Bystrzyca pod ochroną - ruszyły konsultacje społeczne nowego programu przeciwpowodziowego

dzisiaj, 10 godz temu 146 0

Po dramatycznych wydarzeniach z września 2024 roku, kiedy południową Polskę nawiedziła powódź, Wody Polskie we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowały Program redukcji ryzyka powodziowego dla zlewni Bystrzycy. To kompleksowy plan działań, który ma zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Dolnego Śląska - od Sudetów po okolice Wrocławia.

- Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Bystrzycy to dokument o strategicznym znaczeniu – zarówno dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu, jak i dla możliwości pozyskania środków z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Oparty na rzetelnych analizach hydrologicznych i hydraulicznych, stanowi punkt wyjścia do dalszych, pogłębionych prac projektowych. Jego skuteczność zależy jednak nie tylko od rozwiązań technicznych, ale także od aktywnego udziału lokalnych społeczności. Dlatego tak ważne jest, by każdy zainteresowany wniósł swój głos w ramach trwających konsultacji - wspólnie możemy stworzyć system ochrony, który będzie trwały, skuteczny i społecznie akceptowalny- powiedział Mateusz Balcerowicz Prezes Wód Polskich.

 Dlaczego to ważne?

Zlewnia Bystrzycy obejmuje ponad 1700 km² i odwadnia m.in. masyw Ślęży oraz Sudety Środkowe. To teren o zróżnicowanej rzeźbie – od górskich dolin po nizinne obszary w pobliżu dużych miast. W czasie intensywnych opadów woda spływa bardzo szybko, co zwiększa ryzyko powodzi.

Dlatego potrzebne są konkretne działania – i właśnie o nich chcemy rozmawiać z mieszkańcami.

- Program będzie otwarty do dyskusji przez najbliższe trzy miesiące, następnie zostanie poddany ocenie naukowej. Dokument, który przygotowali eksperci, będzie wdrożony w życie po uzyskaniu społecznej akceptacji. Do tego potrzebujemy wsparcia parlamentu i odpowiedniego, wieloletniego finansowania – powiedział Przemysław Koperski wiceminister infrastruktury.

 Co planujemy?

Wśród najważniejszych propozycji znajdują się:

  • budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Kątki na Czarnej Wodzie – może on zmniejszyć przepływ wody na rzece Czarna Woda nawet o 31% a w rejonie ujścia do Bystrzycy o około 15%, co ma istotne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie m.in. miejscowości Kątki, Wirki, Mysłaków i Zebrzydów w gminie Marcinowice,
  • modernizacja i budowa nowych obwałowań – by lepiej chronić tereny zabudowane,
  • udrożnienie i poszerzenie koryt rzek,
  • zielone rozwiązania – jak m.in. renaturyzacja dolin rzecznych, retencja leśna i rolnicza czy błękitno-zielona infrastruktura w miastach.

Wszystkie te działania zostały przetestowane w modelach hydrologicznych i hydraulicznych, które symulowały rzeczywiste warunki powodzi z 2024 roku.

- IMGW przeprowadziło analizę redukcji ryzyka powodziowego w zlewniach wskutek implementacji wskazanego zakresu inwestycji. Modele opad-odpływ pozwalają na odwzorowanie reakcji zlewni na określone warunki pogodowe opadowo-termiczne. Dają możliwość obliczenia, w wybranych węzłach i przekrojach sieci rzecznej, hydrogramów odpływu będących skutkiem określonego zdarzenia opadowego. Modele hydrauliczne natomiast umożliwiają obliczenie transformacji fali wezbraniowej w sieci rzecznej z uwzględnieniem kształtu i zagospodarowania dolin rzecznych – powiedział Maciej Humiczewski, zastępca dyrektora IMGW.

Teraz możesz mieć wpływ na to, jak będzie chroniona Twoja okolica!

Program jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. To oznacza, że do 16 października każdy – mieszkaniec, samorządowiec, organizacja społeczna – może zgłosić swoje uwagi, pomysły lub pytania.

Dlaczego warto się zaangażować?

Dzięki wspólnemu dialogowi możemy wypracować rozwiązania, które będą skuteczne, akceptowalne społecznie i przyjazne dla środowiska.

Więcej na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w zakładce:
https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/program-redukcji-ryzyka-powodziowego-w-zlewni-rzeki-bystrzyca

To już kolejny Program redukcji ryzyka powodziowego opracowany przez ekspertów Wód Polskich. W ramach Programu dla Zlewni Nysy Kłodzkiej trwają analizy zgłoszonych propozycji społecznych, ich wyniki poznamy na przełomie sierpnia i września. W konsultacjach społecznych są już programy redukcji ryzyka powodziowego dla zlewni rzeki Białej i Iłownicy, Bobru i Kaczawy. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)