Goście Erasmusa w Szkole Podstawowej nr 2 w Ziębicach

środa, 29.5.2019 08:56 2075 0

W dniach od 20 do 24 maja 2019r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. H. Sienkiewiczaw Ziębicach przyjęła szczególnych gości: międzynarodową grupę uczniów i nauczycieli, uczestników  projektu  Erasmus+ „Coding in a cultural Europe” w sumie 31 osób z pięciu krajów: Litwy, Turcji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji. Gościnności w swoich domach kolegom i koleżankom z tych państw użyczyli rodzice uczniów: Joanny Zając,Aliny Okaj, Kamila Kostyszyna, Hani Czubali, Amelii Misy, Wiktorii Zając, Oliwii Bomby, Karoliny Kani, Aleksandry Świdzińskiej, Martyny Smętkiewicz, Kaliny Herdziny, Aleksandry Bobońskiej, Bartosza Jacyszyna, Pawła Dmytrowa, Mateusza Jarosza, Mai Jaworskiej, Dominiki Ciastowicz oraz Macieja Szwarca.

Program pobytu gości w naszym państwie i mieście był bardzo urozmaicony. Goście  zostali przywitani w Ziębickim Centrum Kultury słowno – muzycznym spektaklem przygotowanym przez młodsze i starsze klasy. Goście przedstawili się oraz zaprezentowali materiał przygotowany w ramach projektu na temat znanych w ich państwach malarzy. Następnie zwiedzili szkołę, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego oraz nasze miasto. Byli pod wielkim wrażeniem parku, Orła Piastowskiego oraz widoku rozpościerającego się z tego miejsca.

Uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Wrocławia, gdzie zwiedzili Ostrów Tumski, Katedrę św. Jana, Rynek Wrocławski, w międzynarodowych grupach szukali wrocławskich krasnali, zobaczyli uliczkę Jatki na Starym Mieście, Kościół św. Elżbiety, kamieniczki Jaś i Małgosia, pomnik Aleksandra Fredry, pręgierz, Halę Stulecia i największą w Polsce fontannę.Kolejna wycieczka odbyła się do Złotego Stoku, gdzie goście zwiedzili kopalnię złota, wzięli udział w poszukiwaniu diamentów i płukali piasek w poszukiwaniu złota. Dużo czasu spędzili w średniowiecznej osadzie górniczej, w której zapoznali się z zasadami działania takich urządzeń średniowiecznych jak: kierat czy sposób wydobycia złota z grudek złotonośnych.

Wzięli udział w zajęciach nawiązujących do tematu projektu „Coding in a kultural Europe”. Budowali  roboty za pomocą klocków Lego „Lego WeDo” , programowali z „Bee botami”, stworzyli historyjki o robotach za pomocą smilebox, zagrali w kahoota,  programowali drogę robota Lego oraz pracowali za pomocą Arduino. Mogli rozwinąć swoją wyobraźnię w trakcie zajęć z dekorowania pierników i sprawdzić spryt i inteligencję podczas gry Escape Room.

Wydarzeniem kończącym pobyt gości było uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie Erasmus+ „Coding in a cultural Europe” przez Dyrektora szkoły panią Dorotę Hirkowską.

Ostatni dzień był dla nauczycieli czasem na ewaluację i podsumowanie wszystkich działań międzynarodowego spotkania. 

Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy do nas przyjechali bardzo podobała się nasza szkoła i miasto, polubili polską kuchnię, poraziły ich kolory głównie zieleń i żółć na polskich polach.Zaimponowała im nasza polska gościnność, chcieliby powrócić kiedyś do nas. 

Tydzień upłynął bardzo szybko. Był pełen emocji i rozmaitych zajęć. Nasi goście bezpiecznie dotarli do swoich domów. Teraz z niecierpliwością oczekujemy na następne spotkanie, które odbędzie się w październiku w Chorwacji.

Zdjęcia, filmy, tekst: polski koordynator projektu: Ewa Nenkin, maj 2019r.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)