[FOTO] Seniorzy aktywni i kreatywni - II Złotostocki Kongres Seniorów "Złoty Aster"
Seniorzy z roku na roku stają się coraz liczniejszą grupą w polskim społeczeństwie. O działalności i aktywności, ale również potrzebach i wyzwaniach wieku senioralnego rozmawiano podczas II Złotostockiego Kongresu Seniorów "Złoty Aster", który odbył się w poniedziałek 27 listopada.
Organizatorami wydarzenia obok Złotostockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku była Rada ds. Seniorów w Złotym Stoku, Stowarzyszenie Złotostocki Klub Seniora w Złotym Stoku oraz CKiP w Złotym Stoku. Kongres odbywał się pod patronatem Starosty Ząbkowickiego i Burmistrz Złotego Stoku, a brali w nim udział m.in. wicemarszałek Sejmu - Monika Wielichowska, Agnieszka Kowol z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, dr Bogna Bartosz, przewodnicząca Rady Seniorów Województwa Dolnośląskiego, członek Rady Seniorów Województwa Dolnośląskiego, Honorowy Rektor Noworudzkiego UTW, Honorowy Członek Złotostockiego UTW - Karolina Popiel, dr Piotr Bernat zawsze uczestniczący w działaniach UTW objętych patronatem PANS, wójtowie i burmistrzowie z powiatu ząbkowickiego, przedstawiciele stowarzyszeń senioralnych oraz władze samorządowe.
- Liczba osób w wieku senioralnym zwiększa się. W naszej gminie w ostatnich latach znacznie zmniejszyła się liczna dzieci i młodzieży, natomiast gwałtownie wzrasta liczba osób w wieku senioralnym 60+, dlatego też te działania inicjowane i podejmowane przez samorząd i państwo w politykach i strategiach muszą obejmować osoby w wieku senioralnym. Depopulacja w gminie Złoty Stok jest podobna jak w innych gminach powiatu ząbkowickiego czy gminach ościennych. W każdej z naszych gmin w ciągu jednej kadencji ubywa jedno sołectwo. Natomiast rodzi się bardzo mało dzieci. W naszej gminie mamy 216 uczniów szkoły podstawowej. Jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy szkoły filialne w Laskach i Mąkolnie, a teraz mamy tylko jedną szkołę podstawową w Złotym Stoku. Depopulacja bardzo mocno dotyka nasze społeczeństwo - mówiła podczas kongresu burmistrz Złotego Stoku, Grażyna Orczyk.
Burmistrz krótko omówiła najważniejsze potrzeby osób w wieku senioralnym i działania samorządu w kierunku ich zaspokojenia. Wspominała także o przeszkodach ustawodawczych i finansowych, które nie pozwalają na zaspokojenie ich wszystkich. Znamienną rolę odgrywa tu oczywiście najpierw rodzina, bliscy, wolontariusze, ale także Ośrodek Pomocy Społecznej, pomagający seniorom w różnych formułach.
Duże działania na rzecz edukacji i kultury podejmuje CKiP w Złotym Stoku, ale także bardzo prężnie działające stowarzyszenia senioralne, jak Złotostocki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Rada ds. Seniorów w Złotym Stoku i Stowarzyszenie Złotostocki Klub Seniora w Złotym Stoku.
Choć stowarzyszenia senioralne są niezwykle aktywnymi grupami, proponującymi ciekawe zajęcia, program kulturalny, wycieczki, rehabilitację i wiele innych form spędzania wolnego czasu i integracji, to tylko niewielka cześć ogółu osób w wieku senioralnym z nich korzysta. Aktywizacja seniorów, szczególnie tych z mniejszych miejscowości jest dużym wyzwaniem i zadaniem. Tu kluczową rolę ma także dostęp do komunikacji publicznej. Ten problem również wybrzmiał na kongresie.
O działaniach podejmowanych na rzecz seniorów mówili także zaproszeni goście, dzieląc się doświadczeniem i inspirując nawzajem. Ważnym aspektem poniedziałkowego spotkania była prelekcja na temat pozyskiwania środków do działania na rzecz seniorów. W części artystycznej wystąpił taneczny zespół Jazgotki z Ząbkowickiego UTW.
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)