List Czytelnika: "Miasto pomaga MPK jak może, kosztem innych gmin"

piątek, 25.1.2019 09:28 5101 3

8 września, po latach nieobecności, reaktywowano międzymiastową linię 31A, obsługiwaną przez świdnickie MPK. Codzienne kursy Świdnica-Świebodzice-Wałbrzych cieszą się dosyć sporem powodzeniem wśród mieszkańców. Wątpliwości naszego czytelnika budzi jednak m.in. fakt, korzystania przez linię komercyjną z przystanków miejskich.

- Tuż przed wyborami uruchomiono przewozy ze Świdnicy do Wałbrzycha „31A” z pl. Św. Małgorzaty. Ponieważ linia ta okazała się nierentowna i nie zarabia nawet na przysłowiowe „paliwo”, udostępniono MPK przystanek na pl. Grunwaldzkim w Świdnicy, pomimo uchwały Rady Miasta o dopuszczeniu do przewozów z tego placu tylko i wyłącznie przewozów miejskich. Wg dotychczasowej uchwały wszystkie przewozy międzymiastowe miały odbywać się z Centrum Przesiadkowego przy ul. Kolejowej w Świdnicy. Z racji tego, że wpłynęła skarga na działalność Prezydent Miasta Świdnicy, która będzie rozpatrywana w dniu 25 stycznia 2019 r., tuż przed skargą będzie rozpatrywana zmiana uchwały w sprawie ustalenia regulaminu warunków i zasad korzystania przez operatora i przewoźnika z określonych przystanków komunikacyjnych, których właścicielem albo zarządzającym jest Gmina Miasto Świdnica, w tym o korzystanie z przystanku na pl. Grunwaldzkim w Świdnicy tak, aby z tego placu mogło korzystać tylko MPK, zarówno na liniach miejskich, jak i międzymiastowych, co może być naruszeniem przepisów wyższej rangi. Wątpliwości budzi w tym miejscu także kolejność rozpatrywania projektów uchwał, gdzie skarga na działalność Prezydenta Miasta Świdnica w sprawie przystanku na pl. Grunwaldzkim rozpatrywana jest po projekcie dotyczącym zmiany uchwały w sprawie m. in. tego przystanku - napisał pan Tomasz.

O komentarz poprosiliśmy rzecznika MPK Świdnica, Witolda Tomkiewicza.

Organizowanie publicznego transportu zbiorowego polega - zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym – między innymi na określaniu przystanków komunikacyjnych i dworców, których właścicielem lub zarządzającym jest jednostka samorządu terytorialnego, udostępnionych dla operatorów i przewoźników oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów. Określenie przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania, o których mowa, Rada Miejska w Świdnicy precyzuje w uchwale XXXIX/444/14  z maja 2014 r. w sprawie ustalenia regulaminu warunków i zasad korzystania przez operatora i przewoźnika z określonych przystanków komunikacyjnych, których właścicielem albo zarządzającym jest Gmina Miasto Świdnica, zmieniona uchwałą nr XLIII/501/14. Rada na podstawie zapisów wspomnianej wyżej ustawy może różnicować pod względem podmiotowym dostępność przystanków komunikacyjnych, których jest właścicielem lub zarządzającym. Warunkiem legalności tego ograniczenia jest możliwość różnicowania korzystania z przystanków przez operatora oraz przez przewoźnika. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „Świdnica” sp. z o.o., które jest operatorem publicznego transportu zbiorowego zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 8 ustawy p. t. z.  może uwzględnić przystanek Plac Grunwaldzki w projekcie rozkładu jazdy. Zapisy regulaminu korzystania z przystanków komunikacyjnych precyzują, iż operator komunikacji miejskiej jest podmiotem uprawnionym do korzystania z tego przystanku niezależnie od rodzaju wykonywanego przewozu. Na starcie naszej linii 31A chcieliśmy rozpoczynać kursy z Centrum Przesiadkowego, miejsca utrwalonego w świadomości mieszkańców jako węzeł komunikacyjny spajający transport miejski, podmiejski oraz kolej. Niestety nasz rozkład jazdy, mimo, że na początku ograniczony do 5 kursów dziennie, nie chciał się wpasować w wolne stanowiska w CP i inaugurowaliśmy naszą linię z przystanku na pl. Św. Małgorzaty - wyjaśnia Tomkiewicz.

Czytelnik wskazuje również na to, że linia jest nierentowna a w kosztach jej działania partycypują także inne gminy.

Niepokojące w tym wszystkim jest to, że „zabawa” w przewozy MPK Świdnica odbywa się na koszt wspólników tj.: Miasta Świdnica, Gminy Świdnica, Gminy Żarów oraz Gminy Marcinowice. I można byłoby zaśpiewać „tylko koni żal” (mechanicznych) i niszczenia sprzętu, bo za resztę przyjdzie nam kiedyś zapłacić, nam – mieszkańcom. Ciekawe jest również to, że nikt nie śpieszy się z cofnięciem zezwolenia na korzystanie z tego przystanku, pomimo pełnej informacji w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, który wydał to zezwolenie, że jest to decyzja niezgodna z prawem - dodaje.

Zarzuty te odpiera rzecznik spółki argumentując, że 15 kursów MPK nie stanowi żadnego zagrożenia dla prywatnych przewoźników.

Choć logice przeczy, że niedochodowa linia 31A stanowi konkurencję dla obecnych przewoźników, to sięgają oni pokrętnych i nieprawdziwych argumentów prawnych do zwalczania nowego przewoźnika na trasie do Świebodzic i Wałbrzycha. Przykłady takowych są czarno na białym w piśmie jednego z nich. Na trasie Świdnica - Świebodzice - Wałbrzych - Świebodzice - Świdnica każdego dnia roboczego jest wyznaczonych na rozkładach jazdy 5 przewoźników wykonujących 172 kursy tam i z powrotem a dodając kursy na trasie Wałbrzych - Świebodzice - Wałbrzych aż 202 kursy. W tej liczbie MPK Świdnica ma jedynie 15 kursów. Praktycznie oznacza to, że każdego dnia na linii winno być średnio na godzinę ponad 10 autobusów w jedną i 10 w drugą stronę czyli łącznie 20 pojazdów na trasie non stop w godz. 4:30 - 23:30. Nie ma mowy o punktualności w takim tłoku, a sami pasażerowie busów ocenią ile kursów poza godzinami szczytu nie dochodzi w ogóle do skutku. Dyskutowanie z autorem pisma o ochronie powietrza, drożności drogi krajowej pomiędzy Świdnicą i Wałbrzychem mija się w takiej sytuacji z celem. Perspektywa kolejnych lat komunikacji międzymiejskiej opartej o kilkunastomiejscowe busy nie jest powodem do radości większości mieszkańców aglomeracji wałbrzyskiej - odpowiada Witold Tomkiewicz.

AKTUALIZACJA 25 stycznia, GODZ. 11.17: Skarga na prezydent Świdnicy została 17 głosami radnych uznana za bezzasadną.

fot. FB MPK

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

podróżny MPK niedziela, 27.01.2019 08:04
Ktoś już ma problem ! Zdecydowanie jestem za MPK niż...
kkk piątek, 25.01.2019 20:21
A może mpk dało by konkurencyjne ceny biletów. Wtedy...
Pasażer lini 31A, 38 i 31 sobota, 26.01.2019 09:34
Cena juz sa konkurencyjne. Bilet cały Świebo - Śca kosztuje...