[FOTO] W Muzeum Gross-Rosen świętowano 80. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz
W związku z 80. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz 27 stycznia na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen odbyła się uroczystość upamiętniająca Ofiary Holokaustu.
- Tradycyjnie przy Pomniku-Mauzoleum zapłonął „znicz pamięci”, a na masztach wyeksponowano flagi w biało-niebieskie pasy. W tym szczególnym dniu swoją obecnością zaszczycili nasSabina Chrapek – prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Oddział Wałbrzych, Aleksander Gleichgewicht – były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu i pracownicy Fundacji Bente Kahan - relacjonuje Muzeum Gross-Rosen.
W obchodach wzięli udział również uczniowie drugiej klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu i podopieczni Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wałbrzychu z nauczycielami. Zgromadzeni goście w ciszy i zadumie przeszli pod obelisk Mauzoleum, gdzie oddali cześć żydowskim Ofiarom. Przy historycznej „ścianie śmierci” młodzież położyła kamienie na znak trwałej i nieprzemijającej pamięci.
Ostatnim punktem uroczystych obchodów był wernisaż wystawy „Nieukończone życia”, przygotowanej przez Fundacja Bente Kahan. O bohaterach ekspozycji – żydowskich artystach zgładzonych w czasie II wojny światowej – opowiedziała przedstawicielka fundacji Pani Beata Mazurek. Szczególne zainteresowanie młodych uczestników wzbudziły towarzyszące wystawie materiały multimedialne. Nauczyciele z zaciekawieniem zapoznali się z rezultatami pracy edukacyjnej (w ramach lekcji jęz. polskiego, plastyki, muzyki) z wykorzystaniem prezentowanej ekspozycji.Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za obecność i pamięć o Ofiarach holokaustu.
/Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy/
Dodaj komentarz
Komentarze (0)