Jak Świdnica przygotowuje się do zagrożenia powodziowego? Miasto monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie z CZK
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie na temat intensywnych, nawalnych opadach deszczu i poinformowało o możliwości wystąpienia podtopień. Informacja została przekazana mieszkańcom powiatu dzierżoniowskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego, natomiast na podstawie doświadczeń z ubiegłorocznej powodzi, zapytaliśmy świdnicki magistrat, w jaki sposób zamierzają zapobiec ewentualnym podtopieniom.
ulica Kraszowicka, wrzesień 2024
- W województwie dolnośląskim obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Na szczęście nie dotyczą one Świdnicy, ani okolicznych miejscowości. Obejmują one wschodnie powiaty naszego województwa. Służby miejskie cały czas monitorują sytuację i pozostają w kontakcie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego - poinformowała Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Powódź we wrześniu 2024 roku najbardziej dotknęła mieszkańców gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Intensywne opady deszczu skutkowały wezbraniem wody w Bystrzycy, Piławie czy Czarnej Wodzie. Na terenie miasta Świdnica zalana była m.in. ulica Kraszowicka. Obowiązywały objazdy, drogi były zamknięte, a służby pracowały 24 godziny na dobę. Obecnie sytuacja jest stabilna, ale na najbliższe dni prognozowane są kolejne opady deszczu. O ewentualnych zagrożeniach będziemy informować na bieżąco.
W przypadku zagrożenia podtopieniem:
- słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
- przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
- zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
- pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca,
- zabezpiecz budynek i przygototuj worki z piaskiem.
Pamiętaj, że o przypadkach, które waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
/doba.pl, RCB/
Dodaj komentarz
Komentarze (0)