wytrzymałości materiałów, fizyki, materiałoznawstwa, elektroniki, elektrotechniki, metrologii). Do dyspozycji studentów przygotowano także pracownie komputerowe, bibliotekę (około 30 tys. woluminów), salę gimnastyczną, boiska, siłownię i salę telewizyjną, klub studencki, a w dwóch akademikach czeka na nich ponad 70 miejsc.

Immatrykulację studentów  poprowadził prorektor dr inż. Piotr Górski, obecni na sali studenci uroczyście ślubowali  wytrwale zdobywać wiedzę, rozwijać swój umysł i charakter, twórczo wnosząc wkład w życie społeczności, stać na straży uczelnianych zasad i tradycji.  

- Przyjmujemy was do wielkiej rodziny. Ona wiele oferuje, ale i wiele wymaga. Student politechniki to wizytówka, dajemy wam dostęp do wiedzy, badań, sprzętu. Oczekujemy rzetelności i prawdy. Okres studiów będzie decydował o waszej przyszłości, więc zbalansujcie czas pomiędzy naukę a rozrywkę, byśmy za trzy i pół roku spotkali się w takim samym składzie na rozdaniu dyplomów.   

Wykład inauguracyjny "Jak zrozumieć współczesną architekturę" wygłosiła prof. Joanna Jabłońska.
- Porównanie współczesnej architektury ze współczesną sztuką jest pewnego rodzaju nadużyciem, bo sztukę oglądamy w muzeum, możemy sobie ją powiesić na ścianie. Jeśli nie chcemy jej oglądać, zamykamy oczy. Z architekturą jest dużo trudniej, bo wszystko właściwie robimy w architekturze, mamy z nią do czynienia na co dzień. 

Profesor omawiała przykłady ciekawych architektonicznie budynków w Europie - nawiązującej do ukształtowania terenu Biblioteki Publicznej w Gandawie, pełnego zieleni budynku wielorodzinnego w Turynie, siedziby parlamentu szkockiego, przybliżając koncepcję projektantów, funkcjonalność oraz walory estetyczne. 

/foto: doba.pl/
Dodaj komentarz

Komentarze (0)