EduBiblioSfera: O prawdziwym życiu
Kryzysowi czytelnictwa przeczy rosnąca, przynajmniej w Polsce, popularność literatury faktu, reportaży, ogólnie mówiąc – prozy dokumentalnej.
Szczególnie reportaż prasowy jest gatunkiem o bardzo długiej już tradycji. Nie dziwi więc popyt na wszelkiego rodzaju antologie, czego najlepszym przykładem jest trzytomowa edycja Mariusza Szczygła „Antologia polskiego reportażu XX wieku”. Rynek książki zapełniają książki dokumentalne tworzone przez znanych i cenionych pisarzy. Takie nazwiska jak Krzysztof Kąkolewski, Hanna Krall, Teresa Torańska, Małgorzata Szejnert, Wojciech Jagielski, Jacek Hugo-Bader zdobyły rzesze czytelników. Można przypuścić, że popularność tego typu piśmiennictwa ugruntowana została przez twórczość Ryszarda Kapuścińskiego.
Jeśli dołączyć do reportaży wszelkiego rodzaju książki biograficzne, łatwo jest zrozumieć zainteresowanie czytelników. Książki dokumentalne to – najogólniej – teksty o zdarzeniach, które dzieją się tu i teraz przetworzone literacko, nie będące ich prostą rejestracją, relacją. Pozwala to na zaangażowanie, przeżywanie nawet, wciąganie czytelnika w opowiadaną autentyczną historię. Autor jest zarówno tropicielem jak i konstruktorem mapy zdarzeń i zjawisk a czytelnik nieobojętnym niemym świadkiem.
Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.
Ul. Mickiewicza 10
Tel. 74 8152303
e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl
katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/
Dodaj komentarz
Komentarze (0)