[WIDEO, FOTO] Trzy nowe rezerwaty przyrody na Dolnym Śląsku. Jeden z nich znajduje się na terenie naszego powiatu

dzisiaj, 6 godz temu 596 6

Uroczyste podpisanie zarządzeń powołujących trzy nowe rezerwaty przyrody na Dolnym Śląsku nastąpiło w poniedziałek, 7 kwietnia na terenie jednego z nich o nazwie "Lasy Doliny Strzegomki" pomiędzy Krukowem a Zastrużem na terenie gminy Żarów. Pozostałe dwa to "Krowiarki" oraz "Mały Śnieżnik".

- Utworzenie rezerwatów jest efektem inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”, a realizacja możliwa była dzięki współpracy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu - informuje Malwina Sokołowska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Rezerwat przyrody „Lasy Doliny Strzegomki” to obszar o powierzchni 75,54 ha, położony na terenie gminy Żarów w powiecie świdnickim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie kompleksu leśnego położonego w dolinie rzeki Strzegomki stanowiącego dobrze zachowany, naturalny, leśny ekosystem nadrzecznych łęgów i grądów wraz z wiekowym drzewostanem oraz licznymi populacjami geofitów, m.in. śnieżycy wiosennej Leucojum vernum i czosnku niedźwiedziego Allium ursinum.

 
Rezerwat przyrody „Krowiarki”
Rezerwat o powierzchni 89,30 ha, położony na terenie gmin Bystrzyca Kłodzka i Kłodzko w powiecie
kłodzkim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ekosystemów leśnych, w tym ciepłolubnych
buczyn storczykowych wraz ze stanowiskami rzadkich i zagrożonych przedstawicieli flory,
w szczególności z rodziny storczykowatych.
 
Rezerwat przyrody „Mały Śnieżnik”
Rezerwat o powierzchni 359,51 ha, położony na terenie gmin Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie w powiecie kłodzkim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie w stanie naturalnym elementów przyrody ożywionej i nieożywionej obszaru Małego Śnieżnika oraz zboczy sąsiadujących szczytów – Wysoczki, Goworka i Średniaka, stanowiących dobrze zachowany ekosystem tworzony m.in. przez rzadkie siedliska przyrodnicze, w tym torfowiska przejściowe i trzęsawiska, piargi i gołoborza krzemianowe, bory i lasy bagienne oraz górskie bory świerkowe.
 
Dla wszystkich trzech rezerwatów został wyznaczony obszar otuliny. Projekty zarządzeń zostały zaopiniowane przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Regionalną Radę Ochrony Przyrody oraz uzgodnione przez Wojewodę Dolnośląskiego. Były także przedmiotem konsultacji społecznych, w ramach których każdy zainteresowany mógł zgłaszać uwagi i wnioski. Formalnie nowe rezerwaty zaczną funkcjonować po 14 dniach od dnia opublikowania zarządzeń w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Warto podkreślić, że obecnie na terenie Dolnego Śląska mamy 67 rezerwatów przyrody, z czego tylko dwa leżą w całości poza gruntami LP. Z 64 dolnośląskich rezerwatów znajdujących się pod zarządem nadleśnictw RDLP we Wrocławiu - 38 rezerwatów utworzono (wyłącznie, bądź między innymi) dla ochrony ekosystemu leśnego (rodzaj rezerwatu: leśny, leśno-krajobrazowy). Ostatnim nowoutworzonym rezerwatem, w 2015 roku, na terenie województwa dolnośląskiego był rezerwat „Mszana i Obłoga”. Celem ochrony tego rezerwatu są lasy klonowo - lipowe oraz grądy wraz z unikalną florą i elementami przyrody nieożywionej w postaci wychodni bazaltu i rumowisk bazaltowych. Jego powierzchnia wynosi 99,92 ha. W ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” nadal trwają prace zmierzające do objęcia ochroną rezerwatową kolejnych 5 cennych przyrodniczo obszarów województwa dolnośląskiego.

/foto, wideo: doba.pl/

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

dzisiaj, 28 min temu
Super informacja. Można jeśli się chce i to dzięki również...
dzisiaj, 1 godz temu
A może utworzyć rezerwat lasów Grochotowskich, albo w okół Jaworzyny...
Jaś dzisiaj, 4 godz temu
zjedzcie trochę ogórków kiszonych,przegryżcie princypolo to zmądrzejecie,takie kretynizmy wygadują lewacy
Gajowy dzisiaj, 4 godz temu
leśnicy zamiast tzw myśliwym zaronić zabijania zwierząt ,to zajmuja się...
dzisiaj, 5 godz temu
lasy od stu lat nie miały takich strat,więc kto się...
dzisiaj, 5 godz temu
lasy maja straty na 700 mln,wycinaja drzewa na potege...