Kamieniecki Klub Seniora: Pstrąg na koniec
Zakończenie każdego sezonu Kamienieckiego Klubu Seniora, pod przewodnictwem niestrudzonej popularyzatorki atrakcji turystycznych, Marii Kacik, to tradycyjny „pstrąg”. Ale zanim uczestnicy zasiedli do smacznej i zdrowej ryby zwiedzili aż trzy znane, nie tylko na Dolnym Śląsku: Bystrzycę Kłodzka, Międzygórze oraz Lądek Zdrój. Tradycyjnie, na profesjonalnie zorganizowaną wycieczkę, wyruszył komplet uczestników. Oczywiście, również tradycyjnie, program został opracowany przez przewodnika Andrzeja Jurasza, który ubarwiał swoimi opowieściami, anegdotami podróż.*******************
Początek sobotniego zwiedzania to unikatowe, bystrzyckie Muzeum Filumenistyczne
w Bystrzycy Kłodzkiej, jedyne tego typu muzeum w Polsce. Sama filumenistyka to zbieranie pudełek od zapałek lub naklejek na pudełka zapałczane - hobby, znikające wraz z rozwojem cywilizacji.
Bystrzyca Kłodzka, zaciszna miejscowość historyczna, leżąca w sercu Kotliny Kłodzkiej, mianuje się Miastem Królewskim.
Muzeum, jedyne w Polsce, poświęcone zbiorom pudełek od zapałek oraz przedmiotom służącym do rozniecania ognia, znajduje się w zabudowaniach dawnego zboru ewangelickiego. B
ystrzyckie Muzeum od ponad 45 lat zajmuje się, oprócz kolekcjonowaniem opakowań i etykiet z całego świata, pozyskiwaniem, zabezpieczaniem i eksponowaniem obiektów związanych z historią niecenia ognia (zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe).
W Muzeum można oglądać, jedyny w Polsce, pływający model statku wykonany z zapałek. Autorem „Bismarcka” jest Grzegorz Trzmielewski, który zużył do tego celu ponad 35 tysięcy zapałek.
W Muzeum znajduje się się również dział związany z historią Bystrzycy Kłodzkiej i innych miejsc w Kotlinie Kłodzkiej.
Od stycznia 2011 roku w Muzeum oglądać można 70 prac satyrycznych autorstwa krakowskiego klasyka rysunku satyrycznego Andrzeja Mleczki.
Więcej na stronie będącej źródłem tekstu:
https://www.polskieszlaki.pl/bystrzyca-klodzka.html
https://www.polskieszlaki.pl/muzeum-filumenistyczne-w-bystrzycy-klodzkiej.htm
http://www.muzeum-filumenistyczne.pl/
*******************
Kolejną atrakcją, którą zobaczyliśmy w promieniach jesiennego słońca, był Wodospad „Wilczki” będący jedną z wielu atrakcji Międzygórza.
Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika jest jednocześnie drugim co do wysokości w Sudetach. Rzeka Wilczka spada z 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim, którego pionowe skały osiągają nawet 25 m. Wokół wodospadu rośnie piękny, stary las mieszany i wznoszą się malownicze skałki. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem objęte są od 1958 roku ochroną i tworzą rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”.
Więcej można przeczytać i zobaczyć na stronie będącej źródłem tekstu:
http://www.miedzygorze.com.pl/atrakcje/wodospad_wilczki.php
****************************
Słowo się rzekło, więc na zakończenie pojawił się tytułowy bohater dzisiejszej wyprawy, tradycyjny „pstrąg”. W tym roku posiłek został przygotowany przez Łowisko w Trzebieszowicach. A po posiłku wyprawa wyruszyła do jednego z piękniejszych polskich uzdrowisk.
****************************
Część „turystyczną” zakończył spacer po lądeckim Rynku, reprezentacyjnym placu, ze wspaniale odrestaurowanymi zabytkami. Pośrodku Rynku stoi okazały, neorenesansowy Ratusz z XVI wieku, a wokół wznoszą się cudne, kolorowe kamieniczki zabytkowe, renesansowe i barokowe, niemal wszystkie równie ciekawe i zdobne, warte przystanięcia choćby na chwilkę. Pochodzą głównie z XVIII i XIX stulecia. Niektóre są podcieniowe, co zdecydowanie dodaje uroku temu miejscu.
Za Ratuszem wznosi się wysoka, barokowa, Kolumna Trójcy Świętej dłuta Michaela Klahra, a po drugiej stronie Ratusza widać natomiast oryginalny pręgierz z XVI wieku. W pobliżu znajduje się gotycki most (ul. Krótka), liczący 450 lat, który oparł się wszystkim dotychczasowym powodziom oraz ruiny kościoła ewangelickiego (ul. Zdrojowa).
Więcej na stronie będącej źródłem tekstu:
https://www.polskieszlaki.pl/rynek-w-ladku-zdroju.htm
****************************
Tradycyjny „pstrąg” nie zakończył tegorocznego sezonu. W październiku klubowicze wyruszają do Stolicy....... Polskiej Piosenki.
Foto:
Andrzej Burger
Tekst: Krzysztof Woliński
Komentarze (0)