[FOTO] W Świdnicy powstaną wspomagane mieszkania. Przyjdź na koncert i wesprzyj szczytny cel

środa, 19.2.2025 10:08 838 0

To będzie dobra zabawa połączona ze zbiórką na szczytny cel. Nowoczesne, zapewniające podopiecznym godne warunki mieszkania wspomagane dla młodzieży i dorosłych powstaną przy ulicy Słobódzkiego w Świdnicy. Budowa pochłonie około 9 milionów złotych, trwa zbiórka pieniędzy na pierwszy etap prac. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy zachęca do wsparcia szczytnego celu, przygotowując masę atrakcji dla darczyńców.

Gabinety psychologiczne, logopedyczne, fizjoterapeutyczne, mieszkania i jadalnia to tylko część nowoczesnego budynku jaki powstanie przy ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy. 4 kwietnia 2024 w siedzibie świdnickiego koła PSONI podpisano umowę na budowę mieszkań wspomaganych. 

 Działania rehabilitantów, zarządu i członków Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy to nie praca, to powołanie do dbałości o godność ludzką, o miejsce w rodzinie, w społeczeństwie oraz szczęście w codziennym życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy od 30 lat rehabilitują i opiekują się osobami z niepełnosprawnościami. Niestety w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym "Tęczowy Świat", który znajduje się przy ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego brakuje miejsca, zwłaszcza, że znaczna część podopiecznych to osoby na wózkach.

 Rosną mury budynku, w którym powstaną mieszkania wspomagane i chronione dla osób z głęboką niepełnosprawnością

 Niepełnosprawność intelektualna, czy sprzężona nie jest przeszkodą w samodzielności - pod warunkiem, że ma się pomoc asystenta. Obecnie jednym z najważniejszych celów zarządu i członków Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością jest budowa nowoczesnych mieszkań wspomaganych. W ośrodku znajdą się znajdą się gabinety do specjalistycznej rehabilitacji dla osób z głębokimi niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi, mieszkania i jadalnia. Na inwestycję pozyskano dofinansowanie w wysokości 6 mln 250 tys. złotych z PFRONu.

Wykonawcą inwestycji jest EMBUD Laskowski Emil Usługi Budowlano-Remontowe ze Świdnicy.

- Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Koło w Świdnicy starało się o środki w ramach projektu „Samodzielność, aktywność, mobilność”, realizowanego przez PFRON. Udało się! Pozyskaliśmy pięć milionów złotych, dzięki którym powstał projekt nowoczesnego Centraum Rehabilitacji Społecznej. Prace ruszą jeszcze w tym roku. A co będzie znajdować się w obiekcie? W budynku powstanie dziesięć samodzielnych mieszkań dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, w których będą mogły zamieszkać, gdy zabraknie rodziców. Na parterze powstaną specjalistyczne sale rehabilitacyjne, gabinety psychologiczne i logopedyczne, jadalnia z kuchnią. Ponadto każde z dziesięciu mieszkań będzie wyposażone w aneks kuchenny. Należy pamiętać, że nasi podopieczni wymagają 24-godzinnej opieki, a więc w budynku będą znajdować się części wspólne dla terapeutów oraz naszych wychowanków. Budowa obiektu będzie kosztować około dziewięciu milionów złotych. Plany są ambitne, ale bez Waszego wsparcia to się nie uda. Liczymy również na wsparcie Unii Europejskiej, miasta, powiatu, sponsorów i wszystkich osób o dobrym sercu. Mamy nadzieję, że do końca 2025 roku będzie tu stał piękny budynek, dwupiętrowy, z salami rehabilitacyjnymi oraz zagospodarowanym terenem. Osoby, które będą chciały tu zamieszkać za jakieś sześć miesięcy mogą już składać do nas dokumenty mówiła Ewa Kowalska, prezes świdnickiego PSONI.

Cel jest szczytny, ale do realizacji brakuje trzech milionów złotych

 Celem programu ,,Samodzielność – Aktywność – Mobilność!’’ Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe jest stworzenie infrastruktury Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych (WSM). WSM mają służyć zapewnieniu niezależności osobom z niepełnosprawnościami w zakresie stylu życia i codziennych czynności. WSM mają także umożliwiać świadczenie całodobowych usług wspomagających dostosowanych do indywidualnych potrzeb mieszkańców WSM.

 Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe będą się składać z kilku odrębnych zespołów mieszkalnych liczących od 2 do 6 mieszkańców, a ich celem będzie zapewnienie podmiotowości i niezależności osobom z niepełnosprawnościami. Mają jednocześnie umożliwiać zakwaterowanie i świadczenie całodobowych usług wspomagających dostosowanych do indywidualnych potrzeb ich mieszkańców. Będą oni mogli podejmować wszelkiego rodzaju aktywności: uczestniczyć w rynku pracy, w warsztatach terapii zajęciowej lub się uczyć.

  Do zrealizowania celu brakuje trzech milionów złotych, dlatego też Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy przygotowało szereg atrakcji. PSONI  zaprasza wszystkich, którzy chcą wesprzeć szczytny cel na koncert charytatywny The Postman Polscy Beatlesi, który odbędzie się 15 marca o godz. 18:00 w I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM im. Jana Kasprowicza w Świdnicy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30, 58-100 Świdnica. Dochód z koncertu zostanie w pełni przeznaczony na budowę Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych dla dorosłych Osób z Niepełnosprawnością. Bilety w formie cegiełki są jeszcze dostępne w biurze obsługi placówek przy ulicy Słobódzkiego 28 w Świdnicy lub pod numerem telefonu: 74 850 13 88. 

 Uruchomiono również zrzutkę internetową - TUTAJ .

Budowę mieszkań wspomaganych można wesprzeć na najróżniejsze sposoby:

- Kadra wraz z podopiecznymi wykonuje rękodzieło: ozdoby wielkanocne, piękne i pachnące mydełka już od 10 złotych, można również zamówić bukiet z mydełek - do odebrania w biurze obsługi placówek przy ulicy Słobódzkiego 28 w Świdnicy lub pod numerem telefonu: 572 318 934

- Przekaż 1,5% podatku dla PSONI Koło w Świdnicy KRS 0000350036

- Fizjoterapeuci zapraszają na badanie podoskopowe stóp na macie tensometrycznej. Po co? Diagnoza wady postawy wcześnie wykryta umożliwia zapobieganie skutkom w późniejszym wieku. Badanie przeznaczone jest dla dzieci powyżej  pierwszego roku życia oraz dorosłych chcących prawidłowo dopasować obuwie (cegiełka 80 zł). Zapisy: stopy@orew.swidnica.pl

- Warsztat Terapii Zajęciowej przygotował ofertę zajęć rekreacyjnych w plenerze oraz zajęć artystycznych dla dzieci - koszt 25 zł za osobę (grupy do 20 osób) - kontakt 74 850 89 28.

Więcej informacji wkrótce.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)