Powrót dzieci do szkół: rozpatrywane są dwa scenariusze

poniedziałek, 11.1.2021 12:43 5116 3

Przedłużenie obostrzeń, które istnieją lub ewentualne uruchomienie nauki w klasach od I do III, ale tylko w dwóch regionach, czyli woj. małopolskim i świętokrzyskim- takie scenariusze rozpatruje na chwilę obecną rząd i ministerstwo zdrowia.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Od 23 grudnia ub.r. do 3 stycznia uczniowie mieli przerwę świąteczną. Od 4 do 17 stycznia trwają ferie zimowe, w jednym terminie dla wszystkich uczniów w całym kraju.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaznacza, że powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w ubiegły piątek, że decyzja czy uczniowie najmłodszych klas wrócą do nauki stacjonarnej po 17 stycznia, czyli po feriach zimowych, czy będą się uczyć zdalnie, zostanie podjęta w tym tygodniu.

Minister zdrowia, który w poniedziałek uczestniczył w posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia, powiedział później dziennikarzom, że rozważane są dwie opcje, jeśli chodzi o decyzję w sprawie powrotu uczniów klas 1-3 do szkół. Pierwsza to - jak mówił - przedłużenie aktualnych obostrzeń z uruchomieniem szkół w trybie nauki zdalnej.

- Druga opcja, która pojawiła się w piątek na posiedzeniu Rady (Medycznej) dotyczy ewentualnego uruchomienia nauki w klasach 1-3, ale tylko w tych regionach, które w tej chwili wydają się najmniej obciążone dolegliwością pandemii - takie dwa województwa w tej chwili to jest województwo małopolskie i świętokrzyskie - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że decyzja ws. szkół będzie opierać się nie tylko na dziennej liczbie nowych zakażeń w Polsce. - Będziemy również brali pod uwagę to, co się dzieje dookoła, bo trudno myśleć, że będziemy zieloną wyspą, w sytuacji, kiedy wszędzie dookoła - w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii szczególnie dzieją się rzeczy, które wskazują już na uruchomienie trzeciej fali - zaznaczył minister zdrowia.

11 stycznia rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.

Pedagodzy będą mogli skorzystać także ze szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w etapie I. Zapisy rozpoczną się już 15 stycznia. O terminach szczepień Ministerstwo będzie informować niezwłocznie po ich ustaleniu.  Procedura rejestracji na szczepienia jest prosta i dostępna jest na stronie internetowej.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

mieszkaniec II wtorek, 12.01.2021 13:07
Dosyć tego cyrku!!!! dzieci do przedszkola chodzą od czerwca, i 6-cio latek w sierpniu uczęszczał do przedszkola stacjonarnie, a w październiku już w szkole był śmiertelnym zagrożeniem dla nauczycieli !!!!! śmiech na sali i obłuda pedagogów. Nie garną się do pracy ani do testów. W poniedziałek pracownicy którzy odmówili testowania, powinni normalnie stawić się do pracy, a nie biadolić i wymyślać sztuczne problemy. Pani na kasie w supermarkecie 100-kronie bardziej jest narażona i nie beczy o śmiertelnym zagrożeniu. A zdalne nauczanie szkoły powinny zorganizować dla każdego nauczyciela - od 8.00 w swojej klasie może rozpocząć naukę mając pod ręką wszystkie pomoce do nauki i internet szerokopasmowy też się znajdzie. Do roboty bo wypracowana "trzynastka" czeka - SKANDAL!!!
wtorek, 12.01.2021 11:22
Do roboty
Autor poniedziałek, 11.01.2021 16:15
Przecież nauczyciele nawet nie chcą się poddać testom.