[PROGRAM] 24-godzinny koncert dla Ukrainy już w sobotę
Takiego wydarzenia w Kościele Pokoju jeszcze nie było – przez 24 godziny non stop będzie w nim rozbrzmiewał koncert przeciwko wojnie w Ukrainie. Akcja „Razem dla Pokoju. Instytucje kultury wobec wojny” rozpocznie się w sobotę 7 maja o godzinie 20. 00, a zakończy w niedzielę o tej samej godzinie.
Wystąpi kilkudziesięciu artystów, którzy spontanicznie zareagowali na apel organizatorów: zgłosili się m.in. muzycy z Żytomierza, Kijowa, Lwowa, Odessy, z różnych miast w Polsce. Połowę repertuaru wykonają Ukraińcy, połowę Polacy. Teatr Narodowy w Kijowie włączy się do akcji przesyłając swoje nagranie. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie jest odpowiedzią na poczucie bezradności oraz sprzeciwem wobec wojny na Ukrainie – to pospolite ruszenie, wspólna międzynarodowa akcja artystów.
– Mamy całe spektrum muzycznych możliwości: od muzyki klasycznej, chóralnej, przez elektroniczną, folklorystyczną, po organową. To będzie muzyczny kolaż, ale także mozaika emocji, ponieważ osią spektaklu będzie czytanie zapisków z obecnej wojny. Dostaliśmy wiele świadectw od osób z Ukrainy i z Polski, w różnym wieku. Niektóre są tak przejmujące, że praca nad tym wydarzeniem nie jest dla mnie łatwa – przyznaje reżyser Krzysztof Popiołek. Między muzyką i wojennymi opowieściami wybrzmi również cisza: godzina czuwania w milczeniu, w intencji pokoju.
- Pomysł narodził się w gronie kilku osób, ja podsunąłem, żeby było to w Kościele Pokoju. Znam go od wielu lat, uważam, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, o symbolicznym znaczeniu dla pokoju – mówi Krzysztof Sztark ze Stowarzyszenia Animatorów Forum Kraków.
Ks. bp Waldemar Pytel, gospodarz Kościoła Pokoju przyznaje, że to idealne miejsce, żeby opowiedzieć się przeciw złu. – Takie jest jego 370-letnie przesłanie, a przypominają o tym słowa Błogosławieni pokój czyniący” w 37 językach umieszczone na placu Pokoju. Jeśli będziemy wszyscy mówić jednym głosem w sprawie Ukrainy, to przesłanie płynące z tego koncertu będzie naprawdę mocne – mówi biskup. Przypomina, że od początku wojny na placu Pokoju mieszka kilkanaście kobiet i dzieci z Ukrainy, którymi zaopiekowała się parafia ewangelicko-augsburska w Świdnicy.
Program:
7 maja
20:00 przywitanie hymn Ukrainy / organy + Mariia Okuniewa organy + Karol Czopka harfista + Chór Pryma Voce
21:00 Teatr Zar’ + Teatr Zar
22:00 Kadabra Dyskety Kusaje + Oksana Kulhytska
22:45 Nowowianki Legnickie Pole
8 maja
24:00 Uhuhu + Rh0
1:00 Marcel Kambr
2:00 Mirek Rajkowski
4:00 godziny milczenia w intencji pokoju
6:00 Ukraina „Hamlet”
8:00 Zespół Śpiewaczy Ludowych Macieje z Ostroszowic + Zespół Muzyki Dawnej „Totus Musicus” + Elizaveta Kondratenko
9:00 Krzysztof Dix
10:00 nabożeństwo ekumeniczne (Maciej Bator)11:45 Fugi Duo
12:00 Chór Katedry Świdnickiej + Ruslana Bahinska + Szymon Wiraszka
13:00 Akvaleria + Zbigniew Stefański i Chcemy
14:00 Ewelina Marciniak + Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej
15:00 Bolkowski Skład + Zespół Krukowianie + Kupala
16:00 Diana Tomenko + organista Maciej Bator
17:00 Nezisvitu + Sambor Dudziński
18:15 Dawid Krężel + Nadiia Tishkova
19:30 Maciej Bator + Stabat Mater
20.00 Zakończenie
Wstęp na koncert jest wolny, bezpłatne wejściówki można pobrać na: bilety.sok.com.pl. Niedzielne nabożeństwo o g. 10 odbędzie się bez zmian. Podczas koncertu, przez całą dobę będzie czynna restauracja 7Niebo na placu Pokoju. Wydarzenie przygotowują wspólnie Świdnicki Ośrodek Kultury, parafia ewangelicko-augsburska, Stowarzyszenie Animatorów Forum Kraków, Społeczna Rada Kultury Dolnego Śląska, Fundacja Dobrych Czasów, Otwarta Akademia Kultury z Dniepru.