[FOTO, WIDEO] Progresywni prezydenci podpisali Deklarację Świdnicką
26 stycznia do Świdnicy przyjechali przedstawiciele samorządów zrzeszeni w tzw. „Sieci miast progresywnych”. Włodarze spotkali się w naszym mieście, aby wymienić się doświadczeniami w temacie estetyki miejskiej. Była to także doskonała okazja do podsumowania dotychczasowej działalności stowarzyszenia. Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta w Warszawie.
Na zaproszenie prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej do Świdnicy przyjechali: Robert Biedroń - prezydent Słupska, Beata Klimek - prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Marek Materek - prezydent Starachowic, Daniel Kozdęba – prezydent Mielca, a także Marcin Bazylak - wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, Tomasz Trela - pierwszy zastępca prezydenta miasta Łodzi, Anna Mackiewicz - zastępca prezydenta Bydgoszczy, Jolanta Fierek - burmistrz Czerska, Mateusz Klinowski – burmistrz Wadowic, Rafał Kukla - Burmistrz Gorlic, Arkadiusz Nowalski - burmistrz Sejn, Elżbieta Radwan – burmistrz Wołomina, Olga Roszak-Pezała - burmistrz Mielna oraz Monika Trzcińska - burmistrz Braniewa.
Poprzednie edycje tego wydarzenia, mające miejsce w Słupsku, Ostrowie Wielkopolskim, Wadowicach czy Sejnach, stanowiły okazję do przedyskutowania doświadczeń i wyzwań stojących przed osobami, które postawiły na realizację progresywnej polityki w samorządach. W Świdnicy włodarze zapoznali się przede wszystkim z założeniami polityki reklamowej, estetyki miejskiej i jej znaczenia, która od miesięcy z sukcesami realizowana jest w naszym mieście. Zaprezentowane zostały także praktyczne rozwiązania programu "Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica" bazującego na współpracy samorządu z lokalnymi przedsiębiorcami na rzecz młodzieży.
Zwieńczeniem spotkania progresywnych samorządowców była wspólna praca nad założeniami tzw. „Deklaracji Świdnickiej”, w której zawarte zostały zasady racjonalnego gospodarowania przestrzenią publiczną, aby była ona wielofunkcyjna i nieprzeskalowana. Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się w jednej z sal Muzeum Dawnego Kupiectwa, w niedzielę 28 stycznia.
- Świdnica jest miastem, w którym z powodzeniem wprowadzono nową politykę reklamową dot. uporządkowania przestrzeni miejskiej, bez narzędzi ustawowych. To przykład dobrego dialogu z przedsiębiorcami, którzy zrozumieli potrzebę porządkowania miasta. Wybraliście dobrą drogę, opartą na dialogu i współpracy. Niestety nie wszystkim to się udaje. Zabieram te rozwiązania, do siebie, do Słupska, i marzę o tym, aby uporządkować w moim mieście chaos przestrzenny. Jesteśmy naprawdę zdeterminowani i uważamy, ze jest to dobra praktyka, którą należy powielać - mówił prezydent Słupska, Robert Biedroń.
- Takie spotkania mają głęboki sens. Określają bowiem nasze priorytety, którymi musimy kierować się w codziennej pracy na rzecz naszych miast. To także ogromna nauka, z obopólną korzyścią. Przecież nikt nie ma patentu na to jak rozwiązywać problemy, które się piętrzą przed nami. Tylko czerpanie dobrych praktyk, wypracowanych schematów może przynieść korzyści - dodała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Przeczytaj komentarze (14)
Komentarze (14)
Chcesz poznać odpowiedź to sprawdź ich przynależność partyjną:)
Ciekawe czy lubią Kaczyńskiego i PiS?:))))))))