[FOTO] W kościele w Jaroszowie znaleziono kapsułę czasu, a w niej wiele cennych danych z XIX wieku!

wtorek, 9.7.2024 17:15 625 0

Pod koniec maja w trakcie prac związanych z remontem hełmu wieży kościoła parafialnego św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie, w kuli wieńczącej wieżę, odnaleziono tak zwaną „kapsułę czasu”. Teraz Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał kolejną interesującą informację.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Starostwie Powiatowym w Świdnicy dokonano oględzin znaleziska, w którym wziął udział pracownik Wałbrzyskiej Delegatury Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dr Kamil Pawłowski, jak również przedstawiciele Archiwum Państwowego we Wrocławiu dr Janusz Gołaszewski oraz dr Bartosz Grygorcewicz. Podczas oględzin stwierdzono, że najstarszy z odnalezionych dokumentów, sporządzony w językach łacińskim i niemieckim, zachował się w złym stanie, co umożliwiło jego dokładną analizę podczas dokonanych oględzin, jak również ustalenie daty jego sporządzenia.

W znacznie wiele lepszej kondecji zachowały się dwa późniejsze dokumenty. Pierwszy z nich sporządzony został przez miejscowego proboszcza ks. Lange 19 września 1841 roku i upamiętniał zakończenie budowy nowego kościoła, który zastąpił wcześniejszy, spalony obiekt, jak również remont wieży zachowanej z pierwotnej budowli oraz nakrycie jej nowym hełmem, zwieńczonym miedzianą kulą, chorągiewką (z datą 1841) oraz krzyżem. Wówczas też zamontowano dwie nowe tarcze zegarowe.

Co ciekawe, do wspomnianego dokumentu dołączono także tabelę, zawierającą informacje na temat mieszkańców wsi, ich przynależności społecznej, liczby członków rodzin oraz powierzchni gospodarstwa. W trakcie oględzin stwierdzono również, że do dokumentu z 1841 r. dołączono schematyczny rzut przyziemia ówczesnej świątyni (zastąpionej w 1869 r. nową w stylu neogotyckim).

Trzeci, najmłodszy chronologicznie z odnalezionych dokumentów, to kilkustronicowy poszyt sporządzony 26 września 1891 r., składający się z trzech rozdziałów, poświęconych historii kościoła i parafii w Jaroszowie (I), sprawom szkolnictwa (II) oraz ogólnej charakterystyce miejscowości i jej mieszkańców (III). Dowiadujemy się m.in., że w 1891 r. w Jaroszowie zamieszkiwało 1252 osób, w tym 1032 katolików oraz 220 ewangelików. W tamtejszych gospodarstwach wykazano 165 koni.

Cenne znalezisko zostało przekazane do Archiwum Państwowego we Wrocławiu, w celu dokonania koniecznej, bieżącej konserwacji i zabezpieczenia. Po jej wykonaniu zostaną podjęte stosowne, przewidziane przepisami prawa decyzje, dotyczące wskazania miejsca przekazania dokumentów.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie istniał już w dobie średniowiecza. Z tego czasu zachowała się dolna partia murów wieży. W XIX w. świątynia spłonęła. Wzniesiono wówczas nowy kościół, zachowując pierwotną wieżę, podwyższając ją i wieńcząc hełmem w 1841 r. W 1869 r. na miejscu istniejącego kościoła, rozpoczęto wznoszenie neogotyckiej nawy i prezbiterium. Najstarszą zatem częścią kościoła jest wysoka, kamienna wieża.

/UM Strzegom/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)