Dziecko lub pies w rozgrzanym aucie? Bez wahania wybij szybę!
Pomimo tego, że co roku zarówno policja jak i organizacje pozarządowe przestrzegają przed tym, aby nie zostawiać w zamkniętym aucie ani dziecka ani żadnego zwierzaka to i tak z doniesień medialnych jasno wynika, że takie sytuacje mają miejsce.
Często przechodząc obok auta z zamkniętym w środku psem, wahamy się i nie wiemy co tak naprawdę należy zrobić. Z jednej strony naszym obowiązkiem jest pomoc, z drugiej zaś boimy się o ewentualne konsekwencje prawne.
Jak sprawa wygląda w praktyce? Czy za wybicie szyby w samochodzie gdy znajduje się w nim pies może grozić nam kara? Czy dostaniemy wezwanie na komendę lub otrzymamy wezwanie do sądu?
- Najpierw rozglądamy się, czy w pobliżu nie ma właściciela. Można krzyknąć: "czyje to auto? Proszę natychmiast otworzyć, w środku jest pies!". Jeżeli nie ma odzewu możemy, a nawet powinniśmy, zdecydować się na wybicie szyby i wyjęcie zwierzęcia ze środka. Działamy wtedy w stanie wyższej konieczności, a więc nie łamiemy prawa. Kosztem zniszczenia samochodu ratujemy życie, które jest więcej warte i nikt nie powinien mieć co do tego najmniejszych wątpliwości. Słyszałem o jednym przypadku, kiedy właściciel na drodze sądowej ubiegał się o odszkodowanie za wybitą szybę. Ale mam nadzieję, że sąd nie będzie miał jakichkolwiek wątpliwości, że pozwany nie chciał ot tak sobie zniszczyć czyjegoś mienia, ale ratować życie. W takiej sytuacji pretensje do siebie powinien mieć ten, kto nie myślał i zamknął zwierzę w samochodzie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że panują upały i nietrudno przewidzieć, że w samochodzie temperatura będzie nie do zniesienia. Taka osoba powinna raczej podziękować za uratowanie psa i pokajać się, a nie dochodzić roszczeń na drodze sądowej. W naszym państwie nikt nikomu nie może zabronić wejścia na drogę sądową, ale nie sądzę, żeby taka sprawa skończyła się inaczej, niż umorzeniem przez prokuraturę lub sąd - nie mają wątpliwości policjanci.
Za narażenie psa na utratę życia lub zdrowia może grozić jej kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
Upały, które ostatnio pojawiły się w całym kraju stwarzają również realne niebezpieczeństwo przede wszystkim dla najmłodszych. Co roku pomimo apeli nieodpowiedzialni opiekunowie zostawiają dzieci w rozgrzanych autach. Temperatura może sięgać nawet 70 stopni Celsjusza!
Pamiętajmy! Wystarczy kilkanaście minut, aby w szczelnie zamkniętym, pozostawionym na słońcu pojeździe, temperatura wrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu. Szczególnie małe dzieci i zwierzęta pozostawione w samochodzie mogą być narażone na przegrzanie organizmu, które może zakończyć się śmiercią. Widząc zagrożenie, nie bądźmy obojętni i poinformujmy o wszystkim Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Wybicie szyby i uwolnienie dziecka to działanie w stanie wyższej konieczności. Regulują to odpowiednie przepisy. Za narażenie życia i zdrowia malucha na niebezpieczeństwo grozi do 5 lat więzienia.
fot. archiwum KMP Bielsko Biała i Straż Miejska w Kaliszu
Przeczytaj komentarze (5)
Komentarze (5)