Donosy za Strajk Kobiet. Policja przesłuchuje świadków
Trzy postepowania ws. Strajków Kobiet, które odbyły się w październiku na terenie powiatu świdnickiego prowadzi policja. Dwa z nich wszczęte zostały w wyniku złożenia doniesienia.
- Zostałam wezwana na komisariat w Świdnicy ws. strajku. 23 października zostałam spisana prze policję. Musiałam złożyć zeznania - informuje redakcję czytelniczka.
Prowadzenie postępowań potwierdza rzecznik KPP Świdnica, Magdalena Ząbek. Dwa z nich wszczęte zostały po złożonych donosach.
- Pierwsze postępowanie dotyczy zdarzeń z dnia 23 października 2020 roku na terenie m. Świdnicy. Prowadzone jest w sprawie naruszeń przepisów o zgromadzeniach. Postępowanie prowadzone jest z urzędu. Drugie postępowanie dotyczy zdarzeń z dnia 26 października 2020 roku na terenie m. Strzegom. Prowadzone jest w sprawie zakłócania spokoju. Postępowanie prowadzone jest po zawiadomieniu osoby pokrzywdzonej. Trzecie postępowanie dotyczy zdarzeń z dnia 27 i 29 października 2020 roku na terenie m. Świdnicy. Prowadzone jest w sprawie zakłócania spokoju. Postępowanie prowadzone jest po zawiadomieniu osoby pokrzywdzonej - wylicza rzeczniczka.
Podobne przesłuchania prowadzone są w całej Polsce. Często sprawy kierowane są do prokuratury. Według inicjatorek Strajku Kobiet wszystko po to, by w małych miejscowościach wywrzeć nacisk.
- Patrząc na rezolucję Parlamentu Europejskiego i jej treść uprawnione jest twierdzenie, że są to działania represyjne, mające wywołać efekt mrożący. Aby nikt nie ośmielił się więcej organizować tego typu wydarzeń – wskazuje dla oko.press mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, adwokatka specjalizująca się w prawie karnym.
Przeczytaj komentarze (17)
Komentarze (17)
K.K.Art. 191. Zmuszanie do określonego zachowania, zaniechania lub znoszenia
Dz.U.2020.0.1444 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
§ 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, ( TYM BARDZIEJ MACIEZYŃSTWA )
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto w celu określonym w § 1 stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego. ( OJCZYZNY)
§ 2. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, ( ZANIECHANIA PRZYMUSOWEMU UTRZYMYWANIU SPRAWCÓW)
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego. WNIOSEK - NĘKANE POWINNY PODAĆ DO SĄDU NĘKAJĄCYCH I ZASKARŻYĆ PROWOKOWANIE KOBIET DO OBRONY KONIECZNEJ... :-)))