Czym jest Ethereum?

wczoraj, 19 godz temu 123

Ethereum, to druga po Bitcoinie, kryptowaluta na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Jaki jest kurs tej waluty i jak działa?

Historia Ethereum

Historia Ethereum zaczyna się w roku 2013, kiedy to młody programista Vitalik Buterin postanowił stworzyć platformę, na której można będzie kreować zdecentralizowane aplikacje nowej generacji. Ethereum nie zostało stworzone jako pieniądz cyfrowy, mimo że jego twórca był zafascynowany Bitcoinem i jego możliwościami. Platforma obliczeniowa Buterina, wykorzystująca elastyczność i otwartość, szybko stała się podstawą licznych blockchainowych inicjatyw. Wpłynęła więc na rozwój innowacji w tym sektorze. Obecnie, za doskonalenie technologii odpowiedzialna jest szwajcarska fundacja Ethereum, którą wspierają Goldman Sachs oraz Joseph Lubin.

W oparciu o łańcuch bloków Ethereum działają nie tylko narzędzia finansowe, ale również gry czy złożone bazy danych. Przez lata projekt stał się czołową platformą blockchain, która wpłynęła na rozwój zdecentralizowanego internetu przyszłości.

Warto dodać, że kryptowaluta Ethereum nie ogranicza się jedynie do cyfrowego świata. Może być również wykorzystywana do płacenia za rzeczywiste towary i usługi.

Kurs Ethereum i jego historia

Ethereum pojawiło się na rynku w lipcu 2015 roku. W pierwszym kwartale 2016 roku kurs Ethereum wzrósł o 1300%. Wartość waluty stale rosła, a w styczniu 2018 roku wynosiła 1430 USD, po czym kurs zaczął stabilizować się na jednym poziomie. W wyniku ogólnoświatowych lockdownów jego cena, w marcu 2020 roku, spadła do 97 USD. Jednak od tamtej pory nastąpił wzrost kursu. W połowie 2021 roku ether był wart 4600 USD.

Kurs Ethereum jest wyrażany w stosunku do walut fiat, zwłaszcza dolara amerykańskiego czy euro. Jeśli kurs ETH wynosi 2000 USD, oznacza to, że można go sprzedać lub kupić za 2000 dolarów amerykańskich. Kurs Ethera wyrażany jest także w stosunku do Bitcoina. Jeśli kurs ETH/BTC wynosi 0,05, oznacza to, że Ether jest warty 0,05 Bitcoina.

Ceny Ethereum mogą się różnić na giełdach. Wynika to z różnic w podaży i popycie na konkretnych platformach. To stwarza możliwości arbitrażu aktywnym traderom.

Jakie czynniki wpływają na cenę Ethereum?

Na Ethera ma wpływ wiele czynników. Wojna na Ukrainie czy pandemia koronowirusa sprawiły, że kryptowaluta straciła na wartości o 65,5%. Jak twierdzą eksperci, mimo spadków, potencjał waluty na najbliższe lata jest wciąż wysoki.

Kryptowaluty, w tym także Ethereum, nie podlegają kontroli instytucji finansowych czy kontroli państwa. To daje możliwość przesyłania kapitału, bez konieczności korzystania z usług bankowych. Jednak decentralizacja cyfrowej waluty, wpływa na zmienność cen, podobnie jak nowe przypadki użycia.

Według ekspertów, o Ethereum można być spokojnym. System oparty na blockchainie przyciąga nowych inwestorów, a więc zainteresowanie platformą i walutą jest stałe.

Ethereum oraz Bitcoin to waluty cyfrowe, które mają duży potencjał. Twórcy Bitcoina chcieli, by był on alternatywą dla walut fiat. Natomiast twórcom Ethereum zależało na tym, by dzięki inteligentnym kontaktom, realizowane były liczne cyfrowe usługi.

Gdzie można kupić Ethereum?

Obecnie Ethereum można kupić na giełdach kryptowalutowych, takich jak Binance. To bezpieczna giełda, oferująca łatwą w obsłudze i intuicyjną platformę. To miejsce idealne dla początkujących inwestorów, gdyż znajdą oni tu wiele narzędzi ułatwiających inwestowanie. Należy jednak pamiętać, że zakup kryptowalut wiąże się z ryzykiem. Konieczne jest dogłębne poznanie wszystkich zagrożeń, aby inwestycja była bezpieczna.

Chcąc rozpocząć handel ETH należy założyć konto na jednej z giełd kryptowalut i wpłacić środki. Pamiętaj, by nigdy nie inwestować więcej, niż możesz sobie pozwolić. Po zasileniu konta można kupić cyfrową walutę ETH. Po zakupie, Ether przechowuj w wirtualnym portfelu. W zależności od sytuacji na rynku, analiz i indywidualnych preferencji, można aktywnie handlować Ethereum lub trzymać walutę bezpiecznie w portfelu. Aktywny handel wymaga jednak wiedzy na temat rynku, natomiast inwestowanie długoterminowe jest dużo bezpieczniejsze.

Czy warto kupić Ethereum?

Mimo spadków wartości, po wybuchu wojny na Ukrainie czy w trakcie pandemii, rynek cyfrowych aktywów staje powoli na nogi, a kryptowaluty odzyskują swoją wartość. Jak pokazuje historia, waluta Ethereum zawsze szybko odzyskiwała swoje straty. Wielu ekspertów prognozuje, że cena ETH zacznie rosnąć i rekomenduje zakup tej kryptowaluty. Specjaliści polecają także zakup innych coinów, które są oparte na sieci Ethereum. Dywersyfikacja portfela pozwala ograniczyć ryzyko inwestycyjne.

Kiedy kupić Ethera? Analitycy spodziewają się znaczących wzrostów kursu Ethera w najbliższych latach. Biorąc pod uwagę ich analizy, warto już teraz zdecydować się na zakup. Chcąc jednak zminimalizować ryzyko, dobrze mieć w portfelu różne aktywa cyfrowe oparte na blockchainie Ethereum.

Według prognoz specjalistów kurs Ethereum w 2025 roku wzrośnie do 13 200 USD. Nieznana jest dokładna wartość kryptowaluty, jednak za zakupem przemawia wysoki potencjał rozwoju technologii.

Co to jest Ethereum 2.0?

Ethereum 2.0 to duża aktualizacja sieci. Jej celem był rozwój sieci Ethereum, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa cyfrowego, szybkości i wydajności. Aktualizacja pojawiła się we wrześniu 2022 roku. Dzięki niej doszło do połączenia pierwotnego blockchaina z blockchainem ETH 2.0. Konieczność zmiany wynikała, między innymi z faktu, że ETH 1.0 zwiększała opłaty i zużywała dużą ilość zasobów, w tym energii elektrycznej. Ethereum 2.0 wykorzystuje mechanizm zwany proof of stake, który pochłania mniej zasobów i jest bezpieczniejszy.

Ethereum to element współczesnego świata finansów. Jest ważnym ogniwem ekosystemu kryptowalut, ponieważ umożliwia tworzenie inteligentnych kontaktów. Aby zmniejszyć ryzyko inwestycji, postaw na dywersyfikację portfela i zadbać o zakup innych cyfrowych monet.