Świdnickie obchody 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”
W imieniu Rady Oddziału Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” i miasta Świdnica zapraszamy na uroczyste obchody 40-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Rozpoczną się one w poniedziałek, 31 sierpnia o godz. 18.00 od mszy świętej pod przewodnictwem Biskupa Ignacego Deca, po zakończeniu której złożone zostaną kwiaty pod tablicą NSZZ „Solidarność”. Następnie w piątek, 4 września o godz. 13.00 oficjalna uroczystość odbędzie się na placu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Franciszkańskiej 18.
Z tej okazji Muzeum Dawnego Kupiectwa i Miejska Biblioteka Publiczna przygotowały okolicznościowe wystawy.
„40 lat Solidarności” w Muzeum Dawnego Kupiectwa
Wystawa powstała w oparciu o zbiory księdza Tadeusza Farysia, dyrektora Wydziału Misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej. Zaprezentowane zostaną liczne dokumenty, wydawnictwa drugiego obiegu i ulotki nazywane wtedy bibułami, drukowane i kolportowane przez działaczy „Solidarności”, za co w latach 70. XX w. i po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego groziła kara więzienia lub inne represje. Na wystawie prezentowane będą fotografie i pamiątki okolicznościowe z tamtych lat, m.in. pierwsze numery Tygodnika Solidarność”, „Monitora Dolnośląskiego”, czy wydawanej od maja 1989 r. „Gazety Wyborczej”. Cennym artefaktem obecnym na ekspozycji jest obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego.
Dla przybliżenia, zwłaszcza młodemu pokoleniu, klimatu tamtych czasów, stworzono ekspozycję w oparciu o nowoczesne środki przekazu: aranżację „podziemnej drukarni Solidarności”, kiosku z gazetami z lat 80. XX w. czy kącika płytowego z „zakazanymi piosenkami”. Wystawę można oglądać od 29 sierpnia do 11 października.
Ku wolności... Krótki rys historyczny NSZZ „Solidarność” Ziemi Świdnickiej
Wystawa w zwięzły sposób opowiada o początkach powstawania struktur świdnickich NSZZ „Solidarność”. Tekst jest wzbogacony o skany zdjęć archiwalnych, plakatów, ulotek, druków II obiegu. Prezentowana będzie w patio na drugim piętrze, w budynku głównym biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18. Zapraszamy od 31 sierpnia do 15 września, w godzinach otwarcia biblioteki.
Kobiece twarze Solidarności
Wystawa oparta jest na krótkich wspomnieniach wybranych bohaterek polskiego podziemia. To próba opowiedzenia o pozakadrowej obecności kobiet w historii “Solidarności”, ich zaangażowaniu w rozmaitą działalność na rzecz Związku. Prezentowana będzie na skwerze z dzikami przy budynku głównym biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18, od 31 sierpnia do 15 września.
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)
teraz nowa historia będzie w szkole .
Leszek walczył jest zły
a Kaczor siedział w domu będzie bohaterem