Narodowy Dzień Zwycięstwa w Świdnicy

niedziela, 8.5.2022 16:31 1773 2

Dzisiaj, 8 maja przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz organizacji kombatanckich wzięli udział w uroczystościach pod Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim w Świdnicy.

Zebrani złożyli wieńce i wiązanki kwiatów oraz oddali hołd wszystkim poległym. Wcześniej, bo o godz. 11.30, delegacje samorządowe i kombatanckie zapaliły znicze w miejscu pamięci na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej.

O oprawę uroczystości zadbali harcerze ze świdnickiego hufca ZHP. Powiat Świdnicki na obchodach reprezentowała Alicja Synowska – Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego.

 - Jeszcze rok temu, widzieliśmy się tutaj z okazji Dnia Zwycięstwa, dnia zakończenia II wojny światowej, mówiliśmy o pokoju, mówiliśmy o tej wartości, która tak bardzo dla nas wszystkich jest ważna. Mówiliśmy o tym, jako rzeczy oczywistej, w której znajdowaliśmy spełnienie marzeń naszych rodziców i dziadków, czyli tych, którzy przeżyli okrucieństwo wojny. Oddawaliśmy hołd poległym na frontach nie tylko drugiej wojny światowej, ale na wszystkich frontach, na których ginęli ludzie. Wspominaliśmy ludność cywilną dotkniętą okrucieństwem i zbrodnią. O wojnie mówiliśmy już trochę jako abstrakcji, jak o zapisie na kartach podręcznika, nie wyobrażając sobie zupełnie, że przyjdą takie oto czasy, kiedy wartość pokoju nabierze zupełnie innego znaczenia. Z niepokojem myślimy o dniu jutrzejszym, czekając na to, co najeźdźca, Rosja, ma w planach, czekając na to, co może zdarzyć się na Ukrainie. Pod nasze dachy przyjęliśmy ludzi, którzy uciekli spod bomb, spod rakiet, którzy uciekli często przed rzezią ludności cywilnej, którzy pod gruzami stracili swoich najbliższych: matki, ojców, dzieci. Którzy stracili na froncie swoich braci, mężów, ojców, przyjaciół. Ich opowieści budzą grozę. Ich opowieści budzą sprzeciw. Ich opowieści przypominają nam o tym, że pokój jest wartością, o którą należy dbać, o którą należy zabiegać – mówiła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

 Ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym 8 maja, Sejm RP przyjął 24 kwietnia 2015 r., jednocześnie znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja. Obecnie nie ma już oficjalnych uroczystości organizowanych przez najwyższe władze państwowe, jednak w wielu miastach jednostki wojskowe wspólnie z samorządami organizują własne obchody święta

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Taczki niedziela, 08.05.2022 22:59
Już zapomniała jakie głupoty wygadywała na cmentarzu radzieckich bandziorów.
Rzygać mi się chce jak patrzę na ten cyrk.
poniedziałek, 09.05.2022 13:15
Hipokrytka jedna