Jak urządzić kącik dla dziecka?
Twoja pociecha, która jeszcze tak niedawno była niemowlakiem, aż się rwie, żeby odkrywać świat? Masz wrażenie, że Twoje mieszkanie przypomina jeden wielki plac zabaw? Chciałbyś odzyskać kontrolę nad swoim wnętrzem, ale nie chcesz, żeby dziecko poczuło się odtrącone? Dobrym pomysłem może być kącik zabaw dla niego, tuż obok Ciebie. Tylko jak to zrobić?
Punkt pierwszy: planowanie
Zastanów się, w którym pomieszczeniu w domu, spędzasz najwięcej czasu. Często dzieci, szczególnie te młodsze, nie chcą spędzać czasu w swoim pokoju, nawet najpiękniej urządzonym przez rodziców. Wolą posiedzieć z mamą w kuchni, czy obserwować tatę pracującego przy komputerze.
Pomyśl czy w pomieszczeniu, w którym przebywasz najczęściej jest wystarczająco dużo miejsca na kącik dla malucha. Być może warto pozbyć się bądź przesunąć dawno nieużywany mebel.
Ważne, żeby wybrane przez Ciebie miejsce było dla dziecka bezpieczne ale i to, żebyś w razie czego miał na nie oko i kiedy zajdzie taka potrzeba mógł w spokoju poświęcić się swoim zadaniom, takim jak prace domowe. Dziecko będzie się bawiło tuż obok Ciebie i oboje będziecie spokojniejsi.
Przed przystąpieniem do pracy, usiądź i porozmawiaj z dzieckiem o swoim pomyśle. Nawet małe dzieci rozumieją więcej, niż nam się wydaje. Jeżeli Twoja pociecha jeszcze nie mówi, na pewno zakomunikuje Ci w inny sposób swoją aprobatę bądź niezadowolenie.
Kiedy już wiesz, gdzie będzie Wam wygodnie, watro zabrać się za organizację kącika zabaw.
Punkt drugi: przygotowywanie
Pomyśl nad odpowiednim doborem zabawek. Na pewno są takie, którymi Twoje dziecko, bądź dzieci bawią się częściej. Warto, żeby miały je w zasięgu wzroku, inaczej ryzykujesz tym, że pociecha będzie przynosiła je co chwilę ze swojego pokoju, a w Twoim mieszkaniu znów zapanuje bałagan.
W dodatku dziecko nie będzie przebywało w zaaranżowanym przez Ciebie miejscu, tylko biegało co chwilę do swojego pokoju, żeby przynieść kolejną ulubiona zabawkę. I nici ze spokojnej obserwacji dziecka.
W zależności od wieku Twojej pociechy ilość czasu spędzona w jednym miejscu może być różna. Ale zależy też od tego, co zaoferujesz swojemu dziecku do zabawy.
Dla najmłodszych
Dobrym pomysłem może być mata edukacyjna na której dziecko będzie mogło leżeć i poznawać świat. Dla malucha atrakcyjne są przedmioty, które wydają dźwięki. Piszczenie i szeleszczenie może zająć malucha na krótką chwilę, dzięki czemu Ty będziesz mógł w spokoju wypić poranną kawę. Dobrze, żeby mata miała też lusterko. Dzieci uwielbiają przeglądać się w lustrze i jest to dodatkowy bodziec, który zachęci malucha do leżenia na brzuszku.
Grzechotki i zabawki sensoryczne to również dobry pomysł dla najmłodszych dzieci. Dzięki nim, dzieci opanowują sztukę chwytania i manipulowania przedmiotami i podążania za nimi wzrokiem. Słuchanie samodzielnie stworzonych dźwięków jest dla takiego maluszka naprawdę fascynujące.
Jeżeli chcesz możesz zaproponować pozytywkę lub specjalnego szumiącego misia, czy też pozwolić dziecku posłuchać dźwięków, które doskonale zna z brzucha mamy.
Dla roczniaków i kilkulatków
Które już nie potrafią usiedzieć w miejscu, wyżej wymienione zabawki nie okażą się już tak zajmujące. Jeżeli potrzebujesz chwili dla siebie, warto skupić się na wybraniu takich przedmiotów, które będą bezpieczne dla dziecka i przy tym będą wspomagały jego rozwój.
Takie dzieci często trudno jest zainteresować czymś na dłużej i jest to normalny etap rozwoju, który rodzic musi jakoś przetrwać. Nie mówione, że nie da się zająć dziecka chociaż na chwilę w ciągu całego dnia, żebyś zdołał złapać oddech. Poniżej kilka propozycji, które możesz wykorzystać w Twoim kąciku zabaw:
Pierwszym jest tablica manipulacyjna. Możesz wykonać ją samodzielnie, bądź kupić. W Internecie dostępnych jest wiele inspiracji jak wykonać ją samodzielnie i jakich przedmiotów użyć, żeby była atrakcyjna dla Twojej pociechy i przy tym bezpieczna.
Klocki. Które dziecko nie lubi bawić się klockami? W dzisiejszych czasach mamy ogromy wybór klocków: plastikowe, drewniane, z dodatkowymi elementami np. zwierzątek bądź bez. Możesz je wykorzystać do wspólnej zabawy ale również zaproponować swojemu dziecku jako samodzielną zabawę.
Ciekawą alternatywą może tez być przeniesienie części akcesoriów kuchennych do kącika zabaw. Dzieci uwielbiają przedmioty codziennego użytku. Zamiast drogiego bębenka, bardziej zajmujący może okazać się garnek i drewniana łyżka. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Pamiętaj jednak przede wszystkim o bezpieczeństwie dziecka.
Dla kilkulatków i starszych dzieci
Już kilkulatki lubią tworzyć różne przedmioty. Dobrze jest zapewnić im odpowiednie warunki, by mogły to robić wygodnie i bezpiecznie.
Hitem w tym wieku często są takie zabawy jak rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny.
Do taki zabaw potrzebne jest przede wszystkim wygodne i stabilne miejsce do siedzenia. Jeżeli chcesz, żeby przy okazji pięknie wyglądało, polecamy krzesło dla dzieci Snow Junior 303.
Zdjęcie krzesła dla dzieci Snow Junior 303 ze sklepu Ogrodolandia.pl
Jest to krzesło włoskiej firmy Pedrali, która produkuje wysokiej jakości meble. Krzesło posiada certyfikat CATAS, który zezwala na jego używanie w miejscach publicznych, co potwierdza jego wyjątkową wytrzymałość i bezpieczeństwo.
Twoje dziecko może z niego korzystać zarówno w domu jak i w ogrodzie. Dzięki odpływowi w krześle, nawet po deszczu, możesz je szybko osuszyć i Twoja pociecha może na nim usiąść bez obawy, że przemoczy ubranko.
Krzesło jest wykonane z polipropylenu wzmocnionego włóknem szklanym, dzięki czemu jest wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatury. Nie musisz więc się martwić, że podczas zabawy ulegnie uszkodzeniu i zrobi krzywdę Twojemu dziecku.
Zostało zaprojektowane z myślą o dzieciach- jego wymiar i ciepłe pastelowe kolory będą odpowiednie dla młodszych ale i tych starszych dzieci. Dokładne wymiary i kolorystykę krzesła możesz zobaczyć tu: https://ogrodolandia.pl/krzesla-ogrodowe
Skoro mamy krzesło, warto również pomyśleć o stole. I to nie byle jakim, dostosowanym do potrzeb dzieci.
Już kilkulatki lubią udawać dorosłych, bawić się w szkołę, dom, „gotować” i „sprzątać”. Dzięki doborowi odpowiedniego stolika, możesz pomóc swojemu dziecku w zachowaniu porządku, dbając jednocześnie o komfort podczas zabawy.
Stolik ogrodowy dla dzieci Aladino to mebel nie wielofunkcyjny. Możesz go swobodnie wystawić do ogrodu bądź na taras, ponieważ materiał z którego jest wykonany jest odporny na działanie warunków atmosferycznych.
Polipropylen jest również bardzo odporny na uszkodzenia, więc Ty i Twoje dziecko będziecie się mogli cieszyć stolikiem przez długi czas. Dodatkowo, jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości, nie wchłania brudu i nie wymaga specjalnej konserwacji. Wystarczy go przetrzeć ściereczką, ewentualnie w przypadku większych zabrudzeń, z dodatkiem łagodnego detergentu. Łatwy sposób czyszczenia i odporność na zabrudzenia to ogromna zaleta tego mebla dla dzieci.
Dodatkowo, aby uatrakcyjnić zabawę, stolik posiada wbudowany piórnik, dzięki czemu dziecko może łatwiej utrzymać na nim porządek i poczuć się „jak w szkole”. W zachowaniu porządku pomoże również unoszony blat, pod którym kryje się praktyczna półka, gdzie dziecko może przechowywać swoje skarby, takie jak kredki, farbki czy plastelinę. Przed zabawą nie trzeba jej nigdzie szukać, bo zawsze jest pod ręką.
Podstawa i schowek stolika są w uniwersalnym, białym kolorze, do którego możesz dobrać kolor blatu. Kolorystyka dostępna jest tutaj: http://www.ogrodowysalon.pl/wloskie-meble-ogrodowe
Mebel posiada certyfikat wydany przez Włoski Instytut Bezpieczeństwa Zabawek Dziecięcych.
Podsumowanie i lista zadań
Dla osób, które lubią postępować według planu, przygotowywaliśmy krótką listę, która pomoże Ci zorganizować tworzenie kącika zabaw dla Twojego dziecka. Po prostu postępuj według wymienionych przez nas punktów, a będziesz miał pewność, że niczego nie przegapiłeś.
Aby stworzyć kącik zabaw dla dziecka:
- porozmawiaj z dzieckiem o swoim pomyśle
- wybierz odpowiednie pomieszczenie (takie, w którym sam często przebywasz)
- zagospodaruj miejsce dla Twojego dziecka
- sprawdź czy jest bezpieczne i wygodne dla Was obojga
- wybierz ulubione zabawki
- kup potrzebne meble, pojemniki, matę i inne akcesoria
- jeszcze raz sprawdź bezpieczeństwo wszystkich umieszczonych w nim rzeczy
- obserwuj jak Twoje dziecko spokojnie się bawi
Mamy nadzieję, że nas artykuł był dla Ciebie przydatny. Wrażeniami z realizacji, podziel się z nami w komentarzach.
Życzymy powodzenia!
Przeczytaj komentarze (21)
Komentarze (21)