[FOTO] "Poznaj Poznań" - 82. wycieczka kamienieckiego Klubu Seniora
Kolejny sezon zwiedzania naszego kraju przez uczestników kamienieckiego Klubu Seniora to już 82. wyprawa, którą przygotowali, ze strony organizacyjnej Maria Kacik, natomiast sprawy turystyczne to domena profesjonalnego przewodnika turystycznego, Marka Jechny. Tym razem celem wyjazdu było miasto związane z początkiem Państwa Polskiego a dodatkowym, niebagatelnym powodem było 1000 lat od koronacji pierwszego naszego króla Bolesława Chrobrego. Oczywiście w jeden dzień nie sposób zobaczyć wszystkich godnych odwiedzenia miejsc, więc tradycyjnie zachęcam do samodzielnego odwiedzania przez Czytelników.
Nam, Dolnoślązakom Ostrów Tumski kojarzy się z Wrocławiem ale również Poznań posiada atrakcję turystyczną i historyczną, którą warto zwiedzić i nasi seniorzy ją odwiedzili.
Ostrów Tumski w Poznaniu, jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie otoczona przez dwa ramiona rzek, którą łączą mosty: Bolesława Chrobrego i Mieszka I. Najważniejszym obiektem jest kościół Najświętszej Marii Panny stanowił siedzibę księcia z jego rezydencją – dwukondygnacyjnym kamiennym palatium, z którym połączona była kaplica grodowa. Kaplica jest najstarszą świątynią chrześcijańską w Polsce. Wraz z Gnieznem poznański Ostrów Tumski był jednym z dwóch głównych ośrodków władzy świeckiej i kościelnej w państwie Polan.
Najważniejszymi zabytkami i innymi obiektami na Ostrowie Tumskim są: Złota kaplica, Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, Pałac arcybiskupi, siedziba archidiecezji poznańskiej, Kościół Najświętszej Marii Panny, Psałteria z XVI w, Akademia Lubrańskiego, pierwsza wyższa uczelnia w Poznaniu, ufundowana na początku XVI wieku przez biskupa Jana Lubrańskiego, od 2007 r. nowa siedziba Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci/** eksponujący pamiątki grodowe początków Poznania i Państwa Polskiego.
Kolejnym miejscem, które odwiedzili seniorzy był poznański Rynek, po odnowieniu elewacji, ze znaną na całym świecie wyjątkową atrakcją trącającymi się koziołkami na wieży ratuszowej. Codziennie w południe, a od niedawna także o godzinie 15-tej, nad zegarem ulokowanym na fasadzie Ratusza otwierają się niewielkie drzwiczki i zebranym na dole widzom ukazują się dwa metalowe koziołki bodące się rogami.
Od kilku lat można kupić cukrowniczą atrakcję Poznania – Rogal Świętomarciński w całym kraju, nawet w sieciówkach, ale najlepiej smakuje właśnie w Poznaniu. Temu wypiekowi poświęcono Muzeum, które mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. Niecodziennym wydarzeniem jest pokaz przygotowania tego unikatowego i wyjątkowo smacznego rogala.
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia jest najstarszą świątynią po lewej stronie Warty w Poznaniu z Cudownym Obrazem Matki Bożej Pocieszenia wzorowany obrazem Matki Bożej Śnieżnej znajdującym się w Rzymie.
Z historią obrazu związane jest niezwykłe wydarzenie. W upalne lato 5 sierpnia 352 r. na rzymskie wzgórze Eskwilin spadł śnieg. Wydarzenie to miały poprzedzić objawienia, w których Najświętsza Maryja ukazała się patrycjuszowi Janowi, wieszcząc mu, iż zostanie ojcem długo oczekiwanego potomka, w zamian za co ma ufundować świątynię oraz papieżowi Liberiuszowi, uprzedzając o prośbie o zgodę wystawienia kościoła. Znakiem miejsca, w którym ma zostać wzniesiona budowla, miał być śnieg. Dla upamiętnienia tego wydarzenia nadano świątyni wezwanie Matki Bożej Śnieżnej.
Obraz Matki Bożej Śnieżnej jest jednym z symboli Światowych Dni Młodzieży. Matka Boska Śnieżna jest patronką kobiet oczekujących poczęcia, ludzi dotkniętych chorobami oczu, sportowców i turystów.
Kościół katolicki obchodzi święto Matki Boskiej Śnieżnej 5 sierpnia, czcząc rocznicę znaku jakim był śnieg na Wzgórzu Eskwilińskim. W kaplicy bazyliki w czasie obchodów dorocznie z kopuły zrzucane są białe płatki róż przypominające śnieg i symbolizujące wyproszone łaski. Natomiast wspomnienie Matki Bożej Pocieszenia obchodzone jest 4 września.
Już w maju kolejna ekspedycja, której głównym celem będzie pełna atrakcji, karkonoska Szklarska Poręba.
/foto: Halina Horoszkiewicz, tekst: Krzysztof Woliński/
Dodaj komentarz
Komentarze (0)