Targira-art. z artystami światowej sławy
Od najbliższego piątku 8 czerwca do niedzieli 10 czerwca w Świebodzicach odbywać się będzie VIII Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira-art. Podczas trzech festiwalowych dni spotkamy w Świebodzicach m. in. czołowych przedstawicieli polskiego realizmu magicznego i surrealizmu: Jarosława Jaśnikowskiego i Tomasza Alena Koperę. Oprócz nich zagoszczą także światowej sławy artysta tworzący w szkle – Paweł Borowski, jeden z najlepszych obecnie kowali artystycznych w naszym kraju, wrocławianin Ryszard Mazur i wielu innych, znakomitych polskich twórców. Na „deser” spotkanie ze światowej sławy tancerką, choreografką, osobowością sceniczną- Krystyną Mazurówną.
W środę 6 czerwca odbyła się specjalna konferencja prasowa, promująca to wydarzenie. Spotkanie z dziennikarzami zorganizowano w Hotelu Europejskim we Wrocławiu, najstarszym tego typu obiekcie w stolicy Dolnego Śląska.
W konferencji wzięli udział: Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Kujat oraz czołowi artyści, których gościć będziemy podczas tegorocznej Targiry: Jarosław Jaśnikowski i Tomasz Alen Kopera – reprezentujący coraz popularniejszy obecnie nurt realizmu magicznego i surrealizmu.
- W małym miasteczku, ale o głębokich korzeniach i tradycjach przemysłowych, mamy – już po raz ósmy - wydarzenie, które w piękny sposób podtrzymuje tamte tradycje poprzez promowanie polskiego rzemiosła i sztuki – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Możemy dzięki temu gościć u siebie tak wspaniałych artystów, jak Pan Jaśnikowski, Kopera, Heksel. Zapraszamy do Świebodzic na to wyjątkowe wydarzenie – mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
- Festiwal to nie tylko możliwość zobaczenia dzieł sztuki, pięknych, artystycznych, przedmiotów – to przede wszystkim okazja do spotkania się z ich twórcami, bezpośredniego kontaktu, rozmowy. To jest ta cecha, która wyróżnia Targirę spośród innych tego typu wydarzeń w Polsce. Stawiamy na jakość, nie na ilość, chcemy, by w naszym mieście gościli wspaniali artyści i twórcy, których można poznać bliżej. Nasz festiwal ma duże ambicje, chcemy edukować, uczyć dobrego smaku, poprzez kontakt z wysokiej klasy twórcami i ich dziełami – podkreślał Janusz Kujat. – Stąd też nasza obowiązkowa pozycja, czyli warsztaty dla najmłodszych, w tej edycji będą to warsztaty ceramiczne i malowania na tkaninie.
Jarosław Jaśnikowski i Tomasz Alen Kopera zaprezentują na Targirze swoje najnowsze obrazy.
- Czuję się zaszczycony, bardzo się cieszę że będą brał udział w tym wydarzeniu, będzie mnie można spotkać w zasadzie przez wszystkie festiwalowe dni – mówił Kopera, którego charakterystyczny obraz zdobi plakat tegorocznej Targiry.
Jarosław Jaśnikowski będzie gościem Targiry już po raz drugi.
- To dla mnie wielka przyjemność, ten festiwal ma swój niepowtarzalny klimat i magię. A dla każdego twórcy kontakt z odbiorcą ma wielkie znaczenie – mówił artysta.
Podczas trzech festiwalowych dni 30 wystawców z całej Polski zaprezentuje swoje wyroby. Będą to obrazy, szkło artystyczne, kowalstwo artystyczne, autorska biżuteria, ceramika, odzież i wiele innych, niepowtarzalnych – bo wykonanych z pasją i sercem – przedmiotów. Będzie można te wyjątkowe przedmioty zobaczyć – i kupić.
Serdecznie zapraszamy do Świebodzic, 8-10 czerwca, hala sportowo-widowiskowa OSiR Świebodzice, ul. Mieszka Starego 6.
PROGRAM FESTIWALU SZTUKI v RZEMIOSŁA
TARGIRA
ŚWIEBODZICE 8-10 czerwca 2018
8 czerwca piątek
godz. 11.00
-
otwarcie hali dla publiczności,
-
rozpoczęcie konkursu „Art-Nobilium”,
-
rozpoczęcie konkursu Grand Prix Targira,
-
otwarcie "Plenerowej Akademii Sztuki"
w programie: warsztaty z ceramiki
godz. 13.00
-
uroczyste otwarcie Festiwalu
-
otwarcie wystawy Powrót do Natury Tomasza Alena Kopery,
-
otwarcie wystawy budzików Gustava Beckera /kurator Marek Mikołajczak/,
-
rozstrzygnięcie konkursu „Art-Nobilium” oraz wręczenie nagród.
godz. 18.00
-
zamknięcie pierwszego dnia Festiwalu.
9 czerwca sobota
godz. 10.00
-
otwarcie hali dla publiczności,
-
rozpoczęcie zajęć „Plenerowej Akademii Sztuki”
w programie: warsztaty z gliną ceramiczną.
godz. 13.30
-
Kolej i sztuka wykład Pana Oskara Olejnika o związku kolei i sztuki.
godz. 14.30
-
Budziki Gustawa Beckera – szczegółowe omówienie wystawy Pana Marka Mikołajczaka.
godz. 18.00
-
zamknięcie drugiego dnia Festiwalu.
10 czerwca niedziela
godz. 10.00
-
otwarcie hali dla publiczności.
godz. 13.00
-
„Powrót do Natury” – spotkanie autorskie z Tomaszem Alenem Koperą.
godz. 14.30
-
spotkanie z Krystyną Mazurówną
godz. 17.00
-
zamknięcie wystawy malarskiej ”Powrót do Natury” i wystawy budzików G. Beckera.
godz. 17.05
-
rozstrzygnięcie konkursu dla publiczności, rozdanie nagród rzeczowych.
godz. 17.15
-
ogłoszenie wyników Konkursu o Grand Prix Targira-art. i wręczenie nagród.
godz. 17.30
-
uroczyste zamknięcie Festiwalu Targira-art.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo dokonywania zmian w programie.
Ceny biletów:
12 zł normalny, 8 zł ulgowy, dzieci i młodzież do 18 rż. wstęp wolny jedynie pod opieką prawnych opiekunów.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)