Jak wypadły szkoły średnie z naszego powiatu? Przedstawiono ranking dla kraju i województwa [WYNIKI]
Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" przedstawił tegoroczny ranking liceów i techników w Polsce. Zestawienie zostało opracowane już po raz dwudziesty siódmy. Jak wypadły szkoły z naszego powiatu? Która z nich uplasowała się najwyżej? Które miejsce zajęły w kraju, a które w województwie?
- Głównymi adresatami Rankingu są ósmoklasiści i rodzice uczniów, którzy muszą podjąć decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking Perspektyw stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu - zaznaczają twórcy rankingu.
- Szukając przepisu na dobrą szkołę musimy uwzględniać zróżnicowane potrzeby edukacyjne uczniów, rodziców i całego społeczeństwa - podkreśla prof. Ryszard Koziołek, przewodniczący Kapituły Rankingu, rektor Uniwersytetu Śląskiego. - Układają się one w swego rodzaju preambułę do przyszłej polityki pedagogicznej państwa. Otóż dobra szkoła to ta, która zapewnia młodemu człowiekowi najlepsze warunki do indywidualnego rozwoju i osobistego szczęścia, a nam wszystkim przynosi pożytek społeczny, jaki płynie z edukacji człowieka i obywatela.
- Od 27 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć - mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników. - I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych "prymusów" i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się "nowi". To dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.
Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE i egzaminu zawodowego z CKE, dane z komitetów głównych olimpiad rankingowych).
Kryteria Rankingu Liceów 2025 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2025 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
W 27. edycji Rankingu Liceów i Techników twórcy zestawienia analizowali wyniki 1430 liceów ogólnokształcących (spośród 2187) i 1235 techników (spośród 1743), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2024 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z egzaminów obowiązkowych z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej).
Jak wypadły szkoły z naszego powiatu?
W rankingu liceów najwyżej uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Świdnicy (12. miejsce w województwie, 198. miejsce w kraju). W skali krajowej to awans o siedem miejsc względem ubiegłorocznego zestawienia. Na 25. miejscu na Dolnym Śląsku i 278. pozycji w kraju sklasyfikowano II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Świdnicy. To awans o prawie 90 oczek w skali krajowej względem 2024 roku. Na 52. miejscu w województwie i 835. pozycji w kraju uplasowało się LO im. M. Konopnickiej w Świebodzicach. 72. pozycję na Dolnym Śląsku zajęło III LO im. M. Curie-Skłodowskiej w Świdnicy, a na 80. miejscu LO im. S. Żeromskiego w Strzegomiu. Dwie ostatnie spośród wymienionych szkół zajęły miejsca poza pierwszym tysiącem szkół w zestawieniu krajowym.
Najlepszym technikum w naszym powiecie uznano Zespół Szkół Ekonomicznych im. W. Stysia w Świdnicy. Szkoła zajęła 24. miejsce w województwie. Na 40. miejscu w skali Dolnego Śląska uplasował się Zespół Szkół Mechanicznych im. M. Kopernika w Świdnicy, 42. pozycję zajął Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych im. J. III Sobieskiego w Świdnicy, a 44. lokatę Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. T. Halika w Świdnicy. Na 68. miejscu sklasyfikowano Technikum im. ks. Bolka II w Strzegomiu, a na 72. Technikum (Zespół Szkół) w Żarowie. Wszystkie technika z naszego powiatu uplasowały się poza pierwszą "pięćsetką" rankingu krajowego.
Które szkoły najlepsze w województwie?
Pierwszą trójkę w rankingu liceów w województwie dolnośląskim zajęły:
1. miejsce - LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu
2. miejsce - Akademickie LO PWr we Wrocławiu
3. miejsce - LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu
W zestawieniu techników na podium uplasowały się:
1. miejsce - Technikum nr 10 im. Fryderyka Joliot-Curie we Wrocławiu
2. miejsce - Technikum nr 19 we Wrocławiu
3. miejsce - Technikum (ZSOiT) w Jeleniej Górze
Które szkoły najlepsze w kraju?
Krajowe zestawienie liceów otwierają następujące szkoły:
1. miejsce - XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
2. miejsce - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
3. miejsce - XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie
Za trzy najlepsze technika w Polsce uznano:
1. miejsce - Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie
2. miejsce - Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP w Gdańsku
3. miejsce - Technikum Mechatroniczne nr 1 im. P. Drzewieckiego w Warszawie
Link do całego rankingu:
LICEA - TUTAJ
TECHNIKA - TUTAJ
/opr. doba.pl/
Dodaj komentarz
Komentarze (0)