Publikujemy ku przestrodze! Uwierzyli oszustom i stracili swoje oszczędności

dzisiaj, 8 godz temu 695 1

Pomimo bardzo intensywnej kampanii informacyjnej dolnośląskiej Policji w zakresie ostrzegania przed oszustwami, jakie mogą na nich czyhać, zdarzają się niestety przypadki kiedy to wykorzystywana jest ich łatwowierność. Przestępcy szukając swoich ofiar bazują najczęściej na rozpoznaniu psychologicznych wzorców zachowań ludzi. Wykorzystując pozyskaną wiedzę manipulują swoimi ofiarami w ten sposób, aby doprowadzić do przekazania swoich pieniędzy. Jednym z najczęściej i najszerzej stosowanych przez przestępców technik jest danie możliwości szybkiego i łatwego zysku lub wprowadzenie w poczucie stanu zagrożenia. Niestety po raz kolejny działania przestępców okazały się skuteczne. Ostrzegamy, aby w kontaktach z osobami obcymi, również przez telefon, zachować zasadę ograniczonego zaufania. Ponadto stale warto przypominać i szeroko omawiać metody wykorzystywane przez tych oszustów.

Pomimo tego, że świadomość mieszkańców Dolnego Śląska zdecydowanie poprawiła się, nadal zdarzają się przypadki, kiedy oszustom udaje się osiągnąć zamierzony cel.

 - Świdniccy policjanci prowadzą śledztwo w sprawie oszustwa, którego ofiarą stał się 69-letni mężczyzna. Jak wynika z akt, poszkodowany w internecie znalazł reklamę dotyczącą możliwości zainwestowania pieniędzy. W specjalnej zakładce zostawiał swój numer telefonu z prośbą o kontakt. Dość szybko do 69-latka oddzwoniła kobieta i poinformowała, że połączy z konsultantem firmy zajmującej się inwestycją. Zgodnie z umową, po chwili 69-latek rozmawiał już rzekomym konsultantem inwestycyjnym. Mężczyzna zaproponował inwestycje, na co 69-latek się zgodził. Warunkiem rozpoczęcia współpracy było przelanie 1000 złotych na wskazane konto i tak też się stało. Już po kilku dniach 69-latkowi udało się „zarobić” ponad 100 złotych, dlatego zdecydował się na zwiększenie inwestycji i przelanie kolejnych 10 tysięcy złotych. Tym razem również udało się zarobić, ponad 400 dolarów. Na podstawie licznych rozmów telefonicznych senior zdecydował się na zainstalowanie aplikacji na swoim komputerze. Ostatecznie w wyniku fałszywych inwestycji z konta mężczyzny wyprowadzona została kwota ponad 160 tysięcy złotych -mówi st asp. Łukasz Porębski Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu.

Ofiarą kolejnego oszustwa padł również 69-latek, tym razem mieszkaniec powiatu karkonoskiego. Jak ustalili śledczy oszuści działając metodą na fałszywego doradcę finansowego doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, w wyniku czego poszkodowany stracił ponad 140 tysięcy złotych. Jak wynika z akt, sprawcy za pośrednictwem internetu oraz rozmów telefonicznych, nakłonili 69-latka do potencjalnych inwestycji w krypto waluty, w wyniku czego pokrzywdzony dokonał przelewów pieniędzy na wskazane konta bankowe.

Z kolei do wrocławskich policjantów zgłosiła się 88-latka, która powiadomiła o oszustwie popełnionego metodą „na policjanta”. Jak ustalono oszust podając się za funkcjonariusza policji poinformował, że jej córka jest sprawcą wypadku, a w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej należy za nią wpłacić kaucję. Seniorka spakowała gotówkę w kwocie 70 tysięcy złotych, do reklamówki, którą to przekazała mężczyźnie podającemu się za adwokata.

Wykorzystując tę samą metodę oszuści doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem 52 oraz 75-latkę, obie mieszkanki powiatu bolesławieckiego. W wyniku działania oszustów poszkodowane kobiety utraciły odpowiednio kwoty 130 tysięcy euro oraz 50 tysięcy euro.

Z kolei mieszkaniec powiatu oleśnickiego złożył zawiadomienie dotyczące doprowadzenia przez oszusta do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 150 tysięcy złotych, poprzez wprowadzenie w błąd co do inwestycji w akcje Baltic Pipe.

Po raz kolejny przypominamy, że niejednokrotnie do zdemaskowania oszustów wystarczy odrobina sceptycyzmu i trzeźwe zweryfikowanie opisanej przez niego historii poprzez osobistą wizytę lub kontakt z najbliższą jednostką Policji. Ponadto należy pamiętać, aby w przypadku rozmowy telefonicznej wystarczająco szybko i skutecznie przerwać połączenie z dzwoniącym oszustem.

Choć wiele osób potrafi rozpoznać próby oszustwa, przestępcy nadal bazują na naiwności, nieświadomości lub emocjach swoich ofiar. Pamiętajmy, że każda chwila zastanowienia i weryfikacji może uratować nas przed stratą pieniędzy.

Dolnośląscy policjanci przypominają, że czujność i zdrowy rozsądek to najlepsze narzędzia w walce z oszustwami. Oszuści nadal próbują swoich sił, podszywając się pod naszych bliskich, ale to od nas zależy, czy ich plany zakończą się sukcesem.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Andrzej dzisiaj, 4 godz temu
To są ludzie , którzy oglądają jedynie słuszną telewizję, głosują na jedynie słuszną partię i dają się ograbić bardziej sprytnym od nich.Nie współczuję im bo przez nich mamy obecnych rządzących.