[WIDEO] Pałac Orańskiej pięknieje i rozwija ofertę dla turystów
Sale multimedialne, indywidualna pocztówka z pałacu, aplikacja, hologram, nowe sale, wyremontowane mauzoleum i wiele innych. Zespół pałacowo-parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim chce przyciągnąć jeszcze więcej turystów.
Mija pięć lat odkąd pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, po przejęciu go przez gminę, został udostępniony turystom. Ogrom zmian, jakie zaszły w obiekcie i jego otoczeniu są widoczne gołym okiem. Doceniają to mieszkańcy i turyści, którzy coraz liczniej odwiedzają cały zespół pałacowo-parkowy. Jednak gmina chce do Kamieńca przyciągnąć jeszcze więcej odwiedzających. Stąd realizacja dużego projektu „Rewitalizacja zespołu pałacowo –parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne”, którego wartość to 6 839 441, 74 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 4 724 658,46 zł.
Na konferencji prasowej wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec podsumował projekt, podkreślając, że wszystkie nowe ekspozycje i oferty będą udostępnione turystom już od 22 września, kiedy to odbędzie impreza Pożegnanie Lata z Marianną Orańską.
Jak podkreślał wójt Marcin Czerniec, w ramach projektu „Rewitalizacja zespołu pałacowo –parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne” przeprowadzono szereg prac rewitalizacyjnych i adaptacyjnych, takich jak:
- Rewitalizacja Mauzoleum oraz jego wyposażenie ekspozycyjne i edukacyjne – budynek został podniesiony z ruin, wykonano zabezpieczenie budynku, odtworzenie wnętrz i stworzenie ekspozycji wewnętrznej przybliżających mieszkańców pałacu - tu także dodatkowa atrakcja hologram ducha
- Wymiana stolarki okiennej
- Ogrodzenie zespołu pałacowo-parkowego
- Wyposażenie na potrzeby działalności kulturalnej: wyposażenie ekspozycyjne pałacu – odtworzenie czterech głównych sal na parterze obiektu. W jednej poznamy założenia historycznego ogrodu pałacowego, w drugiej znajduje się wizualizacja multimedialna całego założenia pałacowo-parkowego. Kolejna sala to „Sala Myśliwska”, a ostatnia da możliwość, poprzez aplikację, wykonania indywidualnych, pamiątkowych pocztówek
- Rekonstrukcja balustrady tarasu widokowego Pałacu
- Wyznaczenie, oznakowanie i oświetlenie atrakcji trasy edukacyjno-turystycznej
- Stworzenie aplikacji mobilnej do zwiedzania kompleksu
To jednak nie koniec prac przy rewitalizacji monumentalnego założenia. Już trwają kolejne remonty.
- Otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na odtworzenie sklepień wielkiej sali jadanej w obiekcie pałacowym i sklepień niezwykłego miejsca, które zawsze jest otoczone pewną aurą uduchowienia, dawnej kaplicy pałacowej. Te dwa obiekty będą mogły być odtworzone do końca tego roku kalendarzowego, a co za tym idzie, już w przyszły roku będą mogły być udostępnione wszystkim tym, którzy chcą nasz pałac odwiedzić – mówił wójt Kamieńca Ząbkowickiego.
Marcin Czerniec dodawał, że gmina Kamieniec Ząbkowicki może się poszczycić kompleksem pałacowo-parkowym i kompleksem pocysterskim. Dzięki powołaniu parku kulturowego na terenie Kamieńca, przygotowano dokumentację, aby uznać całe założenie kompleksu pałacowo-parkowego z kompleksem pocysterskim za Pomnik Historii. Pozwoli to m.in. wzmocnić ochronę tych zabytków i pozyskiwać dodatkowe środki na ich rewitalizację.
Przeczytaj komentarze (46)
Komentarze (46)