Powiat świdnicki: bezpieczny czy niebezpieczny dla mieszkańców?
10 lutego w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy z udziałem władz miast z całego powiatu, przedstawicieli pracowników urzędu, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego odbyło się robocze spotkanie dotyczące opracowania "Mapy zagrożeń dla powiatu".
Mapy zagrożeń bezpieczeństwa stanowi priorytet, zarówno Komendanta Głównego Policji, jak i resortu spraw wewnętrznych i administracji. Warunkiem poprawy skuteczności działań w zakresie likwidacji zagrożeń jest właśnie współpraca między wszystkimi podmiotami, zaangażowanymi w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
- Tego rodzaju mapy będą tworzone raz na kwartał. Publikować będziemy je na stronach naszej komendy. Mają ona za zadanie przedstawić rzetelnie zagrożenia związane z różnego rodzajami przestępstwami. Warunkiem poprawy sytuacji w naszym powiecie jest przede wszystkim współpraca i zaangażowanie różnych służb. Dzięki priorytetom wskazanym przez społeczność lokalną, łatwiej będzie nam pracować - mówił komendant KPP Świdnica, Krzysztof Niziołek.
Największą bolączką, która trapi mieszkańców powiatu jest przede wszystkim wandalizm i brawura kierowców. Wcześniej, kilka lat temu problem stanowiło spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, który zdaniem świdnickiej policji już w zasadzie nie istnieje. W komendzie powołany został decyzją komendanta specjalny zespół do opracowywania map i analizy danych. Powstawać one będą na 3 etapach: krajowym, wojewódzkim oraz powiatowym.
W samej Świdnicy (również gminie wiejskiej) z przedstawionych opracowań odnotowano znaczny spadek przestępstw w zakresie spraw kryminalnych, zakłócania porządku, narkotyków, ale także przestępstw gospodarczych. W sumie na terenie Świdnicy i gminy zanotowano w 2014 roku 17 994 wykroczenia, podczas gdy w 2015 było ich już tylko 15 343. Z danych przedstawionych przez Adama Mazura wynika, że na terenie powiatu świdnickiego w 2015 roku doszło w sumie do 162 wypadków drogowych,w których śmierć poniosło 11 osób.
Podczas spotkania w podkreślono ważną rolę konsultacji społecznych i dyskusji w zakresie opracowania, ewaluacji oraz wykorzystania mapy zagrożeń na danym terenie. Istotne są też dotychczasowe doświadczenia i stosowane rozwiązania w różnych instytucjach.
Przeczytaj komentarze (11)
Komentarze (11)
t-dolnoslaskiej-policji/8714/17