Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Ciepłowodach – Świętem Czytania

czwartek, 2.4.2015 10:55 2181 0

Już trzynasty raz obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona, który w tym roku upłynął pod hasłem „Poznajemy sylwetkę i twórczość Adama Mickiewicza”.

Uroczystość składała się z trzech części. W pierwszej – obejrzeliśmy prezentację multimedialną o Adamie Mickiewiczu. Bogato ilustrowany materiał przedstawiał liczne zdjęcia związane z biografią poety oraz fragmenty jego twórczości, które były przeplatane utworami  muzycznymi. Na scenie pojawiły się również….. duchy. To dziewczęta z koła teatralnego przygotowały fragment „Dziadów II cz.” – scenę  o  Rózi i Józiu.

W trakcie prezentacji pojawiły się także interpretacje najbardziej znanych utworów poety w wykonaniu finalistek XIII Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania, czyli Natalii Bielan, Natalii Ułan z IV a, Martyny Klonowskiej z IV b, Oliwii Jasińskiej i Joanny Adamowicz z kl. V oraz Agnieszki Kwiatkowskiej z kl.VI. Na zakończenie tej części występu młodzi artyści zaprezentowali  niektóre utwory poety w wersji nieco komicznej, jednocześnie pokazując, że pomimo upływu czasu nie tracą one na aktualności. Uniwersalna jest tematyka i wymowa  bajki „Golono strzyżono”, która uświadomiła, że kłótnie z błahego powodu są nieodłącznym elementem życia wielu ludzi. Kolejna scenki potwierdziła, że młodzi ludzie dokonują czasem niezrozumiałych wyborów, a naiwność często bywa wykorzystywana przez sprytnych osobników. Występ uczniów z koła teatralnego był bardzo udany. Widać było ogromne zaangażowanie dzieci i emocje, które towarzyszyły im przed i po występie. Grupa była wyjątkowo zdyscyplinowana i sumiennie przygotowywała się do występu ponad 4 miesiące. Widoczne były efekty tej pracy.

Po krótkiej przerwie odbył się  międzyklasowy konkurs o życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Klasy reprezentowane były przez 3-osobowy zespół. Każda drużyna miał do wykonania aż 6 poleceń: dzieci musiały uzupełnić luki w tekście z życiorysem poety, rozwiązać krzyżówkę, rozpoznać ilustracje przedstawiające ważne miejsca i postacie z najbliższego otoczenia poety. Zidentyfikować także bohaterów utworów Adama Mickiewicza. Jedno z zadań polegało na  wskazaniu tytułu i gatunku utworu na podstawie plakatów oraz scenek przygotowanych przez uczniów z klas I – III. Zaprezentowane przez dzieci inscenizacje były bardzo sugestywne i pięknie odegrane, na ogół bez słów, co ułatwiło zawodnikom odpowiedzi.

Podczas konkursu dzieci obejrzały fragment filmu „Pana Tadeusza” w reż. A. Wajdy oraz teledysk Michała Żebrowskiego i Anny Marii Jopek „Wspomnienie” przedstawiający rozmowę Telimeny z Tadeuszem.

W konkursie zwyciężyła klasa VI, a II miejsce zajęła klasa V. Trzecie punktowane miejsce zajęła klasa IV b. Klasy otrzymały w nagrodę 30, 20 i 10 km przejazdu autobusem szkolnym.

Na szkolną uroczystość Dnia Patrona przybył p. Wójt Gminy Łukasz Białkowski, Przewodniczący Rady Gminy p. Jacek Wolski, p. Dyrektor Beata Lis, p. Wicedyrektor Barbara Kopij. Wymienione osoby tworzyły jury, które uznało, że najlepiej czytającą uczennicą szkoły w roku 2015 jest Oliwia Jasińska z kl. V. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Kwiatkowska z kl.VI, a trzecie Martyna Klonowska z kl. IV b. Wszyscy finaliści otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Uroczystość uświetnili swoją obecnością także ks. Ryszard Słowiak, mieszkańcy i rodzice uczniów.

 Tego dnia nagrody odebrali również uczniowie, którzy zwyciężyli w  konkursie ortograficznym „Walka z bykami”. Zostali udekorowani pamiątkowymi medalami z napisem „Mistrz Ortografii w r. szk. 2015”. Wyróżniono w sumie 12 uczniów. I miejsce zdobyła Joanna Adamowicz z kl. V, II miejsce Aleksandra Opyc i III miejsce Anna Zarówna, obie dziewczynki z kl. VI. W rywalizacji międzyklasowej zwyciężyła klasa VI.

Warto wspomnieć, że nagrody otrzymali jeszcze uczniowie najciekawiej prezentujący swoje utwory w konkursie recytatorskim „Pegazik”. I miejsce w tym konkursie zajęła Agnieszka Kwiatkowska, II miejsce Jagoda Janiszewska – obie dziewczynki z kl. VI oraz Agatka Figas z kl. IV b. Wyróżnienia przyznano Maciejowi Plewakowi z kl. IV i Jakubowi Sromkowi z kl.VI.

Kolejną trzecią częścią imprezy było spotkanie z  poetką  i animatorką  kultury związaną z naszym regionem, panią Mirosławą Szychowiak. Autorka pisze wiersze i opowiadania dla dzieci, ale przede wszystkim poezję dla dorosłych. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, publikuje w magazynach i na portalach literackich. Jej książka z wierszami „Jeszcze się tutaj pokręcę” została nominowana do literackiej nagrody NIKE w 2011 r. Pani Mirosława czytała dzieciom swoje opowiadania i wiersze, które ukażą się w jej najnowszej książce (przygotowywanej właśnie do druku). Poetka ponadto opowiadała również o sobie i swojej twórczości.

 

Organizator konkursów i opiekun koła teatralnego

 Lidia Felcenloben/ Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Ciepłowodach

Dodaj komentarz

Komentarze (0)